Kdy nastoupí Babišovi prokurátoři?

Kdy nastoupí Babišovi prokurátoři?
Robert Pelikán Foto: Reprofoto ČT
1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Stalo se to, co znalci poměrů v justici očekávali přinejmenším od loňského září. Otázka nezněla, jestli Helena Válková skončí, ale kdy skončí. Ve chvíli, kdy do pozice prvního náměstka na spravedlnosti usedla jedna z nejvýkonnějších a nejloajálnějších Babišových převodových pák, právník Robert Pelikán, bylo jasné, že se ta chvíle blíží.

Od doby, kdy Helena Válková sehrála pro Babiše roli sympatické profesorky práv z předvolebního plakátu, byla neužitečná. Se svým chaoticky éterickým stylem nebyla schopná prosazovat babišovskou mocenskou agendu. Na ministerstvu spravedlnosti je to v této chvíli především třaskavý zákon o státním zastupitelství. Pelikán se nijak netají, že ho chce přetvořit v politickou prokuraturu francouzského stylu. V něm má ministr spravedlnosti právo náhledu do živých vyšetřovaných kauz a může také odvolávat žalobce. Je to druhý extrém proti návrhu, který prosazovali státní zástupci v čele s Lenkou Bradáčovou a Pavlem Zemanem.

Válková měla na věc stejný názor jako Pelikán a Babiš. I ona toužila zasahovat do kauz a mít pod kontrolou žalobce. Zatímco u Andreje Babiše je za tím zjevná touha po moci a kontrole, Válkovou vedla spíš zvědavost akademické kriminoložky. Pro své nápady ale nebyla schopná získat vůbec nikoho. Ze seminářů ústavně právního výboru bývala skoro vypískána a ostře se proti ní stavěly hlavně ikony „antikorupčního“ tažení Pavel Zeman a Lenka Bradáčová.

Zrovna na jejich příkladu je dobře vidět, jak se po nákupu médií Babišem a dalšími oligarchy úplně změnil tón veřejné debaty. V roce 2013 před pádem Nečasovy vlády to byly hlavní mediální hvězdy, jejichž názorům se dostávalo nejvíce prostoru. Na jejich mediálním tažení proti korupci se Andrej Babiš svezl k moci. Když jim teď Babišovi lidé hodili jejich zákon o státním zastupitelství pod stůl a připravili vlastní, který jde úplně opačným směrem, je ticho. Lenka Bradáčová se správně ptá: kde jsou dnes všechny ty Rekonstrukce státu? Trefně upozorňuje, že aktivisté si jen alibisticky odškrtnou, že byl předložen nový zákon s příslušným jménem a už vůbec neřeší, že se změnil v pravý opak.

Babiš moc dobře rozumí moci i práci represivního aparátu. Řadu jeho příslušníků zaměstnává ve své bezpečnostní divizi Agrofertu, jiní vyšetřovatelé protimafiánského útvaru za něj kandidovali třeba ve volbách v Českém Krumlově. Udělá vše proto, aby vyloučil, že by mu nezávislí prokurátoři někdy vyvedli to, co Petru Nečasovi. Že by si pro něj přijel na ministerstvo Ivo Ištván s Robertem Šlachtou. Nejlepší prevencí takové události je politická prokuratura, řízená Babišovým ministrem Pelikánem. A jeho náměstkyní pro justici Klárou Cetlovou, životní partnerkou miliardáře Daniela Křetínského. Dnes je Cetlová vrchní ředitelkou justiční sekce a má na starosti všechna kárná řízení se soudci a žalobci.

Jedinou pojistkou proti nástupu Babišových prokurátorů je odmítnout jakýkoliv zákon o státním zastupitelství, který Robert Pelikána do sněmovny pošle. Se zákonem z roku 1993 se dá bez potíží vyšetřovat dál.

Čtěte také: Příští ministr Pelikán. Právník, intrikán a milovník jógy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz