1 SEXUÁLNÍ NÁSILÍ VE VAZBĚ

Stovky chlapců nemusely být zneužity. Policie ale měla zavřené oči

, NOVÉ

Čtrnáct bývalých vězňů detenčního zařízení Medomsley v Durhamu si stěžovalo na to, že byli v době jejich pobytu ve vazbě sexuálně zneužiti. Po propuštění svá traumata nahlásili na policii, ale ta nijak nezareagovala. Případ se dotýká operace Seabrook, která odhalila rozsáhlé zneužívání, které prováděl dnes již zesnulý dozorce Neville Husband, který měl na kontě přes pět set obětí, píše The Guardian.

Muži patřili mezi 1396 bývalých vězňů, kteří pobývali ve vazbě ve věku mezi 17 a 21 lety a kteří rovněž nahlásili sexuální zneužití. Jedním z nich je John McCabe, který řekl, že stovky mladých chlapců mohlo být sexuálnímu nebo psychickému násilí ušetřeno, kdyby policie brala stížnosti vážně.

Podrobnosti o počtu mužů, jejichž stížnosti byly policií ignorovány se McCabe dozvěděl emailem od tehdejšího šéfa operace Seabrook detektiva Paula Goundrayho. „Z těch čtrnácti mužů, kteří dnes podali stížnost na zneužití, šest z nich měl na svědomí dozorce, který je již zesnulý,“ píše Goundray v emailu.

„Opakovaně jsem informoval média v rozhovorech i písemně, že policisté se případu dostatečně nevěnovali a měli by se za to utápět v hanbě,“ dodal Goundray. Obává se ale, že nebude zahájeno nové vyšetřování, protože není dostatečné množství detailů. Paul Gundray od policie odešel v říjnu loňského roku a momentálně dělá v agentuře, která pomáhá obětem sexuálního zneužívání.

Bývalý dozorce Nevill Husband byl v roce 2003 odsouzen k odnětí svobody na osm let za sexuální zneužití pěti mladých chlapců v detenčním zařízení Medomsley v letech 1977 až 1984. Jeho trest byl v roce 2005 prodloužen na 10 let poté, co se přihlásily další čtyři oběti.

Operace Seabrook byla zahájena v roce 2012 poté, co Guardian podal zprávu, že sexuální zneužívání prováděné bývalým dozorcem Nevillem Husbandem bylo ještě rozsáhlejší, než se původně myslelo. Během investigativního šetření se ukázalo, že soustavně zneužíval mladé vězně po dobu patnácti let, zatímco ostatní zaměstnanci nad tím zavírali oči. Celkem zneužil přes pět set obětí.

Detenční zařízení Medomsley bylo zavřeno v roce 1988. Neville Husband zemřel v roce 2010 ve vědu dvaasedmdesáti let.

Čtěte také: Němečtí vojáci při výcviku prováděli sadistické a sexuální rituály

,

Hesla: , ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.