Mise na Golany – má správné informace ministerstvo, nebo Hrad?

Mylné informace?

Mise na Golany – má správné informace ministerstvo, nebo Hrad?NOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje Golanské výšiny. Foto: Foto: Wikimedia Commons/ Beivushtang
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministerstvo obrany minulý týden rozhodlo, že se čeští vojáci nezúčastní mise na Golanské výšiny a to z důvodu bezpečnosti. Zastupitelský úřad České republiky v Damašku ale toto nařízení zpochybňuje. Ve své zprávě, kterou zaslal prezidentu Miloši Zemanovi, píše, že Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Ministerstvo obrany ČR byly uvedeny v omyl. Jak uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček během svého pravidelného brífinku, podle úřadu by byla mise z bezpečnostního hlediska proveditelná.

„Dle názoru zastupitelského úřadu negativní rozhodnutí odmítnout nabídku OSN vycházelo z nesprávně interpretovaných informací stále mise New York, přestože disponovala informacemi od velitelů UNDOF zprostředkovaných zastupitelským úřadem a vojenským přidělencem v Damašku,“ řekl Ovčáček.

Ovčáček upřesnil, že z počátku by jednotka českých vojáků byla v bezpečné zóně 10 km od Damašku, kde se nachází také velitelství mise UNDOF. „Jak Zastupitelský úřad v Damašku uvedl ve zprávě pro pana prezidenta, pokud jde o bezpečnostní situaci, celé teritorium je již pod kontrolou syrské armády. Bezpečnost vlastních jednotek UNDOF zajišťují irské jednotky a to i při přesunech v Damašku, nikoliv syrská armáda, jak se mylně uvádí v informaci stálé mise New York,“ dodal Ovčáček..

Prezident Zeman vyslání vojáků na Golany, území mezi Sýrií a Izraelem, dlouhodobě podporuje. Ministerstvo obrany ale nakonec nabídku vyslat české vojáky do mírové mise UNDOF od OSN na Golanských výšinách odvolalo. Jako důvod uvedlo obavy o bezpečnost. Zeman se kvůli tomu plánuje setkat s ministrem obrany Martinem Stropnickým a celou věc s ním chce prodiskutovat.

O odmítnutí mise informovaly Lidové noviny. Ministerstvo obrany podle nich odvolalo nabídku vyslat české vojáky do mírové mise kvůli tomu, že zástupci OSN změnili podmínky a chtěli Čechy nasadit přímo v Sýrii. Ministerstvo přitom dosud předpokládalo, že česká ženijní četa bude působit na relativně stabilním území Golanských výšin, kontrolovaném Izraelem.

OSN počítala s nabídkou 30 až 40 českých ženistů, na místě měli být k 1. červenci, plně nasazeni o dva týdny později.

Čtěte také: Česko odvolalo nabídku poslat vojáky na Golanské výšiny

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články