Nový mocný pakt českých a čínských miliardářů. Jdou na banky a energetiku

Dost fotbalu a piva. CEFC přichází s desítkami miliard

Nový mocný pakt českých a čínských miliardářů. Jdou na banky a energetiku 1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Až se jednou bude psát do historie, kdo nejvíc posílil v první fázi oligarchizace české společnosti po nástupu Andreje Babiše k moci, nebude to jeho Agrofert. Budou to miliardáři kolem skupiny J&T. Záměrně nepíšeme přímo J&T, protože by to nebylo přesné. Ona samotná je jen epicentrem, kolem nějž se v různých aliancích a konsorciích soustředí podstatně mocnější firmy.

Aliance se propojuje mezi J&T, Energetickým a průmyslovým holdingem miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče a čínskou firmou CEFC, budující si u nás základnu pro evropskou expanzi, jejíž zájmy zde na vrcholných manažerských postech opečovávají bývalý ministr obrany a lobbista sociální demokracie Jaroslav Tvrdík a někdejší šéfka státní České pošty Marcela Hrdá. Na některé obchody se k nim ad hoc přidává PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Hlavním zájmem jsou vysoce strategické a státem regulované branže finance a energetika. A to nejen v Česku, ale po celé Evropě.

Aliance s rozsáhlými zájmy v regulovaných oborech bude velmi silným protihráčem jakékoliv vlády. Úspěch v jejím byznysu totiž v podstatné míře závisí na dobrých vztazích s politiky. A klíčoví hráči této aliance jsou přesvědčeni, že právě schopnost se s politiky bez ohledu na jakékoliv hodnoty a ideologii bavit patří k jejich podstatnému know-how. Společenství je navíc jištěno vlastními médii. Křetínský s Tkáčem ovládají bulvární deník Blesk, týdeník Reflex a kupují i ekonomický deník E15. Čínská CEFC drží poloviční podíl ve vydavatelství Jaromíra Soukupa Empresa, do nějž patří časopis Týden a televize Barrandov.

Na rozdíl od osamělého miliardářského vlka Andreje Babiše, jehož Agrofert je one man show jednoho majitele a jeho zaměstnanců, je společenství J&T-EPH-CEFC-PPF miliardářskou aliancí s velmi širokými zájmy.

V posledních dnech se rozjely důležité kroky k jejímu posílení a propojení, a to hned v několika liniích, jak ve financích, tak v energetice. CEFC je sice soukromá firma, Číňané ale ohlašování velkých investic i v privátním byznysu zpravidla spojují s oficiálními státními návštěvami. A těsně po velikonočních svátcích přijíždí do Prahy čínský prezident Si Ťin-pching.

Celý text Lenky Zlámalové čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články