Ministerstvo financí obměnilo dozorčí rady podniků Mero a Čepro

Ministerstvo financí obměnilo dozorčí rady podniků Mero a Čepro 1
Ekonomika
Sdílet:

Ministerstvo financí dnes obměnilo většinu členů dozorčích rad správce ropovodů Mero a distributora paliv Čepro. U obou podniků také snížilo počet členů dozorčí rady z osmi na pět. ČTK to oznámil mluvčí ministerstva Radek Ležatka. Hlavním úkolem nových členů rad podle něj bude hledání součinnosti mezi oběma společnostmi. Úřad dnes vyměnil rovněž členy představenstva a dozorčí rady Českého Aeroholdingu, sdružujícího státní podniky spojené s letectvím. Změnila se také dozorčí rada energetického gigantu ČEZ.

Do každé z nově pětičlenných dozorčích rad Mera a Čepra ministerstvo dosadilo čtyři nové členy. V Meru jsou to Otokar Krejsa, Ivan Souček, Petr Blažek a Stanislav Bruna a v Čepru také Krejsa, Souček a Blažek a s nimi ještě Roman Vaigel. Souček podle serveru iDnes.cz řadu let šéfoval České rafinérské, soukromé firmě kontrolované petrochemickým holdingem Unipetrol, který vlastní polský podnik PKN Orlen. Bruna a Krejsa v minulosti podle serveru také prošli Unipetrolem.

Čtěte také: ČEZ dá akcionářům stejně jako loni. Babišův nápad se 'ztratil'

"Hlavním úkolem nových členů dozorčích rad společností Mero a Čepro bude především hledání synergií mezi těmito společnostmi a nastavení nové strategie fungování. Ministerstvo financí chce, aby se noví členové zaměřili především na hospodaření a další rozvoj," sdělil Ležatka. "Dnešní rozhodnutí valných hromad navazují na již dříve pronesená slova ministra financí Andreje Babiše, který zdůraznil, že bude chtít, aby stát aktivně vykonával akcionářská práva prostřednictvím zástupců v dozorčích radách," doplnil mluvčí úřadu.

Babiš se nedávno postavil proti návrhu polské firmy PKN Orlen, která je většinovým vlastníkem Unipetrolu kontrolujícího Českou rafinérskou, na spojení českých aktivit Orlenu s Merem a Čeprem. Babiš v dubnu řekl agentuře Reuters, že tento plán nepodporuje a že by se česká vláda neměla vzdávat kontroly nad strategicky důležitou infrastrukturou pro přepravu ropy a ropných produktů. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) ale vláda vstup Orlenu do těchto státních firem nezvažuje.

Čtěte také: Babiš napálil akcionáře ČEZ. Kdo na tom vydělal?

Čepro provozuje v Česku produktovody o objemu 47 000 metrů krychlových. K dispozici má 650 skladovacích nádrží s kapacitou 1,76 milionu metrů krychlových a síť 191 čerpacích stanic EuroOil. Hrubý zisk Čepra se loni podle médií meziročně snížil o 86 milionů na 556 milionů korun. Tržby ale vzrostly na 73 miliard korun ze 62. Společnost Mero vlastní a spravuje české ropovody Družba a IKL a jejím jediným vlastníkem je prostřednictvím ministerstva financí český stát.

Stát nyní také téměř kompletně vyměnil svoje zástupce v dozorčí radě ČEZ. Vystřídal sedm z osmi členů. Nově jsou v ní mimo jiné první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, první náměstek ministra obrany Jiří Borovec nebo Jiří Tyc, který se podílel na energetickém programu ANO. Jediným členem rady, který bude z členů navržených státem pokračovat, je bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes. Ministerstvo financí zároveň vyměnilo vedení Českého Aeroholdingu. Mezi odvolanými členy představenstva je prezident Českých aerolinií Philippe Moreels, šéf obchodu ČSA Jozef Sinčák a šéf informačních a komunikačních technologií Aeroholdingu Josef Adam. Nově v představenstvu usednou konzultant Václav Řehoř, exauditorka u společnosti PwC Zuzana Tairová a právník z advokátní kanceláře White & Case Petr Pavelec.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy