Zprávy BIS pro Zemana končí u Mynáře a Nejedlého, tvrdí Dryml

TAJNÉ INFORMACE

Domov
Sdílet:

Tajné informace, které prezidentovi Miloši Zemanovi zasílá BIS, mohou končit u lidí bez bezpečnostní prověrky. Tvrdí to senátor a bývalý člen Strany práv občanů – Zemanovci Vladimír Dryml. Jak řekl serveru ECHO24.cz, dokumenty má k dispozici i kancléř Vratislav Mynář, podnikatel a místopředseda SPOZ Martin Nejedlý a šéf strany Zdeněk Štengl. Hrad něco takového odmítá.

„Mám poznatky, že některé zprávy BIS, které si vyžaduje pan prezident, se dostávají do rukou nepovolaných spolupracovníků. Je to úplně to samé jako případ Nagyová. Jako přes kopírák,“ říká Dryml a vyjmenovává právě Mynáře, Nejedlého a Štengla. Ještě donedávna své spolustraníky.

Nejde prý jen o domněnky, senátor je o své pravdě přesvědčen: „Já vím, že to tak je. Jen to nemohu dát médiím. Je na BIS, aby to prozkoumala.“

Jenže Bezpečností informační služba nemá něco takového v popisu práce. Jak říká její mluvčí Jan Šubert, výstupy od zpravodajců jdou na vládu a k prezidentovi republiky. Jak s nimi oni naloží, už je jen jejich věc. I když samozřejmě platí, že se utajené informace nesmí dostat do rukou lidí, kteří nemají bezpečností prověrku. Ze zmiňované trojice si o ni po dlouhých měsících v úřadu zažádal kancléř Vratislav Mynář. Donutil ho k tomu tlak médií i ultimátum prezidenta, že pokud o ni nezažádá, může se z jeho služeb poroučet. Jenže vyřízení prověrky na stupeň přísně tajné trvá dlouhou dobu a Mynář tak na stanovisko stále čeká.

Pokud by od prezidenta skutečně unikaly informace k neoprávněným osobám, celou věc by zřejmě začal šetřit Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). „My tyto věci obecně nekomentujeme. Ke mně se ale tato informace zatím nedostala. Ale myslím si, že kdokoliv zjistí takto závažnou věc, měl by nám to nahlásit,“ reaguje na Drymlovo tvrzení mluvčí NBÚ Radek Holý. Úřad se totiž zabývá i veřejnými podněty, pokud se ukáže, že může být porušován zákon. „Když to někdo bude šetřit, tak to asi nahlásím,“ připouští Dryml.

Je to vyloučené, zní z Hradu

Že by se na Pražském hradě mohly zneužívat utajované informace, odmítá mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. „Je to vyloučené a neděje se to. Při nakládání s utajovanými skutečnostmi jsou striktně dodržovány zákony a předpisy,“ uvedl mluvčí. Podle informací serveru ECHO24.cz na Hradě existuje jakýsi archiv tajných zpráv, kde jsou dokumenty zaevidované. A přístup k materiálům BIS by v ideálním případě měli mít pouze šéfové odborů zahraničního Hynek Kmoníček, bezpečnostního Jan Fulík a sám prezident.

Dryml ale kontruje, že Fulík není nejdůvěryhodnější osoba a připomíná, že současný šéf bezpečnostního odboru prezidentské kanceláře měl ještě coby náměstek ministra obrany Martina Bartáka stát za kontroverzním nákupem letounů CASA.

Vladimír Dryml, kterého Zemanovci před časem společně s dalšími vyloučili za kritiku poměrů ve straně, možné úniky informací na Hradě přirovnal k případu Jany Nagyové (nyní Nečasové). U ní kriminalisté prověřují, zda protizákonně nepřistupovala k dokumentům z tajných služeb.

Šlo by o porušení zákona

Také bezpečnostní expert a bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák je názoru, že pokud by k úniku informací v okolí Miloše Zemana docházelo, lze případ srovnávat s tím z Úřadu vlády. „Ano, bylo by to to samé. Šlo by o bezpečností incident a porušení zákona. Je ale pouze na prezidentovi, komu dává číst utajované dokumenty, takže bude velmi těžké dokázat, zda se k nim dostává i někdo, kdo k tomu není způsobilý,“ vysvětluje Randák, že by Dryml musel mít jasný důkaz.

Randák je přesvědčený, že kdyby únik existoval, určitě ne ze strany BIS. Zpravodajci si prý vždy pohlídají, aby informace přebíral někdo s prověrkou. „Na vině by musel být někdo z Hradu. Když nemáte prověrku, tak se do těch zpráv nemáte co koukat. Jenže tady žijeme v České republice, kde na to každý kašle a dělá si z toho legraci. Jinde ve světě by bylo nemyslitelné být jedním z nejbližších spolupracovníků prezidenta a nemít bezpečnostní prověrku,“ dodává.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit