1 Povinnost pro všechny jídelny

Vyhláška proti běžencům? Jídelny musí povinně nabízet vepřové

, NOVÉ

Témata: , , ,

Radní dánského města Randers ležícího nedaleko Kodaně odhlasovali nařízení, podle kterého musí povinně všechny veřejné jídelny, školy i ostatní zařízení s jídelnou mít povinně ve své nabídce vepřové maso. Cílem podle nich není provokace vůči jiným kulturám, ale ochrana tradiční dánské kuchyně, informovala Al Jazeera.

,,To, co tímto nařízením chceme říct, je že, když jste muslim a plánujete přijít do Randersu, nemůžete čekat, že vaše stravovací zvyky budete uplatňovat i na ostatní. Vepřové zde má rovnocenné postavení s jiným jídlem,“ řekl Frank Noergaard, radní města Randers a také člen antiimigrační Dánské lidové strany (DF) agentuře AP.

V malém dánském městečku s 61 tisíci obyvateli tak od tohoto týdne najdou Dánové v každé nemocnici, škole nebo veřejné jídelně každý den v nabídce jídlo obsahující vepřové maso. To jak muslimská, tak i židovská víra z konzumace vylučuje z důvodu jeho nečistoty.

Radní Noergaard zároveň dodal, že nadále budou dostupné i dietní, vegeratiánské a halal pokrmy (maso, které muslimové jíst mohou). Autorem návrhu je protiuprchlicky zaměřená populistická Dánská lidová strana, která využívá uprchlické vlny a staví na ní volební program. Ve volbách v polovině minulého roku získala více jak 21 procent hlasů a umístila se jako druhá nejsilnější strana. Současně tvoří vládní koalici s liberální stranou Venstre.

Opatření, které hned po svém uvedení vzbudilo řadu negativních reakcí, přichází v době uprchlické krize, kdy do země proudí především muslimové. Do Dánska, které je velkým producentem vepřového masa, za poslední rok dorazilo více než 20 tisíc uprchlíků. Minulý týden dánská vláda zpřísnila svou imigrační politiku. V rámci toho musí přicházející uprchlíci například odevzdat své cennosti, aby si zaplatili ubytování a jídlo.

Čtěte také: Dánsko musí EU vysvětlovat zabavování majetku uprchlíků

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.