Babiš: Ať se Bělobrádek stará o vědu a výzkum

Koaliční šarvátka o Stropnického

Babiš: Ať se Bělobrádek stará o vědu a výzkumAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) by si měl odpustit nemístné výzvy k rezignaci a věnovat se podpoře vědy, prohlásil místopředseda vlády a šéf ANO Andrej Babiš. Reagoval tak na Bělobrádkovo prohlášení, že Stropnický by měl zvážit své setrvání ve funkci kvůli komentování případu únosu Čechů v Libanonu. K odvolání Stropnického vyzývá i opozice.

„Pan Bělobrádek by si měl pro příště odpustit své nemístné výzvy k rezignaci. Měl by se spíše věnovat podpoře vědy a výzkumu, protože to by naší zemi prospělo víc než nesmyslné útoky na koaličního partnera,“ uvedl Babiš. Stropnický podle něj nevyzradil žádné státní tajemství a nedopustil se žádného přečinu. „Okomentoval jen to, co před ním někdo jiný z Bezpečnostní rady státu vypustil do médií,“ řekl šéf ANO.

Podle Babiše Stropnický stabilizoval ministerstvo obrany, které bylo „prolezlé korupcí, ztransparentnil státní zakázky“ a je po dlouhé době první ministr, za jehož působení se zvýšil rozpočet na obranu. „V oblasti podpory vědy a výzkumu jsem zatím podobné úspěchy nezaznamenal,“ dodal Babiš.

Současně ale ministr Babiš potvrdil, že by vynesení tajných informací bylo důvodem pro odchod ministra z vlády. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) prý oficiálním dopisem požádal, aby se možné úniky utajovaných skutečností prošetřily. „Pan premiér, myslím, koná,“ poznamenal.

Premiér navíc v souvislosti s koaliční krizí vyvolanou vyjádřením Stropnického ke kauze Fajáda a pěticí vězněných Čechů svolal na pátek schůzku předsedů koaličních stran. Chce během ní probírat stávající spory v koalici.

Čtěte také: Bělobrádek: Stropnický by měl zvážit setrvání ve funkci ministra

„Pokud je Bezpečnostní rada státu a řeší věci, které se týkají bezpečnosti našich občanů, a může to ohrožovat jejich život, tak určitě není dobré, aby tyto věci byly veřejné,“ řekl dále Babiš. „Ty informace, které se vyskytly, já se k tomu nechci vyjadřovat, ani to nechci vůbec komentovat. Vrhá to špatné světlo na naši zemi, je to nešťastné. Nechápu, proč to politici komentují, a myslím si, že skutečně, co se týká našich rozvědek, tak je tam problém asi jednotného řízení nebo koordinace,“ podotkl také.

Se Stropnickým se prý zatím o jeho vyjádření nebavil. „Já nevidím důvod, proč by neměl zůstat, nemám informace, že by něco způsobil,“ uvedl k jeho setrvání ve funkci. „Já si myslím, že asi to tak nemyslel,“ poznamenal na adresu vyjádření ministra obrany.

´Zásluhy za zvýšení výdajů na obranu náleží nám´

Proti ,,osobním a nepravdivým útokům ministra financí Andreje Babiše“ se důrazně ohradil sám Bělobrádek. ,,Za prvé: Nevyzval jsem ministra Stropnického k rezignaci, to udělala ODS, a bylo by dobré, kdyby si ministr financí v zahraničí nechal má slova interpretovat přesně. Za druhé: Není pravda, že jsem nedosáhl zvýšení výdajů na vědu, výzkum a inovace. Letošní rozpočet je vyšší o více než dvě miliardy, tedy asi o 8 %. A to díky tomu, že jsem toto navýšení prosadil ve vládě. Je smutné, že ministr financí nezná ani detaily vlastního rozpočtu,“ uvedl vicepremiér za KDU-ČSL.

Bělobrádek rovněž vyzdvihl zásluhy za zvýšení výdajů na obranu, které podle něj rozhodně nenáležejí ani ministru Stropnickému, ani ministru Babišovi, ale jeho politické straně. ,,Byla to KDU-ČSL, která už do roku 2013 tvrdě prosazovala vyšší obranné výdaje, a to bez podpory ministra obrany a proti vůli ministra financí,“ napsal. 

,,Nakonec chci konstatovat, že za causu Fajád nesou odpovědnost nominanti hnutí ANO. A to zejména za její více než nešťastné komentování ze strany ministra Stropnického. Ostré výroky Andreje Babiše tak beru jako snahu odvést pozornost od podstaty věci, kterou je politická odpovědnost jeho lidí a jeho samotného coby předsedy hnutí ANO v cause Fajád. Taktika „vrtěti psem“ však v žádném případě není na místě,“ dodal Bělobrádek.

Vicepremiér Bělobrádek svou výzvou reagoval na otázku týkající se Stropnického výroku z minulého týdne, v němž potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo, aby Česká republika nevydala Libanonce Alího Fajáda do Spojených států. Považuje prý za nepřijatelné, aby se takové informace vůbec komentovaly. Babiš a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by prý měli zvážit, jaké důsledky z jednání Stropnického vyvodí.

Čtěte také: Ano, Fajád za pět Čechů, nepřímo potvrdil ministr Stropnický

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články