1 km. Britové navrhli nejvyšší budovu světa. Stát má v Číně

nebeský rekord

1 km. Britové navrhli nejvyšší budovu světa. Stát má v Číně 2
Panorama
Echo24
Sdílet:

Architekti z firmy Chetwoods Architects sídlící v Londýně představili návrh na nejvyšší budovu světa. Podle plánů by budova Phoenix Towers měla dosáhnout do výšky jednoho kilometru a postavena by měla být ve městě Wu-chan, nejlidnatějším desetimilionovém městě střední Číny. Dosavadní primát přitom se svými 828 metry drží mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji z roku 2009. Architekti z Chetwoods doufají, že stavba věží začne do konce letošního roku, píše The Guardian.

Předseda firmy Chetwoods Architects Laurie Chetwood řekl, že k představení návrhu Phoenix Towers starostovi města Wu-chanu došlo již před šesti měsíci. Nyní se čeká na úřední schválení stavby.

Na webových stránkách britské firmy je přístupná vizualizace budovy i další související informace. Věže byly navrženy tak, aby v sobě nesly prvky tradiční čínské kultury. Obě společně reprezentují feng a huang, dvojici mytických čínských ptáků. “Mužská“ věž feng bude zásobovat obnovitelnou energií svůj jemnější “ženský“ protějšek huang. V druhé věži se budou nacházet kavárny, restaurace nebo sto patrová zahrada.

Komerční náměstí pod věžemi bude sloužit k uspokojení rostoucí kulturní poptávky v Číně. ,,Máte tu francouzskou ulici, japonskou ulici, tureckou ulici a tak dále... To poskytuje lidem možnost, aby viděli celý svět, aniž by museli opustit Čínu,“ uvedl Laurie Chetwood.

Provoz věží bude velmi ekologický 

Dvě růžově zářící spirály z oceli a betonu ponesou i enviromentální rozměr – mají přispět k pročištění tamního znečištěného ovzduší a vody. Jejich opěrné pilíře jsou totiž postaveny na ostrově uprostřed jezera. Věž feng vybavená větrnými turbínami bude užívat solární energii k tomu, aby “nasávala“ znečištěnou vodu z jezera. Voda bude záhy filtrována moderním filtračním systémem. Provoz obou věží by tak měl být zajištěn jen na základě zelené energie, kterou si budova sama vyprodukuje.

Internetové stránky firmy uvádí, že projekt bude "kultovním mezníkem ambiciózního enviromentálního plánu pro město Wu-chan“ ležícím na řece Jang-c’-ťiang. Stavba má zaujmout rozlohu 47 hektarů a její předpokládané náklady se pohybují v řádech 1,2 miliardy liber.

Číňané chtějí něco víc

,,Stavba dopomůže ke zlepšení životního prostředí daného regionu,“ dodává předseda Chetwood. Upozornil také, že firma na tomto projektu spolupracuje s dvěma čínskými společnostmi - Pekingskou HuaYan Group a CITIC Group, státní investiční společností.

,,Když pracujete ve Velké Británii a přijdete s něčím, co se trochu vymyká, budete rychle usměrněni a nasměrováni do zajetých kolejí. V Číně to tak ale nefunguje. Číňané chtějí něco víc. To je pro designéry podnětná zkušenost," uzavírá Laurie Chetwood.

Sdílet:

Hlavní zprávy