Merkelová pod tlakem. Bude kvůli běžencům dražší benzín v EU?

UPRCHLICKÁ KRIZE

Merkelová pod tlakem. Bude kvůli běžencům dražší benzín v EU?NOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německá kancléřka Angela Merkelová čelí sílícímu tlaku na to, aby zpřísnila svou dosud vstřícnou azylovou politiku. Nejnověji to žádá vicekancléř Sigmar Gabriel, který chce řešení uprchlické krize do jara. Merkelová usiluje o jednotný postup Evropské unie, který by, pokud jde o ochranu společných vnějších hranic, mohl být podle návrhu německého ministra financí Wolfganga Schäubleho financován z nové celounijní daně na benzin.

Uprchlíci mezitím dál míří do Evropy. Víkendový pokus přeplout z Turecka do Řecka stál život zřejmě 16 imigrantů. Plavba přes Egejské moře je nyní kvůli nepříznivému počasí mimořádně nebezpečná. Z lodi, která o víkendu ztroskotala se 17 uprchlíky, se zřejmě zachránil jediný člověk. Záchranáři od pátku pomáhali několika stovkám migrantů, kteří se během plavby do Evropy dostali do potíží.

Řecko je ostatními unijními státy často kritizováno za to, že nedostatečně chrání vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu. Z Řecka totiž žadatelé o azyl masově míří na sever do bohatších států. Podle Schäubleho by EU mohla vybírat dodatečné finanční prostředky na nové dani z benzinu. Ze získaných peněz by pak financovala vnější ostrahu Schengenu. S tím nesouhlasí řada německých politiků či největší německý autoklub ADAC; proti je i český ministr financí Andrej Babiš. O výši případné nové daně Schäuble nehovořil.

Papež: Musí respektovat zákony

Sigmar Gabriel, jehož sociální demokracie je ve vládní koalici s kancléřčinou konzervativní unií CDU/CSU, mezitím Merkelovou vyzval k nalezení rychlého řešení uprchlické krize. V této souvislosti se zmínil i o možném stanovení maximálního počtu žadatelů o azyl, které je Německo schopné přijmout. Takový strop navrhuje šéf kancléřčiny sesterské bavorské CSU Horst Seehofer, který hovořil o 200 tisíc migrantech ročně. Podle Gabriela je Německo schopné postarat se o mnohem více lidí, konkrétní číslo ale neuvedl. Jen sdělil, že to musí být výrazně méně než 1,1 milionu běženců, kteří přišli do země loni.

Po omezení počtu migrantů volá i velká část německé veřejnosti. Náladu obyvatel výrazně ovlivňují případy kriminality, za kterou stojí přistěhovalci z afrických či muslimských zemí. Nejvíce se nyní diskutuje o obtěžování žen během silvestrovských oslav v Kolíně nad Rýnem a dalších místech.

Čtěte také: Razie u nádraží v Düsseldorfu – 40 zadržených

V souvislosti s pouliční kriminalitou přistěhovalců podnikla v noci na neděli razii policie v západoněmeckém Düsseldorfu. Zadržela 40 mužů především severoafrického původu, drtivá většina z nich zřejmě v Německu pobývá nelegálně.

Běženců se v neděli naopak zastal papež František. Jeho pozvání k účasti na tradiční modlitbě Anděl Páně vyslyšelo 7000 uprchlíků, kteří přišli na Svatopetrské náměstí ve Vatikánu. František je vyzval, aby si uchovali životní naděje i radost ze života. Hlava římskokatolické církve dlouhodobě vyzývá k solidaritě s migranty, které ale upozorňuje na to, že musí respektovat zákony hostitelských zemí.

Čtěte také: Papež František v poselství odsoudil krutost terorismu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články