Loni se popravovalo víc. Smutné prvenství stále drží Čína

trest smrti

Loni se popravovalo víc. Smutné prvenství stále drží Čína 1
Svět
Sdílet:

„Počet vykonaných trestů smrti se oproti roku 2012 zvýšil o patnáct procent,“ stojí ve dnes zveřejněné zprávě Amnesty International, která mapuje tresty smrti v loňském roce po celém světě. Celkový počet popravených se tak zvýšil o necelých sto trestů smrti.

Celkově však za posledních dvacet let klesl počet států, ve kterých byly popravy uskutečňovány z 37 na 22 zemí. Mezi nejčastěji užité formy zabití patřilo v loňském roce především setnutí hlavy, zastřelení, smrtící injekce či elektrické křeslo. Odsouzení byli obviněni ze zločinů typu krádeže, prodeje drog či zabití. Našly se však i případy popravy z důvodu cizoložství či rouhání.

Podle oficiálních a potvrzených čísel bylo v loňském roce uskutečněno nejvíce poprav v Íránu. Přesně se jednalo o 369 předčasně ukončených životů. Spolehlivé zdroje AI však naznačují, že se nejedná o oficiální číslo. Údajně mohlo dojít k zabití dalších stovek lidí. Za Íránem se s 169 tresty smrti drží Irák, kde popravili většina odsouzených kvůli nejasně definovaným protiteroristickým zákonům Ačkoliv Amnesty International nedisponuje informacemi o počtu provedených trestů smrti v Číně, dle spolehlivých zdrojů může právě tuto zemi zařadit na první místo. Mělo by se jednat o tisíce popravených ročně.

„Zabijácké hýření, jaké jsme mohli loni vidět v Íránu nebo Iráku je ostudné. Ale jsou to právě tyto státy, které se úpěnlivě drží trestu smrti, co jsou na špatné straně historie. Pouze se těmito kroky více a více izolují od zbytku světa.“ okomentoval výsledky zprávy generální sekretář Amnesty International Salil Shatty.

Pozitivní zprávou je, že např. Gambie, Spojené arabské emiráty nebo Bělorusko které v roce 2012 trest smrti uskutečnily, se v roce 2013 k jeho užití již neuchýlili. Bělorusku se tak povedlo učinit z Evropy poprvé od roku 2009 území bez jediného provedeného trestu smrti. Naopak Spojené státy americké jsou jedinou zemí na americkém kontinentě, kde byly popravy vykonány. Jednalo se o 39 případů a téměř polovina z nich se odehrála v Texasu. Zároveň ale přibyl další stát, ve kterém je trest smrti zakázán – Maryland se stal 18. zemí v USA, která tak učinila.

„Dlouhodobý trend je jasný – trest smrti se pomalu stává věcí minulosti. Naléháme na vlády všech zemí, které stále uplatňují trest smrti, aby na trest smrti neprodleně uvalili moratorium, s vidinou pozdějšího zákazu.“ doplňuje své představy Salil Shetty. V současné době je trest smrti zákonem zakázán v 98 zemích, oproti roku 2004 se jedná o 10% nárůst.

Sdílet:

Hlavní zprávy