Konec hornictví v Česku ve jménu posvátných limitů

TÝDENÍK ECHO

Konec hornictví v Česku ve jménu posvátných limitůANALÝZA 2
Domov
Petr Holub
Sdílet:

V Česku je v provozu pět hnědouhelných dolů, kde rychle ubývají zásoby. Nepřežijí o mnoho déle než dvacet let, pokud vláda nezruší těžební limity v dolech ČSA a Bílina. Velká naděje na renesanci hnědouhelného hornictví však neexistuje. Limity jsou vděčným tématem politických soubojů a rozumné řešení užitečné všem zúčastněným je v nedohlednu.

Röcken, Bothfeld, Schwessnitz, Michlitz, Kölzen, Sössen, Gostau, Stösswitz, Ellerbach. Těchto devět malých obcí s patnácti sty obyvateli by mělo během patnácti let zmizet ze zemského povrchu, protože vláda německé spolkové země Sasko-Anhaltsko plánuje přes protesty ekologických organizací rozšířit těžbu hnědého uhlí na jejich území. Čeká se jenom na okamžik, kdy společnost Mibrag postaví novou elektrárnu u města Lützen, aby bylo uhlí kde pálit, a kdy požádá zemskou vládu o povolení povrchové těžby.

Bude následovat sedmi až desetiletý proces schvalování, v roce 2025 by se mohlo s těžbou začít a pokračovat v ní dalších 40 let. Je to nezbytné, protože kolem roku 2030 dojdou zásoby, které využívá Mibrag ve svých dolech Profen a Schleenhain. Z českého pohledu je zajímavý fakt, že podnik Mibrag získala před šesti lety s finanční podporou státní firmy ČEZ tuzemská společnost EPH.

Vybagrování Lužických Srbů

Pro Čechy je to velký projekt, protože Mibrag ročně vytěží a spálí 20 milionů tun hnědého uhlí, jen o něco méně než největší zdejší těžařská firma Severočeské doly. Pro Němce jde o epizodu průměrné důležitosti.

Mibrag provozuje poslední funkční doly z kdysi velkého Středoněmeckého revíru, mnohem větší obrat však má Lužický revír na hranicích s Polskem a Českem, kde se ročně těží 60 milionů tun a kde švédská společnost Vattenfall mohutně rozšiřuje čtyři velké lomy na hranicích stotisícového města Cottbus.

Doly Welzow-Süd, Nochten a Jänschwalde pohltí během dvaceti let osm idylických vesnic s dvěma a půl tisíci obyvateli převážně lužickosrbské národnosti. Už před čtyřmi lety byla obnovena těžba v lomu Reichwalde, který byl zrušen po pádu komunistického režimu. Obyvatelé obcí určených k likvidaci obvykle organizují protesty, právě v Reichwalde se však další těžba domluvila snadno, protože lidé byli vystěhováni ještě v dobách komunismu. Vattenfall získá otevřením dolů v Lužici přístup ke dvěma miliardám tun uhlí.

Kompletní analýzu Petra Holuba o českém hornictví si přečtete v aktuálním vydání Týdeníku Echo.

Týdeník Echo v papírové podobě si můžete koupit na těchto prodejních místech.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO ANDROID SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08