Koblic: České firmy často přeceňují hodnotu svých akcií

Se šéfem pražské burzy

Koblic: České firmy často přeceňují hodnotu svých akciíROZHOVOR 2
Ekonomika
Lenka Dvořáková
Sdílet:

Když jsme se viděli naposledy, stěžoval si šéf pražské burzy Petr Koblic, že mu všude investoři tvrdí, jak dění na domácí burze bedlivě sledují – sice vyčkávají a nic extra nedělají, ale vše bedlivě sledují. Jak je to teď? – „Stejně, jen jsem si k této otázce tentokrát připravil lepší podkladové materiály,“ směje se a vytahuje papír se sloupcovým grafem – ten naleznete v galerii.

Proč jsou tedy investoři pořád tak pasivní?

Český akciový trh v zásadě funguje jako trh s dluhopisy. Dividendový výnos indexu PX za rok 2013 činil 5,19 %, což je zdaleka nejvíce ze zemí OECD – a to je odpověď. Všichni jsou s většinou našich emisí celkem spokojeni, mají české akcie v portfoliu, firmy vyplácejí pěkné dividendy, fungují, jak mají, nejsou žádné výrazně špatné zprávy, nepřicházejí ani žádné extrémně pozitivní zprávy... prostě nuda. Žádné velké obchodování. To, co máme, držíme, občas něco přikoupíme – rychlejší nákupy nebo prodeje pod vlivem výraznějších zpráv a výraznějších pohybů akcií se u nás moc nedějí. Což je z pohledu firem dobré vysvědčení, z pohledu burzy a obchodníků to však není ideální situace.

Může se to nějak změnit? Alespoň novými emisemi?

Nové firmy, to je stokrát ohraná písnička. Sice tu bohužel není moc co privatizovat, na rozdíl od jiných zemí, ale firem by tu bylo i relativně dost. Na druhou stranu spousta emisí nebo úvah o emisích končí na ocenění – firmy mají mnohdy pocit, že by jejich akcie měly stát několikanásobně více, než jim říkají investiční banky.

Český trh si tak bohužel trochu nechtěně vybudoval pověst, že nové emise jsou relativně drahé. Podíváme-li se na vývoj cen akcií, které byly nově uváděny na pražskou burzu, řekl bych, že prodávající mají ve zvyku s cenou extrémně tlačit na pilu.

Máte signály, že by se některé dočasné vládní podíly firem nakonec místo do rukou soukromého investora dostaly na pražskou burzu? Jde například o Český Aeroholding, ČD, Čepro nebo Mero.

Těch pár státních firem, o kterých se mluví, by určitě na burzu jít mohlo, ale já bych to teď nerad otvíral. Pojďme se o tom bavit až po podzimních volbách. Po těchto volbách by mohlo nastat období na nějaká racionální ekonomická rozhodnutí, kdy se stát zamyslí nad budoucností některých svých firem. Pak by stálo za to zahájit nějakou debatu.

Přečtěte si celý rozhovor v Týdeníku ECHO.

 

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy