Policie obvinila Rittiga i jeho advokáty

Obvinění lobbisty Rittiga

Policie obvinila Rittiga i jeho advokátyAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Sdílet:

Policie dnes obvinila lobbistu Iva Rittiga a dalších devět lidí v kauze firmy Oleo Chemical. Údajná organizovaná skupina prý vyváděla peníze z této společnosti, která měla kontrakt s pražským dopravním podnikem.

Pražské vrchní státní zastupitelství uvedlo na webu, že se trestní stíhání týká praní špinavých peněz, krácení daní a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Šéfka zastupitelství Lenka Bradáčová sdělila, že o případných návrzích na vazbu se bude rozhodovat v sobotu. 

Obvinění Rittiga potvrdila jeho advokátka Katarína Kožiaková Oboňová. „Mému klientovi bylo sděleno obvinění a byl zadržen. Zda bude podán návrh na vazbu, to nevím, ale lze to předpokládat, neboť se domnívám, že právě proto bylo celé obvinění vykonstruováno,“ napsala. 

Podle státního zástupce Adama Borguly vyváděli obvinění peníze z Oleo Chemical a dále je převáděli, aby zastřeli jejich pravý původ. „Právní kvalifikace použitá policejním orgánem v usnesení o zahájení trestního stíhání není u všech obviněných osob identická,“ upozornil. Za dané trestné činy hrozí až osm let vězení nebo propadnutí majetku. Jména obviněných ani další podrobnosti žalobce nesdělil. 

Čtěte také: Kdo je Ivo Rittig? Prodavač, který zázračně zbohatnul

Server Lidovky.cz napsal, že dalšími obviněnými jsou Rittigovi právníci Karolína Babáková a David Michal. Policie prý stíhá také advokátova bratra Petra Michala. Obviněný je i právník Peter Kmeť zastupující firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů, která figuruje v kauze pražského dopravního podniku. Za firmu Oleo Chemical prý policisté obvinili její zakladatele Michala Urbánka a Kamila Jirounka a ještě dalšího zaměstnance Radomíra Kučeru. Desítku obviněných pak doplňují jednatelka a další pracovník firmy Peskim, která prý pomáhala vyvádět peníze z Olea Chemical. Jednatelem Peskimu je právě Petr Michal. 

Borgula je dozorujícím státním zástupcem v kauzách spojených s pražským dopravním podnikem, tedy i s kauzou předražených jízdenek. V ní čelí obvinění z praní špinavých peněz Rittig, David, další lobbistův právník Marek Stubley i Rittigův obchodní partner Kmeť. 

Podle dřívějšího tvrzení Nadačního fondu proti korupci hrála Kmeťova Cokeville Assets roli rovněž v zakázce na dodávku pohonných hmot pro dopravní podnik, kterou získala firma Oleo Chemical. U dodávky byl údajně nastaven podobný systém jako v případu jízdenek: Oleo Chemical prý měla rovněž uzavřenou poradenskou smlouvu s Cokeville Assets a odváděla jí část peněz. Ty prý zřejmě končily u Rittiga. 

Rittig se o žalobci Borgulovi už dříve veřejně vyjádřil tak, že "by se měl začít dlouhodobě léčit v psychiatrické léčebně". Jeho kroky označil za šikanu. Stalo se tak poté, kdy žalobce u obvodního soudu neuspěl s návrhem na vzetí Rittiga do vazby. Vazbu navrhl, protože pražský městský soud předtím lobbistovi žijícímu v Monaku zrušil zákaz vycestování z Česka. 

 Vedle kauzy předražených jízdenek čelí Rittig a právník Michal obvinění také v kauze údajného vyzrazování utajovaných zpráv BIS, kterého se údajně dopouštěla někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová. 

Čtěte také: Co se chystá na Ivo Rittiga?

Sdílet:

Hlavní zprávy