'Scientolog' Kiska zve na Slovensko dalajlamu

Prezidentské pozvání

'Scientolog' Kiska zve na Slovensko dalajlamu
Foto: Wikipedie
2
Svět
Sdílet:

Nový slovenský prezident Andrej Kiska vyjádřil přání setkat se s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Kiskovo pozvání tlumočil dalajlamovi poslanec slovenské Národní rady Martin Poliačik, který se tibetským duchovním setkal v pátek v německém Frankfurtu nad Mohanem.

„Dalajlama přislíbil, že až bude mít příležitost, rád na Slovensko přijede,“ uvedl po setkání pro SME.sk poslanec Poliačik, který v Národní radě vede Klub priateľov Tibetu. Poslanec předal dalajlamovi slovenský komiks o jeho životě a knihu fotografií Tibetu.

Dalajlama navštívil Slovensko dvakrát. Ani jednou se s ním nesetkali nejvyšší představitelé země. Jeho první pobyt v roce 2000 ignorovali prezident Rudolf Schuster, premiér Mikuláš Dzurinda, předseda Národní rady Jozef Migaš i ministr zahraničí Eduard Kukan.

Podruhé zavítal dalajlama k našim východním sousedům o devět let později, aby převzal Cenu Jána Lagoše udělovanou stejnojmennou nadací bojovníkům za lidskou důstojnost a svobodu. Vládní politici opět odmítli dalajlamu přijmout, setkání si však nenechali ujít představitelé opozice Pál Csáky, Pavol Hrušovský, Béla Bugár a tentokrát ani Mikuláš Dzurinda.

Dnešní slovenský prezident se již s dalajlamou jednou potkal. Ještě jako obyčejný občan mu podnikatel Andrej Kiska v roce 2000 poskytl ochranku, jejíž zajištění původně slíbilo slovenské ministerstvo zahraničí.

Při vyhrocené prezidentské kampani letos na jaře přitom musel Andrej Kiska čelit útokům ze strany svého protikandidáta Roberta Fica, že je napojený na scientology, což Kiska vyloučil. Otázku svojí víry dále nechtěl komentovat s tím, že ji považuje za osobní. Čtěte zde.

Zemřel Havel, zmizel Tibet?

V České republice ožila veřejná debata o Tibetu v souvislosti návštěvou českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v Číně. Zaorálek tam na konci dubna podepsal dokument, podle nějž Česko nepodporuje žádnou formu samostatnosti Tibetu. Zaorálkův krok popudil část české veřejnosti kvůli blízkému vztahu tibetského vůdce dalajlamy a bývalého českého prezidenta Václava Havla. 

Čtěte více: Zaorálek v Číně. Klanění se a ztráta vlastní tváře

Havel v roce 1990 jako vůbec první hlava státu přijal tibetského náboženského vůdce na Pražském hradě. Dalajlama od té doby navštívil Českou republiku desetkrát. Dokud byl Havel prezidentem, přijímal svého tibetského přítele oficiálně jako hlava státu. Když jeho mandát vypršel, setkávali se v Praze soukromě, naposled v roce 2011, krátce před Havlovou smrtí.

Další čeští prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman se od Havlovy politiky vůči Tibetu odklonili. S dalajlamou se ale místo nich setkávali jiní vysocí představitelé České republiky - premiéři Mirek Topolánek a Jan Fischer nebo ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

S odchodem Havla však tibetská otázka v oficiální politice České republiky zapadá. Naposledy byl dalajlama v Česku v září 2013, když přiletěl do Prahy přednášet. To už se s ním nikdo z nejvýše postavených představitelů státu nesetkal. Uvítali ho bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a pražský primátor Tomáš Hudeček. 

Nyní se k dalajlamovi nejvíce hlásí strana Martina Burska LES. Ten si dokonce nechal na svůj dům v pražské Sněmovní ulici přímo proti vchodu do Poslanecké sněmovny nainstalovat obří plakát, na němž je zachycen dalajlama s Václavem Havlem.

Oficiálním přijetím dalajamy dávají světoví politici najevo svou podporu Tibetu, který v roce 1950 násilím obsadila armáda komunistické Číny a okupuje jej dodnes. Kromě Havla se s ním setkali také američtí prezidenti George Bush a Barack Obama. Dalajlama, vlastním jménem Tändzin Gjamccho, žije od roku 1959 v exilu v Indii, kde sídlí také Ústřední tibetská správa, tedy tibetská exilová vláda. Za úsilí o mírové řešení sporu o Tibet mu byla v roce 1989 udělena Nobelova cena za mír.

Sdílet:

Hlavní zprávy