Odveta za sankce. Putin plošně zakázal dovoz zemědělských produktů

Roční zákaz dovozu

Odveta za sankce. Putin plošně zakázal dovoz zemědělských produktůAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vladimír Putin podepsal dekret, kterým na rok zakazuje či omezuje dovoz zemědělských produktů ze všech zemí, které na Rusko uvalily sankce.

Ruský prezident nechal vypracovat seznam zemí a výrobků, kterých se zákaz týká. Kreml jednotlivé státy nezmiňuje, lze však předpokládat, že Česko jako člen Evropské unie je mezi nimi.

Putinův příkaz, zveřejněný na webu Kremlu, „zakazuje či omezuje“ po dobu jednoho roku uskutečňovat dovoz „jednotlivých druhů zemědělské výroby, surovin a potravin“ ze zemí, které rozhodly o zavedení ekonomických sankcí proti ruským právnickým či fyzickým osobám, anebo se k takovému rozhodnutí připojily“.

Čtěte také: 'Je alkohol jídlo?' Putinův zákaz dovozu rozpoutal diskusi

Na trhu nastane přetlak

Rusko silně závisí na dovozu potravin, z nichž většina pochází ze západních zemí, upozornila agentura AP a připomněla, že odveta následuje po posledním kole sankcí Evropské unie z minulého týdne, které si poprvé vzaly na mušku celá odvětví ruské ekonomiky.

Bývalý šéf Agrární komory, senátor Jan Veleba, řekl serveru ECHO24.cz, že český vývoz zemědělských produktů do Ruska není nijak významný. „To ale nevypovídá nic o tom, jak se nás to dotkne. Země s výraznějším vývozem do Ruska jako Polsko, Německo, Španělsko nebo Itálie budou muset umístit zboží jinde, a první volbou je Evropská unie. Vznikne tak na trhu přetlak masa a ovoce,“ předpokládá. 

Vývoz do Ruska loni za 2,5 miliardy korun 
Vývoz zemědělských komodit a potravin z ČR do Ruska v posledních letech stoupá. V roce 2011 jeho hodnota činila 1,87 miliardy korun, o rok později 2,2 miliardy a v roce 2013 již 2,45 miliardy korun. Za první pololetí letošního roku vyvezli zemědělci a potravináři do Ruska zboží za 1,5 miliardy korun. Největší část z toho představovaly mléčné výrobky, nápoje a lihové výrobky.

Čtěte také: Embargo na vývoz do Ruska. Co způsobí českým podnikům?

Putin již při úterní poradě ve Voroněži uvedl, že nařídil vládě vypracovat odvetná opatření za západní sankce. "Rozumí se, že se to musí udělat co možná nejdůkladněji, abychom podpořili domácí výrobce, ale neuškodili spotřebitelům," řekl. Nařízení kromě konkrétních kroků k prosazení zákazu vládě také ukládá, aby zároveň zajistila dostatek zboží na trhu a nepřipustila prudký růst cen zemědělských a potravinářských výrobků. V případě nutnosti může seznam zakázaných položek i dobu platnosti upravovat, dbát má ale vláda hlavně na zvýšení domácí nabídky.

Již dříve Rusko zakázalo dovoz džusů a mléčných produktů z Ukrajiny, hovězího masa a dobytka z Rumunska a omezilo dovoz ovoce a zeleniny z Polska. Pohrozilo rovněž zákazem dovozu řeckého ovoce a drůbežího masa ze Spojených států.

Čtěte také: Jez jablka, naštveš Putina. Poláci se mstí za ruský zákaz dovozu

Západ zavádí sankce proti Rusku od březnové anexe Krymu a kvůli ruské podpoře východoukrajinských povstalců je stupňuje. Naposledy, po údajném sestřelení malajsijského boeingu na východě Ukrajiny, USA a Evropská unie přistoupily i k ekonomickým sankcím postihujícím některá odvětví ruského hospodářství. Na "černých listinách" se objevili i Putinovi přátelé a spolupracovníci a jejich firmy.

Čtěte také: Putinův vicekancléř a tři oligarchové. Evropa rozšířila sankce

NATO v současné době varuje před možností ruské invaze na ukrajinský Donbas, podle aliance je u hranic připravených 20 tisíc ruských vojáků. Na možné plány Ruska upozornili polský premiér Donald Tusk a jeho ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.

Čtěte také: Znepokojené NATO: Rusko má 20 tisíc vojáků na hranicích s Ukrajinou

Sdílet:

Hlavní zprávy