Babiš našel netradičního spojence. ODS zařízla tvrdou verzi „lex Babiš“

LEX BABIŠ

Babiš našel netradičního spojence. ODS zařízla tvrdou verzi „lex Babiš“NOVÉ
Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura s předsedou strany Petrem Fialou Foto: FOTO: Jan Zatorsky
2
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Vicepremiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš našel ve sněmovně během schvalování zákona o střetu zájmů netradičního spojence. Proti návrhu poslance ČSSD Jana Chvojky, který by budoucím ministrům zakázal být současně ovládající osobou ve firmě, se postavila opoziční ODS. Omezit vlastnictví firem u členů vlády by podle ní znamenalo potírání základního lidského práva. Návrh proto nepodpořily ani další strany. Obávaly se, že by posléze při závěrečném schvalování zákona nenašly dostatek hlasů. Pro tvrdou podobu normy přezdívané „lex Babiš“ tak nakonec byli pouze komunisti.

„To, že tento návrh podpořili pouze komunisté, mluví za vše. Naším cílem byl efektivní zákon, který bude respektovat principy, kterým věříme. Jsme přesvědčeni, že je potřeba tento zákon mít, byť je motivován střetem zájmů jedné konkrétní osoby. Proto jsme ho podpořili a udělali vše, aby prošel,“ řekl deníku Echo24.cz předseda ODS Petr Fiala.

Podle poslance Marka Bendy (ODS) by se posléze zákazy ohledně vlastnictví firem mohly rozšířit i na další politiky. „Nejsme pro porušování práva vlastnit. Navíc si vždy představuji, že zákon může platit za pár let i pro další kategorie výkonných politiků. Proto pokládám zákaz přístupu k veřejným financím a zákaz vlastnit média za bohatě dostatečný a neomezující vlastnicky úspěšné v přístupu k veřejným funkcím,“ uvedl serveru Benda.

Obdobný názor ještě před hlasováním vyjádřil i šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura: „Princip vlastnictví nám přijde normální. Příště by se to mohlo dostat na úroveň krajskou nebo obecní a tam by se ztížil přístup kandidátů do zastupitelstev,“ komentoval. Podle poslance a exministra spravedlnosti Pavla Blažka šel návrh nad rámec „Ústavy i zdravého rozumu“.

Rozhodovat měl každý hlas

Kvůli stanovisku ODS, která svůj postoj předem avizovala, „vyměkly“ i další strany, které byly původně připraveny zákaz vlastnictví podpořit. Obávaly se, že by posléze při závěrečném schvalování zákona nenašly dostatek hlasů. Rozhodovat totiž měl každý hlas, váhali komunisti i někteří poslanci z ČSSD. Sněmovna kvůli tomu dokonce projednávání zákona přesunula z pátku na středu. Šéf opoziční TOP 09 proto během projednávání normy na plénu oznámil, že se jeho strana v tomto případě zdrží hlasování. I tak to ale považuje za úspěch, to zásadní podle něj prošlo.

„Argumentace ODS byla trochu účelová. Nemyslím si, že by jim nakonec, kdyby na to došlo, vydržela až do konce, nemělo ale smysl je trápit. Jednotný postup sněmovny, kdy proti zákonu o střetu zájmů hlasovala pouze politická divize Agrofertu, je pro nás daleko větší hodnotou, než třenice o jeden pozměňovací návrh,“ řekl deníku Echo24.cz Miroslav Kalousek.

Hlasování se kromě TOP 09 zdrželi i sociální demokraté a lidovci, poslanci ANO hlasovali proti Chvojkově návrhu. Naopak jediní, kteří návrh podpořili, byli komunisté. Šéf ODS Petr Fiala však odmítá, že by schvalování zákona záviselo pouze na jeho straně a že by se jednalo o spojenectví s koaličním ANO.

„Na začátku hlasování už bylo zjevné, že v rámci soudržnosti koalice někteří předkladatelé návrhů vyměkli. Samozřejmě navržené řešení nebylo dokonalé a nepochybně by se dalo různými způsoby obcházet. Teď svázáni koaličními a předvolebními okolnostmi prošel kompromis. Přesto ten problém prorůstání politiky s podnikáním tu je a bude se muset v budoucnu řešit,“ tvrdí místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Vládní návrh zákona o střetu zájmů sněmovna i tak schválila. Prošel návrh poslance Martina Plíška z TOP 09, podle kterého se nesmí firma, v níž více než čtvrtinový podíl drží člen vlády, účastnit veřejných zakázek, žádat o dotace ani investiční pobídky. Poslanci podpořili i návrh Jana Chvojky z ČSSD na omezení vlastnictví médií. Pro předlohu hlasovalo 135 ze 183 přítomných poslanců, proti jich bylo 39.

Novela teď poputuje do Senátu, poté ji musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman. Normu nepodpořili jen poslanci hnutí ANO a několik nezařazených členů dolní komory. Zákon počítá s účinností od nového roku. Andrej Babiš, který dnešní jednání sledoval z předsálí sněmovny, se prý ohledně přijaté normy poradí s právníky. Své kolegy z dolní komory označil za „zoufalce“. Naopak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) přijetí zákona uvítal.

Čtěte také: Lex Babiš: Členové vlády nesmí vlastnit média, rozhodli poslanci

Pokud parlamentem projde ‚lex Babiš‘, obrátí se ANO na Ústavní soud

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články