Babišovo podnikání? Koalici náhle střet zájmů už netrápí

'Nebyl důvod to předřazovat'

Babišovo podnikání? Koalici náhle střet zájmů už netrápíNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Před několika týdny to bylo téma číslo jedna. Na tom, že je třeba vyřešit střet zájmů u ministrů, kteří zároveň podnikají, se shodovala pravicová opozice i koaliční sociální demokraté s lidovci. Změna, která míří zejména proti šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, měla sněmovnou projít na dubnové schůzi. Dnes je ale všechno jinak. Koalice odmítla zákon pevně zařadit a nikdo neví, kdy se na něj vůbec dostane řada. To rozladilo poslance TOP 09 Martina Plíška, který s omezením Babišova střetu zájmů původně přišel. Podle něj je možné, že teď koalice návrh ve sněmovně takzvaně zaparkuje.

Podstata návrhu, který prošel koncem března hladce klíčovými výbory, je jednoduchá: budoucím členům vlády se zakáže současné ovládání firem a jakákoliv majetková účast v médiích. Novinka, jíž k novele zákona o střetu zájmů připravil poslanec ČSSD Jan Chvojka, míří především na Andreje Babiše. Kdyby návrh prošel, musel by si šéf hnutí ANO v budoucnu vybrat, zda chce sedět ve vládě, nebo raději podnikat.

Ultimátum sociálních demokratů před několika týdny vyvolalo dokonce vládní krizi a babišovci hrozili odchodem z koalice. Za Chvojku se tehdy postavilo vedení ČSSD, podle jehož názoru návrh v souladu se stranickým programem zajišťuje důsledné oddělení politické, ekonomické a mediální moci. Ta samá ČSSD nicméně v úterý odmítla zařadit novelu zákona o střetu zájmů napevno na program právě probíhající schůze sněmovny. To požadovala TOP 09.

„Mě to velmi překvapilo, protože sociální demokracie skutečně slíbila, že na dubnové schůzi bude chtít minimálně ve druhém čtení tuto novelu zákona projednat. Její poslanci velmi tlačili na to, aby se na příslušných výborech ta novela projednala. A teď ten svůj slib o dubnové schůzi porušili a nechali v tom kolegu Chvojku samotného, byť na to mají usnesení celostátního sjezdu i nedávného předsednictva,“ upozorňuje poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Právě on původně s omezením Babiše přišel, než Jan Chvojka předložil ještě přísnější návrh.

Podle Plíška se koalice rozhodla projednávání zákona zdržovat a není vůbec jasné, zda ho poslanci do prázdnin vůbec stihnou doprojednat: „Skutečně se nemusíme dočkat druhého, natožpak třetího čtení. Nevím, jestli se sociální demokraté nezalekli hrozby Andreje Babiše, že by mohla skončit koalice. ČSSD ale bude muset zvážit, jestli svoje deklarace a sliby myslí vážně. Je totiž jasné, že po prázdninách, rok před volbami, už by bylo doprojednání tohoto zákona velmi problematické.“

Šéf poslanců ČSSD: Nezalekli jsme se, zákon projednáme

Na otázku, kdy na zákon o střetu zájmů dojde alespoň ve druhém čtení, nedokázal nyní nikdo odpovědět. Někteří poslanci ČSSD a KDU-ČSL ale mimo záznam přiznali, že se novela dost možná na program aktuální schůze nakonec vůbec nedostane a že ještě bude třeba celou věc projednat.

Například šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák ale odmítá, že by se sociální demokraté zalekli. Na zákon prý řada přijde, ale není třeba na něj spěchat.

„Není to tak, že bychom se něčeho zalekli. To je jen interpretace pana poslance. Je to v bloku druhých čtení a postupně se k tomu dostaneme. Jen to v tuto chvíli není bod, který bychom řešili. Máme tu celou řadu důležitých zákonů a nebyl důvod tento návrh předřazovat před ostatní,“ odmítá Sklenák s tím, že by se sněmovna ke střetu zájmů mohla dostat začátkem května.

'Věřím, že můj návrh projde'

Když se Plíšek v úterý snažil zákon napevno zařadit, zdrželi se lidovci hlasování a sociální demokraté hlasovali proti. Až na jednoho. Plíškův návrh podpořil Chvojka, autor omezení, které se má dotknout i Babiše.

„Věřím v to, že ten můj pozměňovací návrh nakonec projde, protože v ústavně-právním výboru pro něj hlasovaly všechny strany napříč až na ANO. Ale chápu i to, že někdo chce ještě jednat a že se nad tím ještě musíme sejít s koaličními partnery i opozicí. Není co uspěchat, je lepší mít takto zásadní změnu vydiskutovanou,“ říká Chvojka.

Pokud by jeho návrh nakonec prošel, zakáže zákon budoucím členům vlády, aby ovládali firmu a přímo či nepřímo v ní uplatňovali rozhodující vliv. Kdo se zákazu nepodřídí a do 60 dnů se podílu ve firmách nevzdá, toho čekají tvrdé sankce. Automaticky ztratí nejen právo hlasovat v orgánech své společnosti, ale i právo na podíl ze zisku v daném kalendářním roce. Chvojka také zakazuje jakoukoliv majetkovou účast v médiích.

K zákonu je také načten Plíškův pozměňovací návrh, podle kterého se firmy, které alespoň z 25 procent vlastní člen vlády, nemohou účastnit veřejných zakázek.

Čtěte také: Smyčka kolem podnikání politika Babiše se utahuje

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články