Dotace Babišovi? Africkému státu už bychom pomoc stopli
Šéfka rozpočtového výboru EP
Šéfka rozpočtového výboru Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová (německá CDU) vzbudila u nás pozornost už letos v březnu, kdy se během cesty europoslanců, kteří do České republiky přijeli prozkoumat čerpání evropských dotací, opřela do ministra financí Andreje Babiše. Vadilo jí, že současně podniká, inkasuje dotace a přitom o nich na svém ministerstvu spolurozhoduje.
Zprávu vycházející z cesty do České republiky nyní projednával rozpočtový výbor EP. Grässleová hovořila s Týdeníkem ECHO krátce před slyšením.
Změnil se od jara váš kritický pohled na situaci v České republice?
V některých ohledech považuji situaci u vás nadále za znepokojivou. Na otázky, které jsme zformulovali při naší březnové návštěvě, jsme nedostali uspokojivé odpovědi. Mám tu na mysli například střet zájmů u vašeho ministra financí, jehož firmy dostávají evropské dotace.
Tehdy jste řekla, že pokud český ministr financí svůj problém nevyřeší, ztíží to vztahy mezi Českou republikou a Evropskou unií. Jak by to ztížení mohlo konkrétně vypadat?
Řekla jsem tehdy, že tento konflikt zájmů považuji za zásadní. Koncem měsíce má být pan Babiš v Berlíně, chystám se mu to tam říci znovu. Takové promíchání hospodářské a politické moci není už výlučně problémem České republiky. Proto se budu snažit prosadit celounijní řešení, aby politici v členských zemích, kteří se účastní rozhodování o dotacích, respektive sami kontrolují kontrolní systémy na dotace, peníze z evropských fondů vůbec nesměli přijímat.
Budete to sama iniciovat?
Ano. Je naprosto nepřijatelné, aby se na kontrolní cestě mohli vyskytovat politici, kteří sami mají firmy inkasující unijní peníze. Takové praktiky představují riziko pro celou Evropskou unii, podkopává to důvěru v kontrolní orgány Unie, už takhle nízkou. Lidi si budou myslet, že už je možné všechno. Bylo by mi milejší, kdyby český ministr financí předal po dobu svého působení v politice své firmy nějakému svěřeneckému fondu. Bylo by to dobré i pro Českou republiku. Jak může Česká republika s takovým stavem věcí žít?...
...Já pana Babiše neznám, těším se na setkání, ale fakt je, že každému africkému státu by byla zastavena rozvojová pomoc, pokud by provozoval takovýto systém, pokud by tam byly možné takové věci jako u vás.
Je něco takového představitelné v Německu? Vaše politická scéna taky není složená z andělů, nicméně aby ministr financí…
… současně ovládal firmu s dotačními tituly? To vás mohu ubezpečit, že by možné nebylo. V Německu platí ministerský zákon. A ten takovou konstrukci zakazuje. Pokud by si to u nás člověk, který pobírá veřejné peníze a současně o veřejných penězích rozhoduje, přesto dovolil a veřejné peníze inkasoval nějakou oklikou, musel by okamžitě odstoupit. Mimochodem by se také dopustil trestného činu zpronevěry. A státní zástupce už by zahájil vyšetřování. Mluvil jste o aférách v německé politice. Ano, každou chvíli se provalí případ nějakého politika, který zjednává neoprávněnou výhodu svým známým, někomu něco přihraje, jako teď v Bavorsku paní Haderthauerová (šéfka kanceláře bavorského premiéra, odstoupila v září kvůli staré aférce, v níž šlo o firmu jejího manžela-lékaře; chovanci pro firmu měli vyrábět modely autíček – pozn. red.). Musela samozřejmě rezignovat. Pan Babiš systémovým míšením politiky a byznysu škodí demokracii v České republice a škodí i svým vlastním politickým ambicím.
Celý rozhovor přináší aktuální vydání Týdeníku ECHO.