Mňau mňau nebo fanky. Nové drogy děsí Evropu.

Mňau mňau nebo fanky. Nové drogy děsí Evropu.
Mňau mňau je známá jako taneční droga Foto: Wikipedia
1
Domov
Sdílet:

Zásilková služba vám je doručí až domů krásně zabalené jako „doplňky stravy“, „hnojivo pro rostliny“ nebo „sůl do koupele“. Ve skutečnosti půjde o drogy mnohem silnější než heroin či kokain, které nové „psychoaktivní látky“ začínají vytlačovat z trhu na starém kontinentu. Varuje před nimi čerstvá Evropská zpráva o drogách. Ta například zmiňuje, že loni bylo v Evropě nahlášeno 81 nových, dosud neznámých drog.

Chemické koktejly dosud neznámých směsí se připravují většinou v Číně nebo v Indii, vozí se do Evropy, kde se opatří kamuflážními obaly a pak se prodávají jako legální zboží. „Jde většinou o chemické napodobeniny starých známých drog, marihuany, kokainu či LSD,“ říká Danilo Ballotta z Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost, který na začátku týdne navštívil Prahu.

Nabídka nových drog strmě vzrůstá, protože pro jejich výrobce a distributory je obchod s nimi mnohem bezpečnější než byznys s klasickými opiáty či zakázanými stimulanty. Nové psychoaktivní látky podle mezinárodního práva nepodléhají kontrole, někdy se prodávají jako „chemikálie pro výzkumné účely“ a státy je na seznam zakázaných drog zařazují až se zpožděním. Často až poté, co na následky jejich užití někdo zemře.

„V celé Evropě bylo loni nahlášeno 81 nových drog, v Česku asi pět. U nás nové psychoaktivní látky zatím nejsou takový problém jako jinde, protože tu dosud dominuje pervitin,“ podotýká Vlastimil Nečas z Národního monitorovacího centra pro drogy. V nedalekém Maďarsku, kde pervitin na rozdíl třeba od Bavorska příliš neletí, však nedávno přešla na nové psychoaktivní látky celá polovina původních konzumentů heroinu.

Desetitisíckrát účinnější než morfium

„Legal high“, jak se novým drogám říká, se většinou prodává na internetu. Počet webových stránek nabízejících toto zboží se jen mezi lety 2010 až 2012 zvýšil čtyřnásobně na téměř sedm stovek e-shopů, uvádí se v evropské zprávě.

Jedna z prodávaných psychoaktivních látek se jmenuje karfentanyl a používá se na zklidnění velkých zvířat, například slonů. Je desetitisíckrát účinnější než morfium a dvoutisíckrát než kokain. Na výrobu deseti tisíc dávek je potřeba pouhá desetina gramu karfentanylu. Další oblíbenou látkou nebezpečného byznysu je fenibut, používaný v Rusku k léčbě závislosti na alkoholu, jenž se přes internet se prodává jako „doplněk stravy“.

V Česku se před třemi lety nejvíc „proslavil“ mefedron, který se prodával legálně jako koupelová sůl v takzvaných Amsterdam shopech. Ty ale policie následně zavřela a jejich majitel by odsouzen. „Čínská společnost látku zaregistruje jako sůl do koupele nebo vonnou směs a když jsou pak při mezinárodních jednáních čínské úřady na to upozorňovány, tvrdí, že to nedokáží zkontrolovat. Což nám, kteří pamatujeme totalitu, přijde legrační,“ říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něj je evropský tlak na čínskou vládu v této oblasti příliš slabý.

Zrychlení zákazů

Nebezpečné chemické koktejly stále mění složení a názvy. Jedna látka se zakáže a na trh přichází hned nová. „To velmi ztěžuje kontrolu, je to velká výzva pro evropské úřady a policii,“ připomíná expert Danilo Ballotta. Nové drogy se už vyrábějí také v tajných laboratořích v Evropě. „Bývají přimíchávány i do tablet extáze,“ upozorňuje Tomáš Páleníček z Psychiatrického centra Praha, který se výzkumem nových drog zabývá.

V komunitě narkomanů či svátečních konzumentů má nové zboží slangová jména - vietnamský perník, mňau mňau čili kočky nebo fanky.

Protože zařazování nových psychoaktivních látek na seznam nelegálních drog bylo v Česku zdlouhavé, neboť je musela schválit sněmovna, vznikla novela zákona, jež proces urychlila. Nyní o tom, zda dotyčná látka je či není drogou, rozhodne vláda na návrh ministerstva zdravotnictví.

„Nemusí jít vždy o přípravek z Číny, ale třeba o součást lepidla, které se tu léta běžně prodává. Je možné, že zařazení některých látek mohou firmy napadnout u soudu, někteří právníci nás na to upozornili,“ podotýká protidrogový koordinátor Vobořil.

Sdílet:

Hlavní zprávy