Zmatek v zelených hnutích: jádro i břidlicové plyny jsou ok

boj o planetu

Zmatek v zelených hnutích: jádro i břidlicové plyny jsou ok 1
Ekonomika
Sdílet:

Téměř vzápětí po tom, co Česká republika minulý týden rezignovala na dostavbu Temelína, přišla zajímavá zpráva ze světa: jaderná elektřina je oficiálně sankcionována jako jedna ze zbraní v boji s tzv. globálním oteplováním. Nerehabilituje ji nikdo jiný než Mezivládní panel pro klimatickou změnu (IPCC) při OSN, až dosud významný zdroj autority pro zelená hnutí, která proti jádru většinou bojují.

Když s něčím podobným v září 2010 přišel tehdejší český ministr životního prostředí Pavel Drobil (a spolu s ním ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který později zabezpečoval na evropské úrovni spolupráci s Francií ), setkalo se to na domácí půdě s posměchem. Kritika byla v zásadě formální: Drobil zařadil jádro mezi obnovitelné, nikoliv bezemisní zdroje.

Teď se stejný nápad, tedy zahrnout jadernou energie mezi tzv. čisté zdroje, objevuje na fóru, od něhož by to tehdejší Drobilovi kritici asi nečekal. IPCC v závěrečné části své Páté hodnotící zprávy (předchozí vyšly v letech 1990, 1995, 2001 a 2007), kterou představil tuto neděli v Berlíně, doporučuje pro boj s emisemi skleníkových plynů čtyři hlavní metody. Vedle podpory obnovitelných zdrojů a zatím spíše fiktivní technologie uskladňování CO2 pod zemí jsou to jádro a břidlicové plyny.

Zelení ji budou nenávidět

Jádro a břidlicový plyn považují autoři zprávy za tzv. přechodná řešení, která přemostí čas mezi dneškem, kdy většina energie vzniká z fosilních zdrojů, a tzv. bezuhlíkovou, resp. nízkouhlíkovou energetikou budoucnosti, založenou většinově na obnovitelných zdrojích.

Benny Peiser, ředitel nevládního a spíše tzv. klimaskeptického think-tanku Global Warming Policy Foundation v Londýně k tomu říká: „To je na nové zprávě nezvyklé, že podporuje jadernou energii a břidlicový plyn - a zelení ji za to budou nenávidět.“ Více zde

Jiná věc je, že zprávy IPCC už nemají onu váhu, jakou měly na vrcholu tažení proti emisím v roce 2007. Skandály, které v mezičase přišly a které téměř všechny vyplývaly z příliš alarmisticky pojaté Čtvrté hodnoticí zprávy, významně poškodily jeho reputaci.

Sdílet:

Hlavní zprávy