Čínský voják nedobrovolně strávil 50 let v Indii. S rodinou se viděl až letos

Příběh válečného vězně

Čínský voják nedobrovolně strávil 50 let v Indii. S rodinou se viděl až letosNOVÉ
Wang Qi se po více než 50 letech setkal se svou čínskou rodinou Foto: REPROFOTO: CCTV+
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Příběh čínského veterána, který nedobrovolně strávil více než 50 let v Indii, má nakonec šťastnou dohru. 80letý Wang Qi se poprvé od roku 1963 znovu setkal se svou čínskou rodinou. V šedesátých letech omylem překročil čínsko-indické hranice. Kvůli chybějícím dokladům se nemohl vrátit zpět do Číny, píše BBC.

Wang Qi společně se svými šesti sourozenci pocházel z farmářské rodiny. Jako jediný z nich vstoupil v roce 1960 do Čínské lidové osvobozenecké armády. Krátce po čínsko-indickém konfliktu pracoval na stavbě silnice u hranic, omylem se ale zatoulal do Indie. „Byl jsem hladový a unavený, potřeboval jsem se zorientovat. Viděl jsem vůz Červeného kříže, tak jsem je požádal o pomoc. Nakonec mě ale předali indické armádě,“ vzpomíná Wang na osudovou chybu.

Indická strana tehdy argumentovala tím, že během výslechu podal nepravdivé informace o svém jméně a původu, a krátce po konfliktu chtěli být opatrní. Nakonec strávil téměř 7 let v několika indických věznicích, dokud soud nenařídil jeho propuštění v roce 1969. Do Číny se ale vrátit nemohl – neměl u sebe žádné doklady a úřady mu odmítly vystavit jakékoliv papíry. Věnovaly mu minimum pozornosti, neuměl totiž pořádně jazyk.

Policie ho vysadila v odlehlé vesnici Tirodi v provincii Madhjapradéš. Wangovi nezbývalo nic jiného než pracovat v tamějším mlýně a přizpůsobit se indickým zvyklostem. V roce 1975 se oženil s indickou dívkou Sushila na žádost jejích rodičů. „Ze začátku jsem mu moc nerozuměla. Ale zvykla jsem si,“ řekla BBC.

Se svou čínskou rodinou se několikrát snažil dostat do kontaktu. Psal jim pravidelně dopisy, první odpověď ale přišla teprve v 80. letech. S rodinou si vyměnil několik fotografií. Se svou matkou si zatelefonoval až v roce 2002. Neslyšel ji více než 40 let. „Chtěla mě vidět, nevěděla, jak dlouho ještě bude na světě,“ vzpomíná Wang. Společně s blízkými v Indii se snažil sehnat potřebné doklady k vycestování, ale neúspěšně. Jeho matka nakonec zemřela v roce 2006. 

Záchranou byl jeho synovec v roce 2009, který navštívil Indii jako turista. Snažil se případ zmedializovat a získat pozornost ambasády. Ta začala s Wangem komunikovat. Případu si všiml i redaktor indického BBC, který Wanga zavezl do vládní budovy a zařídil mu videohovor s jeho bratrem v Číně. Neviděl ho desítky let. „Strašně zestárl. Vůbec jsem ho nepoznal. Pamatuju si ho jako mladíka,“ řekl Wang. 

Nakonec se dočkal vymodlené pomoci od čínských diplomatů, kteří případ posunuli významně dál. Největší překážkou byl samotný fakt, že ani indická vláda nevěděla, zda byl Wang stále válečným vězněm. V roce 2013 se jim podařilo zařídit čínský pas, vloni pak dokument od indického ministerstva vlády, který mu dovoloval vycestovat ze země. Jeho indická rodina dostala pasy pro případ, že by ho chtěla doprovodit.

V přítomnosti čínských diplomatů a dospělých potomků se Wang Qi se dostal do Číny až minulý týden. „Vítej zpět, vojáku. Byla to dlouhá cesta,“ přivítali ho s transparentem rodina a přátelé na pekingském letišti. Poprvé se viděl i se svými spolužáky z dětství a spolupracovníky z armády. „Na tento moment jsem čekal přes 50 let. Jsem neuvěřitelně šťastný,“ řekl Wang čínské televizi CCTV+.

Na čínské straně ho čeká řada zařizování nových dokladů, které mu mají zajistit bezproblémové cestování mezi oběma zeměmi. Zdali se vrátí do Indie za svou rodinou, kterou založil, nebo zůstane na čínské straně, zatím není jasné.

Čtěte také: Tchaj-wan je váš, přitakal Trump čínskému prezidentu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články