Příliš sexistická? Škola řeší obdivnou báseň o ženách. Nechá ji doplnit

nový korektní svět

Příliš sexistická? Škola řeší obdivnou báseň o ženách. Nechá ji doplnitNOVÉ 3
Svět
Sdílet:

Je obdivování žen sexistické? Tuto otázku nyní řeší německá univerzita v Berlíně, poté co si její studenti začali stěžovat na báseň, která již několik let zdobí fasádu školy. Podle studentského výboru je báseň příliš patriarchální a podporuje sexuální obtěžování žen. Škola se proto rozhodla uspořádat anketu o novou sloku, která by měla problém napravit. O události informoval německý deník Spiegel.

Báseň autora Eugena Gomringera se na budově vysoké školy pojmenované po reformátorce Alici Salomonové (Alice Salomon Hochschule Berlin) objevila už v roce 2011. Uznávaný básník tehdy získal na škole cenu za poezii a při té příležitosti se na budově objevilo několik slov ve španělštině.

Aleje,
Aleje a květiny,
Květiny,
Květiny a ženy,
Aleje,
Aleje a ženy,
Aleje a květiny a ženy
a obdivovatel

Právě poslední část o obdivování žen ale vzbuzuje mezi studenty největší diskuze. Podle studentského výboru připomíná sexuální obtěžování, kterému jsou ženy vystavovány.

Zástupci studentů proto požadovali báseň z roku 1951 přemalovat. Proti tomu se ovšem postavil rektor školy Uwe Bettig. Odmítl dílo jednoho z nejvýznamnějších autorů německé poezie odstranit a navrhl kompromis. 

Foto:

Budova školy v Berlíně, kde jsou sloky básně

Foto: https://www.berliner-stadtplan.com/poi/56524_Alice-Salomon-Hochschule-Berlin-Hellersdorf#&gid=0&pid=1

Až do poloviny října mohou lidé z univerzity podávat návrhy na změny básně, aby už nikoho nepohoršovala.

Zatímco na škole se nyní návrhy vymýšlejí, veřejnost již několik návrhů připravila. Například „Aleje a květiny a ženy a obdivovatel a blázniví studenti,“ nebo „Žádné aleje, žádné květiny, žádné ženy a žádní obdivovatelé, korektní svět ale chudý svět.“

Eugen Gomringer
Eugen Gomringer Foto:

FOTO: commons.wikimedia.org/Dr. Ronald Kurze

Eugen Gomringer je významný švýcarský autor, který se narodil 20. ledna 1925 v Bolívii. Je považován za zakladatele tzv. konkrétní poezie. Velkou část svého života zasvětil výuce, například v letech 1977 – 1990 působil jako profesor na umělecké akademii v Düsseldorfu.

Čtěte také: Český brutalismus v Berlíně zůstává. Nová česká ambasáda nebude

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články