Důsledek silvestrovských útoků: Fico chce summit EU, má i podporu ČR

Sexuální útoky v Německu

Důsledek silvestrovských útoků: Fico chce summit EU, má i podporu ČRAKTUALIZUJEME
Silvestrovská noc v Kolíně nad Rýnem. Foto: Reprofoto: YouTube.com/Albert Zweistein
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Slovenský premiér Robert Fico chce mimořádný summit vůdců Evropské unie kvůli útokům na ženy v německých městech o silvestrovské noci. Fico o potřebě summitu hovořil odpoledne na tiskové konferenci, kterou televize přenášely živě. Kvůli útokům byl odvolán šéf policie v Kolíně nad Rýnem.

„Události, které se dějí v Evropě, nás nutí je nejen zpracovávat, ale i příslušným způsobem reagovat,“ řekl Fico na tiskové konferenci. Vidí souvislost mezi migrační krizí a terorismem, jakož i mezi migrací a útoky na ženy v Kolíně nad Rýnem a dalších evropským městech. Fico chce požádat o svolání mimořádného summitu EU. Obrátí se kvůli tomu na předsedu unijních summitů Donalda Tuska a předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera.

Donald Tusk prostřednictvím svého mluvčího vzkázal, že žádnou žádost ještě nedostal, ale mimořádný summit nemá v úmyslu svolávat. Řádný summit se má konat 18.-19. února.

„Nemohu než zopakovat, že ani na základě povinných kvót, ani na základě dobrovolného příspěvku nemůžeme dovolit, aby na Slovensko přišlo několik tisíc migrantů najednou… Není možné je přirozeně integrovat, což se ukázalo i v jiných zemích EU,“ řekl Fico.

Slovenský premiér zdůraznil, že podezřelými z útoků na ženy jsou hlavně migranti, což prý potvrzují i důvěryhodné zpravodajské informace. EU tak nemůže čekat, až do Evropy dorazí další miliony uprchlíků, a proto je nutné urychlit vytváření evropské pohraniční a pobřežní stráže.

V této souvislosti oznámil, že Slovensko poskytne zahraniční policejní jednotku, která nese pracovní označení „Hrad“ a která by měla být vysílána na ohrožené úseky hranic, kde bude pomáhat národním policiím těch států EU, přes něž do Evropy proudí běženci. Slovensko podle něj na ochranu hranic poskytne všechny síly, které mu umožní poskytnout jeho rozpočet a počet obyvatel.

Zároveň upozornil, že je podle něj nezbytné, aby se „standardní politické struktury“ evropských zemí začaly otevřeně zajímat o problémy spojené s migrací a „přinesly legitimní řešení“. Pokud to neudělá vláda, tématu se podle Fica chopí „samozvanci“, kteří mohou být pro Evropu nebezpeční.

Český premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Česká republika je připravena podpořit všechny kroky k urychlení vzniku evropské pohraniční stráže, včetně případného mimořádného summitu. Uprchlíci, kteří páchají trestné činy, by podle premiéra měli být automaticky vyhoštěni z EU. „Ti, kdo si neváží nabídnuté pomoci, pravidla porušují či dokonce páchají trestné činy, by měli byt z EU automaticky vyhoštění,“ uvedl Sobotka.

Ficova slova kritizovala německá státní ministryně pro migraci, uprchlíky a integraci Aydan Özoguzová, podle níž slovenská vláda nedělá nic jiného než pravicoví populisté v Německu. „Staví celou skupinu v podezření a vyvolává strach před uprchlíky, aby se sama zbavila evropské zodpovědnosti,“ uvedla Özoguzová. Dodala, že je zděšena, že členský stát EU využívá útoky v Kolíně k rozdmýchávání nenávisti vůči náboženské skupině.

Vnitropolitičtí kritikové Fica obviňují, že migrační krize v Evropě využívá před parlamentními volbami, které budou na Slovensku počátkem března.Fico v posledních dnech absolvoval sérii tiskových konferencí, na nichž většinou hovořil o utečencích.

Policejní prezident v Kolíně byl postaven mimo službu

Policejní prezident v Kolíně nad Rýnem Wolfgang Albers byl postaven mimo službu. V pátek o tom informovala agentura DPA. Albers čelil kritice kvůli incidentu ze silvestrovské noci, kdy podle svědků muži přistěhovaleckého původu hromadně sexuálně napadali ženy v okolí kolínského hlavního nádraží. Kritikové mu zazlívali, že veřejnost informoval o incidentech pozdě a že prý zamlčoval původ podezřelých. Německé policii se přihlásilo přes 120 obětí.

„Dnes jsem kolínskému policejnímu prezidentovi osobně sdělil, že ho postavím mimo službu,“ řekl novinářům ministr vnitra nejlidnatější německé země Severního Porýní-Vestfálska Ralf Jäger. „Své rozhodnutí vnímám jako nezbytné, protože je nutné obnovit důvěru veřejnosti v kolínskou policii a kolínská policie musí získat zpět akceschopnost,“ uvedl.

Zemský ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska podle DPA rozhodl o postavení Alberse mimo službu ve snaze obnovit důvěru občanů v policii. Podle zdrojů televize N24 kolínské policejní vedení po silvestrovském incidentu záměrně zamlčelo informace o tom, že mezi podezřelými z útoku jsou i migranti, protože to považovalo za politicky choulostivé.

„Policie nyní má důležitý úkol důsledně zpracovat události ze silvestrovské noci a vyvodit potřebné důsledky. Lidé chtějí vědět, co se tam o silvestrovské noci stalo, kdo byli pachatelé a jak tomu do budoucna zabránit,“ řekl Jäger. O pokrocích ve vyšetřování chce v pondělí informovat zemský sněm Severního Porýní-Vestfálska v Düsseldorfu.

Německé ministerstvo vnitra dnes potvrdilo, že mezi 29 cizinci, které kolínští policisté o silvestrovské noci kontrolovali kvůli podezření z účasti na sexuálních útocích, bylo i 18 žadatelů o azyl.

Incidenty podobné tomu kolínskému se odehrály také v dalších městech. V Hamburku se jejich obětí stalo přes 50 žen, ve Stuttgartu asi desítka. Dnes oznámila také policie v Düsseldorfu, že přijala 11 trestních oznámení. Ve všech případech skupiny mladých mužů obkličovaly ženy, sexuálně je napadaly a okrádaly.

Čtěte také: Fico zavřel dveře na petlici: ‚Nepřijmeme uprchlíky už ani dobrovolně‘

‚Najednou‘ se objevily sexuální útoky i v Salcburku, Curychu, Finsku

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články