NOVÉ

Putin je nový Kain, je pod vlivem satana, tvrdí kyjevský patriarcha

,

Rusko vs. UKRAJINA

Ruský prezident Vladimir Putin se dostal pod vliv satana a pokud se nezačne kát, hrozí mu věčné zatracení. Prohlásil to nejvyšší představitel ukrajinské pravoslavné církve patriarcha Filaret v neobvykle otevřeném prohlášení, ve kterém rovněž obvinil ruského prezidenta z války na Ukrajině. 

„S velkou lítostí musím nyní veřejně říct, že mezi vládci tohoto světa se objevil nový Kain, nejen svým jménem, ale také svými činy,“ uvedl patriarcha Filaret s odvoláním na biblickou postavu, která zabila svého bratra Ábela. „Stejně jako u prvního bratrovraha v dějinách, Kaina, tyto skutky ukazují, že výše uvedený vládce se dostal pod vliv satana,“ dodal patriarcha v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách kyjevského patriarchátu. 

Patriarcha Filaret vede kyjevský patriarchát, odnož pravoslavné církve, která se oddělila v roce 1992 po pádu Sovětského svazu a vyhlášení nezávislosti Ukrajiny od moskevského patriarchátu. Moskevský patriarchát je úzce spjat s Putinem. Kyjevský patriarchát silně podporuje ukrajinskou národnost a snahy kyjevské vlády porazit proruské separatisty na východní Ukrajině. 

Čtěte také: Příměří na Ukrajině? Obě strany se obviňují ze střelby

Prohlášení nese název Nový Kain a bylo zveřejněno v první celý den platnosti příměří mezi ukrajinskými silami a proruskými vzbouřenci. 

Filaret dodal, že Putin záměrně rozdmýchal konflikt na Ukrajině zasláním žoldáků, vojáků a zbraní přes hranice a rozšířil lži prostřednictvím ruských masových médiích o tom, co se ve skutečnosti děje. Putin popírá, že by poslal ruské vojáky na Ukrajinu nebo vyzbrojoval separatisty, přestože Kyjev a jeho západní spojenci tvrdí, že mají přesvědčivé důkazy o opaku.

„Tento vládce cynicky lže, tvrdí, že jeho země není součástí konfliktu na Ukrajině, i když udělal vše proto, aby se konflikt zostřil a udržuje ho," dodal Filaret.“ „Nazývá se bratrem ukrajinského lidu, ale ve skutečnosti podle svých činů se opravdu stal novým Kainem, prolévá bratrskou krev a zaplétá celý svět do lží."

Čtěte také: Pranýřované ženě separatisté hrozili hromadným znásilněním

Filaret rovněž vyzval pravoslavné věřící, aby se modlili za to, aby Putin „přišel k rozumu“. Jinak bude čelit „potupnému konci a věčnému zatracení v pekle“, citovala patriarchu agentura Reuters. 

Putin je pokřtěný pravoslavný křesťan a navázal úzké vztahy s ruskou pravoslavnou církví. 

Přejít na diskusi