Ve Fergusonu se střílelo. Nepokoje se rozšířily i do dalších měst USA

Násilnosti v USA

Ve Fergusonu se střílelo. Nepokoje se rozšířily i do dalších měst USAAKTUALIZUJEME
Nepokoje ve Fergusonu po rozhodnutí velké poroty. Foto: FOTO: ČTK/AP
3
Svět
Sdílet:

Chaos a násilí ovládly v noci na úterý ulice amerického Fergusonu. Ozývaly se výstřely z automatických zbraní a hořely obchody a automobily. Násilné protesty vyvolalo rozhodnutí Velké poroty, že neobviní bělošského policistu Darrena Wilsona kvůli zabití neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna letos v srpnu. Protesty vypukly také v dalších amerických městech. 

Několik stovek lidí se ještě před oznámením sešlo před policejní stanicí ve Fergusonu. Po oznámení rozhodnutí velké poroty mnoho z nich začalo rozzlobeně křičet. "Vrazi, nejste nic jiného než vrazi," křičela jedna žena s megafonem na policisty v zásahové výstroji.

V průběhu noci protesty nabíraly na intenzitě. Rozhořčení obyvatelé převážně černošského předměstí zapalovali automobily i budovy. Podle reportáže The New York Times účastníci protestů házeli na policisty kameny a lahve, ti odpovídali slzným plynem a dýmem. Jsou ohlášeny i případy vytloukání výloh a rabování.

Desítky budov vyhořely, protože hasiči se k nim nemohli dostat. Popelem lehla místní pizzerie i kosmetický salon. Podle CNN se z některých míst hasiči stahovali, kvůli přibližujícím se výstřelům. 

Agentura AP uvedla, že většina demonstrantů do půlnoci místního času (06:00 SEČ) ulice opustila, ale rabování a palba pokračovaly i po půlnoci.

Policisté nebyli připraveni

Podle místních policistů byly noční nepokoje mnohem horší než ty, které vypukly v srpnu bezprostředně po smrti mladíka. Jon Belmar, šéf policie v okrese St. Louis ve státě Missouri, prohlásil, že během noci "osobně slyšel na 150 výstřelů". Nejvíce střelba otřásala oblastí, kde byl Michael Brown zabit. Belmar dodal, že policisté nevypálili během noci jedinou ránu. 

Velký škodám policisté údajně neměli šanci zabránit. "Myslím si, že jsme nebyli nedostatečně připraveni. Ale abych byl upřímný, pokud sem nepošleme 10.000 policistů, nedokážeme zabránit lidem, kteří mají v úmyslu zničit tuto obec," řekl Belmar.

Není důvod pro obvinění

Mnozí členové černošské komunity v St. Louis očekávali, že policista Darren Wilson bude obviněn z vraždy. Státní zástupce Bob McCulloch uvedl, že porota nenašla důvod pro obvinění Wilsona. Odmítl však sdělit, zda rozhodnutí bylo jednomyslné, protože veškeré jednání poroty je tajné. 

Brownova rodina uvedla, že je výsledkem "hluboce zklamána". Vyzvala však všechny, aby případné protesty byli poklidné. Také americký prezident Barack Obama ve svém projevu vyzval demonstranty ke klidným protestům a policii ke zdrženlivosti.

Americké ministerstvo spravedlnosti vede vlastní vyšetřování kvůli možnému porušení občanských práv, které by mohlo skončit federálním obviněním, dodala agentura AP. Porota měla podle agentur 12 členů, z toho devět bílé pleti a tři černé pleti. K obvinění Wilsona bylo nutných nejméně devět hlasů, upozornila agentura Reuters.

Čtěte také: Poblíž Fergusonu zastřelil policista dalšího mladého černocha

 McCulloch upozornil, že mnoho svědectví více než 60 osob o tom, co se stalo před Brownovou smrtí, bylo protichůdných a k mnoha svědectvím chyběly fyzické důkazy. Část svědků také připustila, že střelbu vůbec neviděla. Právníci Brownovy rodiny tvrdí, že mladík se v době, kdy byl zastřelen, vzdával. Naopak stoupenci Wilsona tvrdí, že se bál o svůj život a střílel v sebeobraně. Svědci se neshodli, zda měl Brown ruce nad hlavou v době, kdy byl zastřelen. McCulloch rovněž upozornil, že Wilson vystřelil na Browna 12krát, až poslední střela ho však trefila do temene.

Čtěte také: Vystřelili mu mozek, i když se vzdával, tvrdí svědci

Incident již v srpnu rozpoutal ve Fergusonu násilné nepokoje a ve městě podle agentury Reuters zůstaly v pondělí zavřené školy, v ulicích stály zátarasy a obchody byly zabedněné. Guvernér státu Missouri Jay Nixon před očekávaným rozhodnutím preventivně vyhlásil výjimečný stav a povolal Národní gardu.

Aktivisté již dříve oznámili, že plánují pochody a shromáždění od Los Angeles po New York na podporu protestujících ve Fergusonu, upozornila agentura AP. Rasově napjatý případ rozproudil debatu nad vztahy mezi policií a komunitami v mnoha městech. Brown byl podezřelý, že ukradl doutníky z obchodu blízko místa, kde k incidentu došlo. Brown a jeho přátele kráčeli prostředkem ulice, když k nim Wilson přišel. Policie uvedla, že v době incidentu Wilson o loupeži nevěděl.

Vesměs pokojné demonstrace tisíců lidí se konaly po celých Spojených státech, mimo jiné v Seattlu, Chicagu, Salt Lake City, Los Angeles nebo v hlavním městě Washingtonu. V kalifornském Oaklandu demonstranti zablokovali silnice. V New Yorku se k protestujícím připojila rodina černošského mladíka Erika Garnera, který tu zemřel při policejním zásahu letos v červenci.

Sdílet:

Hlavní zprávy