Ministryně zachraňuje studenty. UJAK se spoléhá na nemožné

Konec akreditace

Ministryně zachraňuje studenty. UJAK se spoléhá na nemožnéNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Univerzita Jana Amose Komenského (UJAK) stále netuší, jak se dokáže postarat o pětistovku studujících učitelů, kteří si na škole doplňují kvalifikaci. Je to přitom už více než týden poté, co se ukázalo, že škola přijde o akreditaci stěžejního oboru speciální pedagogika. Studenty tak narychlo zachraňuje ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). UJAK neustále opakuje, že resort ještě může zvrátit rozhodnutí Akreditační komise. To ovšem prakticky není možné.

Akreditace speciální pedagogiky končí už za několik málo dní – konkrétně 30. září. Ministerstvo nemůže akreditaci nijak prodloužit a pětistovce učitelů, kteří si na UJAK doplňují potřebnou kvalifikaci, tak hrozily vyhazovy.

Ze zákona se o ně musí postarat UJAK. Ta ale místo toho, aby studentům urychleně hledala místa jinde a vyjednávala s jinými vysokými školami, stále dokola tvrdí, že má šanci končící obor udržet.

Zasáhnout tak muselo ministerstvo, i když za celou situaci na rozdíl od školy nenese žádnou odpovědnost. Ministryně školství rozhodla, že studenti speciální pedagogiky budou ve svých školách i po vypršení akreditace posuzováni jako kvalifikovaní pracovníci. Počítá ale zároveň s tím, že pětistovka učitelů svá studia dokončí na jiné vysoké škole.

Studující učitelé se tak výpovědí bát nemusí. Je ale otázka, jak se o ně postará UJAK. Škola totiž neustále opakuje, že nesouhlasí s rozhodnutím Akreditační komise a že ho ministerstvo ještě může zvrátit. To ale podle resortu není pravda. Ministerstvo už obdrželo stanovisko komise, které obratem posílá na UJAK.

Čtěte také: Stroj na stamiliony se zasekává. Zájem o studium na UJAK klesá

„Ministerstvo školství akreditaci podle zákona o vysokých školách nemůže z vlastní iniciativy prodloužit. Plnou odpovědnost za zajištění dostudování svých studentů v oborech, kterým skončila akreditace, nese podle zákona o vysokých školách sama vysoká škola, tedy Univerzita Jana Amose Komenského. Zákon stanoví, že vysoká škola zajistí studentům možnost pokračovat ve studiu stejného nebo obdobného studijního programu na téže nebo jiné vysoké škole,“ odmítá ministerstvo kličkování největší soukromé vysoké školy v Česku.

Shromáždění před ministerstvem

Více než o názor univerzity se teď ministryně zajímá o to, jak celou situaci vnímají studenti, které konec akreditace zasáhne. Minimálně část z nich stále stojí za školou. A na sobotu proto svolali protestní shromáždění před ministerstvo. „Chceme očistit UJAK od lživých výroků Akreditační komise a zachovat UJAK dobré jméno do budoucna. Naším přáním je, aby obor Speciální pedagogika na naší škole zůstal i pro budoucí studenty. Chceme, aby se bývalí, současní ani budoucí studenti nemuseli stydět za to, že na této škole studovali,“ říkají.

„Nemám důvod se demonstraci studentů vyhýbat, naopak chci se s nimi potkat a sdělit jim, co všechno jsem já i další kolegové z rezortu učinili v této věci,“ reaguje Valachová, která kvůli akci zrušila plánovaný program s premiérem.

„Snažíme se studentům vyjít vstříc. Zatím jsme jim odložili všechny platby a nabídli jim možnost studovat v dalších programech. O vracení školného bych mluvil až se ukáže, jak to celé dopadne,“ říká mluvčí UJAK.

Další část studentů však s jednáním univerzity spokojená není a jak potvrdil deníku ECHO24.cz prorektor Petr Kolář, už padají i dotazy na vracení školného. Škola, která ročně vydělá stovky milionů, ovšem o něčem takovém zatím nechce ani slyšet.

„Snažíme se studentům vyjít vstříc. Zatím jsme jim odložili všechny platby a nabídli jim možnost studovat v dalších programech. O vracení školného bych mluvil až se ukáže, jak to celé dopadne,“ potvrzuje mluvčí školy Jan Červenka, že vracení desítek tisíc studentům, kteří vinou univerzity nemohou dokončit zvolené vzdělání, není na pořadu dne.

Čtěte také: UJAK přišel o akreditaci, 740 učitelů nemůže dostudovat

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články