Blokování EET? Opozice může nechtěně nahrát Babišovi

Témata: , ,

Rozjezd elektronické evidence tržeb (EET) se zdá být nezvratný. Omezení diskusí v Poslanecké sněmovně, které prosadila tento týden vládní koalice, povede zřejmě k tomu, že dolní komora během února definitivně schválí příslušný zákon. Původně měl platit už od začátku letošního roku, také díky rezistenci pravicové opozice se však projekt několikrát zpozdil. ODS a TOP 09 na první pohled dosáhly, čeho chtěly – zviditelnily se coby obhájci podnikatelů a bojovníci proti represivnímu tažení ministra financí Andreje Babiše (ANO). V konečném důsledku ale může zdržovací taktika prospět právě Babišovi.

Podle dostupných informací by se elektronické pokladny měly „roztočit“ od listopadu. To je plus pro Babiše a celou koalici – první dopady zavedení EET se dostaví až po krajských volbách a výrazně tedy nezasáhnou do výsledků. Z harmonogramu Finanční správy navíc vyplývá, že nemalá část podnikatelů a živnostníků se do projektu zapojí dokonce až po volbách do Poslanecké sněmovny, které by se měly konat v říjnu 2017.

Připomeňme, že od začátku budou muset pokladny začít používat restaurace a ubytovací zařízení. V očích mnoha zákazníků je nicméně zavedení dálkově kontrolovaných účtenek v hospodách a kavárnách spíš plus a Babiš u nich nejsnáze uspěje s argumentem, že zasahuje proti podvodníkům. Po třech měsících bude následovat maloobchod a velkoobchod, což je sice velká skupina, zároveň se však asi nejsnáze s evidencí tržeb sžije. Ostatní, například svobodná povolání, přepravci a zemědělci přijdou na řadu až patnáct měsíců po začátku evidence, tedy v roce 2018. Až osmnáct měsíců k dobru budou mít vybraná řemesla a výrobní činnosti, s nimiž by lidé mohli asi nejvíce sympatizovat.

Pokud pravicoví lídři spoléhají na to, že dopady EET „osladí“ výsledek Babišovu hnutí v příštích sněmovních volbách, mohou se krutě zmýlit. Šéfovi ANO oddalování projektu vlastně tolik nevadí. Vinu může dál svalovat na „žvanící“ pravici, rozešle další várky dětských pokladniček a pokud bude konfrontován s věcnou kritikou, bez váhání znova vymění příslušnou náměstkyni. Naopak, delšího času mohou jeho úředníci jenom využít k vychytání much, za které by jinak slízli kritiku. ODS a TOP 09 by bývaly udělaly lépe, kdyby zákon ve sněmovně tak sveřepě neblokovaly. Teď ztrácejí šanci, že stihnou Babiše v EET vykoupat.

Čtěte také: Babiš mění taktiku. Koalice okleštila opozici, EET projde v únoru

Přejít na diskusi