AKTUALIZOVÁNO

Ruská bomba zasáhla školu v Aleppu. Svědci hlásí desítky mrtvých dětí

,

Válka v Sýrii

Témata: , , ,

Cílem ruského náletu na syrské město Aleppo se stala místní základní škola. Zabito bylo nejméně dvanáct žáků a dalších dvacet lidí je podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) těžce zraněno. Počet obětí bude ale zřejmě vyšší, některé zdroje uvádějí až třicet mrtvých, z nichž většinu tvoří děti.

Ruský nálet zasáhl školu v přilehlém městě Aleppa zvané Anjara. Podle SOHR jsou mezi těžce raněnými i děti. Organizace informovala o dvanácti zabitých žácích, podle posledních zpráv od místních zdrojů bude počet obětí v řadách žactva nejspíš ještě vyšší.

Město Aleppo je v držení mnoha opozičních skupin včetně radikální Fronty an-Nusrá, nebo Syrské opoziční koalice. Některé okrajové části jsou ale pod kontrolou vládních sil. Od loňského podzimu je častým náletem ruských bombardérů.

Na sociálních sítích se objevují první záběry z místa útoku. Je na nich například poničená třída, nebo plačící holčička, která je vyděšená z toho, co viděla, když přišla do školy na výuku.

Čtěte také: Nová celebrita v Sýrii: chlapec staví v ruinách nové Aleppo

Rusové, kteří pomáhají vládním silám prezidenta Bašára Asada, v severozápadní Sýrii zintenzivňují nálety. V provincii Idlib mají jen za poslední týden na svědomí přes sto obětí.

Provincii Idlib ovládají převážně syrské opoziční skupiny seskupené v koalici zvané Armáda Fatah, z nichž nejznámější a zřejmě i největší vojenskou organizací je Fronta an-Nusrá napojená na teroristickou organizaci Al-Káida.

Rusko dnes oznámilo, že od začátku roku 2016 stihly jeho vzdušné síly podniknout 311 bojových misí na celkem 1097 „teroristických cílů“ v Sýrii. Západ však Moskvu kritizuje za to, že útočí převážně na povstalecké skupiny, které se nehlásí k radikálnímu islámu, kdežto na tzv. Islámský stát míří jen zlomek náletů.

Čtěte také: Ruská a syrská letadla shazují zakázané kazetové bomby, uvádí HRW

Čtěte také: Drsné srovnání: Sýrie před a po

Přejít na diskusi