1 Potíže pana ministra

Babišovy dluhopisy prověřují elitní detektivové

NOVÉ

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) slíbil v únoru, že právě dnes zveřejní výsledky auditu svých příjmů. Tento týden už termín posunul, prý k tomu dojde až příští týden. Podle informací serveru Seznam.cz nejsou ale auditoři jediní, kteří se příjmy ministra financí zabývají. Podle zjištění serveru je prověřují také detektivové ze sekce závažné hospodářské trestné činnosti a korupce vloni vzniklé Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

„Vzhledem k sumám, o které v případu jde, je to logické přiřazení sekce,“ potvrdil Seznamu zdroj obeznámený s postupem policie. Tiskový mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej to ale nechtěl potvrdit ani vyvrátit. „Náš útvar zpravidla nesděluje, zda se jakoukoliv konkrétní věcí zabývá, či naopak nezabývá,“ uvedl pro server Echo24. Detektivové se začali Babišovými příjmy zabývat na základě trestního oznámení z počátku ledna, o kterém informoval server Echo24 zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Není legální přimět svou vlastní společnost k tomu, aby vydala dluhopisy, ze kterých nemá žádný užitek jen proto, aby se majitel společnosti obohatil tím, že tyto dluhopisy nakoupí a nemusí danit příjem z těchto dluhopisů. Věřím, že důkladným prověřením a vyšetřením věci orgány činné v trestním řízení dospějí ke zcela jednoznačným zjištěním potvrzujícím, ba dokonce překračujícím uvedená tvrzení,“ píše se v trestním oznámení, pod kterým je podepsán muž německy znějícího jména.

Nyní musí prošetřit, zda skutečně došlo ke spáchání trestného činu. Jednokorunové dluhopisy představovaly unikátní nástroj daňové optimalizace a Andrej Babiš ho využil v mimořádném rozsahu. Klíčové slovo však mají v tomto ohledu finanční úřady, které nejspíš proti svému šéfovi nepůjdou.

Dluhopisů s nominální hodnotou jedné koruny vydal ke konci roku 2012 Agrofert tři miliardy kusů, a to s úrokem 6 procent a s platností na 10 let. Jako fyzická osoba je nakoupil nynější šéf státní kasy. Dnes vlastní přes 1,5 miliardy kusů těchto dluhopisů. Ročně mu tak vynáší okolo 90 milionů korun. Jde zřejmě o jeho největší soukromý příjem. A ačkoli sám hlásá, že daně se platit mají, on sám je z těchto výnosů neodvádí. Jen za minulý rok tak na daních ušetří 13,5 milionu korun.

Babiš posunul termín zveřejnění výsledků audity

Holding Andreje Babiše trvá na tom, že postupoval v souladu se zákonem. „Hlavním důvodem vydání emise dluhopisů bylo zajištění zdrojů financovaní, a to v souladu s plánovanými masivními investicemi skupiny Agrofert pro případ, že by nedošlo k zajištění dlouhodobých bankovních zdrojů. Jde o naprosto běžný přístup v souladu s platnou legislativou, kdy si Agrofert pro rozvoj skupiny zajišťuje záložní zdroje. Jde o standardní zdroj financování, jaký používá celá řada tuzemských firem,“ uvedl pro deník Echo24.cz mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Původní termín 3. března, dokdy měl Babiš zveřejnit výsledky auditu svých financí, se tento týden posunul. Babiš v pondělním pořadu ČT Události, komentáře řekl, že výsledky auditu veřejnosti sdělí až příští týden. „Měl bych to dostat v pátek a myslím si, že příští týden to zveřejním. Je to audit, který potvrdí, že skutečně ty příjmy, které jsem já oficiálně deklaroval, že jsem je měl. Jde o moje příjmy z let 1993 až 2015,“ řekl Babiš v ČT, aniž by dále vysvětlil, co bude důvodem posunutí původně stanoveného termínu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Jakým firmám z tzv. velké čtyřky (PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, KPMG a Deloitte) audit Andrej Babiš nakonec zadal, však odpovědět nechtěl. „Já bych počkal, to se dozvíte najednou,“ dodal Babiš.

Otázkou je totiž také důvěryhodnost těchto auditů. Pro její zachování by bylo přinejmenším vhodné, aby audity Andrej Babiš nezadával sám. Tzv. prestižní první čtyřka má za sebou z let 2002 až 2008 řadu pochybení, kdy se ukázalo, že auditoři nebyli kontrolory, ale v mnoha velkých případech kryli podvody svých klientů či na nich přímo spolupracovali.

Právě jedna z nich – firma Ernst & Young – je momentálně auditorem Agrofertu. Tuto roli převzala po PricewaterhouseCoopers, který byl auditorem Agrofertu deset let předtím.

Čtěte také: Nebudeme prověřovat korunové dluhopisy, píše Babiš Sobotkovi

Babiš řekl, kdy ukáže účty. Zadal zakázku auditorům Agrofertu?

Hesla: , ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.