AKTUALIZUJEME

Volby v Brně-sever jsou neplatné kvůli kupčení s hlasy

KUPČENÍ S HLASY

Krajský soud v Brně označil podle České televize komunální volby v městské části Brno-sever za neplatné kvůli kupčení s hlasy, budou se proto opakovat. Návrhem na neplatnost voleb se soud zabýval v minulém týdnu. Podal ho zastupitel Petr Hladík (KDU-ČSL), který měl na kupčení s hlasy podezření.

Soud považuje za dokázané, že desítky Romů přišly volit starostu Rostislava Hakla (ČSSD) proto, že se za hlas dostali na společenskou akci s jídlem a pitím zdarma. U soudu to vypověděl svědek Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci, který mluvil asi s dvacítkou Romů.

U soudu hovořilo také několik volebních komisařů, jejichž výpovědi se shodovaly. Podle nich desítky Romů hovořily o volbě Hakla a někteří z nich spojovali volbu s účastí na zábavě. 

„Soud dospěl k názoru, že došlo k uplácení voličů v takové míře, že pokud by se nestalo, nebylo by Zastupitelstvo městské části Brno-sever zvoleno tak, jak bylo zvoleno,“ uvedl soudce David Raus. Podle soudu tak Romové nešli k volbám svobodně. 

„Neříkal jsem jim, koho musí volit. Když se mě zeptali, řekl jsem, že já budu volit Hakla a to jim také doporučuju,“ řekl dříve Adámek. 

Kromě náramku se vstupem na akci v kulturním středisku Musilka, kde bylo jídlo a pití zdarma, obyvatele romské národnosti podle svědků vedla k volbám i motivace finančního prospěchu, přičemž měli dostat 300 až 1000 korun. 

Stěžovatel a lidovecký zastupitel Petr Hladík rozhodnutí soudu přivítal. „Jsem rád, že má smysl ozvat se proti něčemu nezákonnému. Za druhé je to pozitivní precedens, že takové způsoby a principy jsou mimo zákon a nemohou se opakovat. Pokud by je někdo použil, soud by porušení zákona prokázal,“ sdělil Hladík. 

Hakl: Je to provokace

Akci pro Romy uspořádal Adam Adámek, který prý chtěl Romy jen naučit volit, aby se měli lépe. U soudu Adámek vypověděl, že pro něj bylo důležité, aby Romové k volbám přišli. „Neříkal jsem jim, koho musí volit. Když se mě zeptali, řekl jsem, že já budu volit Hakla a to jim také doporučuju,“ řekl dříve Adámek. Ve čtvrtek se k rozhodnutí soudu odmítl vyjádřit.

Právě k tomu soud přihlédl. „Romové starostu Hakla fakticky volili. Učinili tak proto, že jim to Adam Adámek doporučil a za účast ve volbách jim slíbil bezplatný vstup na zábavu a konzumaci zdarma,“ stojí v usnesení. 

Hakl jakékoli kupčení již dříve odmítl. „Beru to jako provokaci. Všichni političní soupeři vědí, že s romskou komunitou jednám a její občané mě chtěli volit. Odmítám ale jakékoliv kupčení. Pokud se tak stalo, je to politický boj. Nikdo z ČSSD však nikomu nic nedal,“ řekl už dříve Hakl. 

První ve volbách v Brně-severu skončilo Sdružení občanů Lesné s devíti mandáty mezi 35 zastupiteli, druhé ANO získalo mandátů šest stejně jako třetí ČSSD. Čtyři mandáty měli lidovci a po dvou TOP 09, Strana zelených, KSČM, A co Brno? a ODS. 

Čtěte také: Proč zakazovat kupování hlasů?

Brnu bude vládnout koalice ANO, Žít Brno, lidovců a zelených

Koalice v Praze je podepsána, primátorkou bude Krnáčová

 

Přejít na diskusi