Jak odstavit zelené aktivisty. Plán vzniká u ministra Brabce

ministerský záměr

Jak odstavit zelené aktivisty. Plán vzniká u ministra Brabce
Stavba dálnice přes České středohoří je jednou z mnoha, které zdržují protesty "zelených" aktivistů. Tomu chce ministerstvo životního prostředí zamezit. Foto: Foto: film Dál nic
1
Domov
Sdílet:

Na ministerstvu životního prostředí vzniká plán, jak omezit aktivity ekologických organizací nebo místních občanských sdružení a ztížit jim možnost napadnout třeba u soudu stavbu nové dálnice nebo továrny.

Nevládní organizace by se napříště proti správnímu rozhodnutí mohly odvolat, respektive podat žalobu jen v případě, pokud by v krátké lhůtě sehnaly minimálně 200 úředně ověřených podpisů svéprávných osob.

Vyplývá to z pracovního dokumentu, které začátkem března vzala na vědomí vláda. Úřad ministra Richarda Brabce (ANO) zatím odmítl svůj plán komentovat se zdůvodněním, že ještě není hotová konečná verze.

Politici a úředníci ale dlouhodobě kritizují nevládní organizace a místní sdružení, že zbytečně protahují a zdražují některé důležité stavby, protože na základě jejich žalob soudy dlouhé měsíce i roky rozhodují třeba o tom, jestli vydaná povolení byla zákonná.

Ministerstvo: Bez komentáře

„Protože materiál se na ministerstvu stále připravuje, na zaslané dotazy tedy není možné nyní poskytnout dostatečné odpovědi,“ napsalo tiskové oddělení v mailové korespondenci s redakcí ECHO24.cz. Dodalo, že termín pro finální úpravy je do konce března. Pak bude návrh zveřejněn a odeslán k připomínkování dalším úřadům a resortům.

„Své případné otázky k tomuto tématu můžete znovu poslat, jakmile bude finální podoba návrhu zveřejněna na internetu ministerstva,“ dodalo tiskové oddělení.

K ministerským plánům se zatím nechtěl podrobně vyjádřit ani Zelený kruh, který sdružuje desítky nevládních organizací a ekologickou legislativou se zabývá. V těchto dnech se totiž lidé ze Zeleného kruhu nad návrhem poprvé sejdou s úředníky ministerstva.

Z neoficiálního rozhovoru ale vyplynulo, že by ministerský plán pokládala sdružení za výrazné omezení práva veřejnosti podílet se na rozhodování o veřejných věcech, což zaručuje i programové prohlášení Sobotkovy vlády.

„Vláda zachová současnou legislativně zaručenou úroveň občanských práv týkajících se životního prostředí.“ Programové prohlášení vlády

Povinnost sehnat 200 podpisů se totiž podle ministerského návrhu vztahuje pouze na nevládní ekologické organizace, ostatní účastníci správních řízení by nijak omezeni nebyli. Pokud by sdružení nesehnala podpisy v předepsaném termínu, už by se odvolat nemohla. Za ověřování podpisů se navíc platí, 200 podpisů představuje 6 tisíc korun.

Novelizovaný zákon EIA

Ministerstvo tuto otázku otevřelo v souvislosti s novelizací zákona o posuzování vlivů staveb na životní prostředí (EIA). Ta má podle směrnice Evropské unie rozšířit účast veřejnosti ve správních řízeních a zajistit jí i účinnější přístup k soudům. Brabcův úřad se ale vydal spíše opačným směrem.

Dokument s názvem „Situační zpráva o rizicích vyplývajících z výhrad Evropské komise ke způsobu uplatňování Směrnice Evropského parlamentu a Rady o EIA včetně návrhů legislativního řešení“ připravilo ministerstvo jako informaci pro vládu.

Právě v této zprávě se píše o minimálně 200 úředně ověřených podpisech svéprávných osob, pokud nevládní ekologické organizace budou požadovat soudní přezkoumání správního rozhodnutí o stavbě nové autostrády nebo třeba chemičky. Podle zdrojů z ministerstva životního prostředí je aktuálně ve hře dokonce 250 podpisů.

Miroslav Patrik z hnutí Děti Země, které vede například soudní spory ohledně dálnice D8 přes České středohoří, pokládá ministerský plán za návrat před listopad 1989.

„Návrh de facto znamená ukončení účasti nevládních organizací v rozhodování o významných stavbách, které mohou mít významný vliv na životní prostředí,“ řekl pro ECHO24.cz Patrik.

„Nevím, kdo by se účastnil řízení, když by nevěděl, jestli pak v krátké době sežene ověřené podpisy za tisíce korun,“ dodal Patrik.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit