Úřady živnostníkům nakládají. Výdajové paušály se smrsknou

Bič na podnikatele

Úřady živnostníkům nakládají. Výdajové paušály se smrsknouNOVÉ 2
Byznys
Kristýna Novotná
Sdílet:

Chystá se další omezení paušálů pro živnostníky a drobné podnikatele. Změna prochází sněmovnou téměř bez povšimnutí v rámci daňového balíčku ministerstva financí, který obsahuje i výjimky k elektronické evidenci tržeb (EET). Výdajové paušály mají přitom živnostníkům usnadnit výpočet daně a ulehčit jim tak od papírování. Navyšování byrokratické zátěže pro podnikatele dlouhodobě kritizuje pravicová opozice i zástupci podnikatelů. Novela počítá s platností od dubna.

„Vládním návrhem zákona jsme znepokojeni. Tento krok považujeme za další restriktivní opatření vůči českým podnikatelům, protože daňové paušály umožňují části OSVČ podnikat bez zbytečného papírování, na které v rámci drobného podnikání jednoduše nemají dostatečné znalosti a kapacitu,“ řekl pro deník Echo24.cz předseda Unie daňových poplatníků Ondřej Lichnovský.

Výdajové paušály slouží živnostníkům při výpočtu základu daně při podávání daňového přiznání. Místo toho, aby dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou. Ta je ze zákona stanovena určitým procentem dle druhu podnikání. Zatímco například zemědělci mají 80 procent, lékaři mohou uplatnit 40 procent. Dosud však živnostníci mohli počítat s odečtením výdajů odpovídajícím až dvoumilionovým příjmům. Nově se tento limit má podle vládního balíku zkrátit na polovinu. Zemědělec, který si tak za minulý rok z nákladů odečte až 1,6 milionu korun, za letošek dosáhne jen na 800 tisíc. 

Pokud živnostníka omezení od paušálů odradí, bude tak muset prokazovat skutečné náklady s pomocí účtenek a faktur. Poslanci se měli původně vládním daňovým balíkem v závěrečném schvalování zabývat už letos v prosinci, to se však nestihlo. Projednají ho tak nejspíš hned na lednové schůzi. V polovině listopadu omezení paušálů doporučil i rozpočtový výbor v čele poslancem Václavem Votavou z ČSSD, podle kterého omezení limitů vychází z koaliční smlouvy vládních partnerů.

Zátěž míří na živnostníky i úřady

Kritika na změny okolo výdajových paušálů míří hlavně kvůli nárůstů papírování, která podle Lichnovského z Unie daňových poplatníků dopadne nejen na podnikatele, ale i na úřady. „Pro živnostníky to bude znamenat další administrativní zátěž a výdaje za zpracování daňových podkladů. Stejně tak však dopadne opatření na finanční správu, která bude rovněž nucena čelit zvýšené administrativě, kterou v poslední době vždy řeší nabíráním dalších pracovníků,“ doplnil.

Výdajové paušály, které se pro podnikatele zavedly po revoluci, se až do roku 2010 navyšovaly. Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) se však zavázal, že je omezí, ať už zastropováním absolutní částky nebo snížením procentní sazby. Změny přišly ale už zkraje roku 2013, kdy byl u některých paušálů nastaven dvoumilionový limit a při jejich využití byly omezeny určité slevy na dani. K dalším omezením došlo o dva roky později. Jejich nastavení kritizovala i bývalá náměstkyně resortu financí Simona Hornochová, podle které například v procentních sazbách není žádná logika.

Proti změnám ve výdajových paušálech dlouhodobě vystupují zástupci podnikatelů v čele s Hospodářskou komorou či Asociací malých a středních podniků. Nesouhlasí s tím ani pravicová opozice. Předseda ODS Petr Fiala to už dříve označil za šikanu aktivních a pracovitých lidí. Občanští demokraté naopak vítají to, že by se podnikatelům využívajícím paušály mohla vrátit sleva na manželku a děti. Zasazovali se o to také ve sněmovně. 

Vládní balík mění v oblasti daní celkem sedm zákonů. Především zvyšuje daňové slevy na druhé a další dítě. Zpřísňuje podmínky pro vyplácení daňového bonusu a usnadnit má i placení daní, cel nebo poplatků platební kartou. V zákoně o dani z přidané hodnoty zavádí institut nespolehlivé osoby. Nově by mohli využít paušální daň kromě OSVČ například také podnikatelé se zaměstnanci, kteří by se na tom s úřady předem dohodli.

Čtěte také: Polední meníčka po zavedení EET? Lidé si připlatí

ÚS upravil na kontrolním hlášení DPH jen drobnosti, jako celek obstálo

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články