Finančníci z J&T chtějí od Poláků koupit Unipetrol
Miliardový obchod
Petrochemický holding Unipetrol, který se dvakrát neúspěšně snažil privatizoval současný ministr financí Andrej Babiš (ANO), chtějí získat finančníci ze skupiny J&T. O převzetí firmy už vyjednávání s polskou společností PKN Orlen, která si před deseti lety od státu koupila 63 procent akcií petrochemické skupiny. Serveru ECHO24.cz to potvrdily dva o transakci dobře informované zdroje. Obchod je ale stále ještě ve stádiu příprav. Oficiálně ho obě strany odmítají komentovat.
J&T v polovině března oznámila, že prostřednictvím firmy Paulinino Limited drží 23,7 procenta a akcií a je druhým největším majitelem Unipetrolu. Mezitím se rozjela vyjednávání mezi polskými vlastníky z PKN Orlen a českou vládou o vytvoření ropného holdingu. Unipetrol do něj měl vložit rafinerii v Kralupech, stát podíl ve společnosti Mero, ovládající ropovody a Čepro, kontrolující zásobníky a přimíchávání biosložek do benzínu a nafty.
Ministr financí Andrej Babiš ale prohlásil, že Poláky v žádném případě do státního Mera a Čepra nepustí. Přišel naopak s návrhem, že by stát od PKN odkoupil jednu ze dvou rafinérií České rafinérské v Kralupech. To zase odmítli Poláci. Krach těchto jednání byl jedním z motivů proč J&T začali zvažovat koupi celé firmy.
Vztahy mezi PKN a ministrem financí jsou stále velmi vypjaté. Spor o dvacet miliard korun, které Babišův Agrofert žádá po Polácích za to, že mu po privatizaci Unipetrolu v roce 2004 neprodali vybrané firmy, se přesunul od arbitráží k soudu. Pražský Vrchní soud nyní řeší odvolání Agrofertu proti rozsudku Městského soudu v Praze, který žalobu na zrušení verdiktu arbitráže zamítl. Tu Babiš prohrál. PKN mu místo žádaných dvaceti miliard vyplatila jen necelé dvě miliardy korun.
V této konstelaci nejsou Poláci ochotni do firmy příliš investovat a holding se propadá do miliardových ztrát. Jen za poslední tři roky prodělal přes deset miliard korun. V první čtvrtině letošního roku spadl do ztráty 3,5 miliardy korun.
J&T vidí, jak se jí její investice znehodnocuje před očima, řízení firmy není nyní schopná ovlivňovat, a právě proto začala uvažovat, že by od Poláků koupila většinový podíl. Dohromady by ovládala 86,7 procenta firmy, jejíž akcie se obchodují na pražské burze.
Vyjednávání se ale můžou značně táhnout. Poláky přes velmi špatné výsledky do prodeje nyní nic netlačí. Firmu si koupili od státu za 13 miliard korun. Mezitím v ní přišli o miliardy. Je otázka, za jakou cenu budou ochotni z Česka vycouvat.
Významným hráčem při vyjednávání bude i Andrej Babiš, jehož Agrofert je s Unipetrolem v některých místech úzce technologicky propojený. Není také jasné, o které firmy, o něž se ucházel v roce 2004, a dodnes se o ně soudí, má ministr financí stále zájem. Před deseti lety chtěl od PKN koupit podíly v Kaučuku, Agrobohemii, Aliachemu, Paramu a Chemopetrolu. Mezitím se ale změnila podoba Agrofertu a zároveň se podstatně zhoršilo hospodaření Babišem vybraných firem z Unipetrolu.
Zatím není jisté, jestli by finančníci z J&T kupovali Unipetrol sami, nebo by přizvali dalšího investora. Není ani zřejmé, přes kterou z firem ze své skupiny by nakupovali.