Z peněz pro běžence radši vyzbrojte naše milice, žádají Kurdové

Z peněz pro běžence radši vyzbrojte naše milice, žádají Kurdové
Ismahil Muhammad (uprostřed v černém) a pešmergové Foto: Foto: Kurdistan TV
3
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Třetina iráckého Kurdistánu je stále v rukou Islámského státu. V bojové linii dlouhé tisíc kilometrů proti ISIS stojí nejen kurdské milice zvané pešmergové, ale také kurdští novináři. Bojovníci i žurnalisté jsou nyní v podobně nezáviděníhodné situaci: bagdádská vláda jim už půl roku neposílá žádné finance. Tvrdí to alespoň kurdští novináři, kteří navštívili Česko.

„Situace je složitá. Islámský stát v Kurdistánu stále útočí vlastně ze všech světových stran, pešmergové s ním ale bojují vlastně jako dobrovolníci, protože centrální vláda je přestala financovat,“ říká Ismahil Muhammad z vedení televizní stanice Kurdistan TV, který přijel do Prahy a Teplic na pozvání humanitární organizace Roja Sor (Červené slunce), která pomáhá v Kurdistánu.

Zpravodajství z postižených oblastí je nyní komplikované nejen kvůli stále probíhajícím bojům, ale také proto, že státem financované televizi vyschl penězovod z irácké metropole Bagdádu. „Rozpočet vytuneloval předchozí prezident Málikí, tak nám to teď vysvětlují,“ tvrdí Muhammad. On a reportér Hakim Hekmat přijeli do Česka udělat reportáž o zakladateli organizace Roja Sor Shamsedinovi Shamu, jezídovi, který bydlí se svou českou manželkou Šárkou Petrovou v Teplicích. Pár za posledních devět měsíců sehnal peníze už na devět kamiónů, které do Kurdistánu přivezly potravinovou a zdravotní pomoc.

Devět kamionů s pomocí

„Osm prvních kamionů jsme zaplatili z darů získaných z Německa, teprve na poslední kamion jsme získali podporu i z Česka,“ podotýká Šárka Petrová, která se svým mužem pomoc osobně po Kurdistánu rozváží. Podle ní je jednou z nejhůře postižených komunit v Iráku právě jezídská. Statisíce jezídů, kteří loni v létě prchli před ofenzívou ISIS, pobývají stále před blížící se zimou v uprchlických táborech či provizorních ubytovnách, protože území, kde jsou jejich domovy, je stále v rukou islamistických fanatiků. „Ve čtyřmilionovém iráckém Kurdistánu jsou dva miliony lidí stále mimo původní domovy,“ říká novinář Hakim Hekmat. Jen v blízkém okolí milionového kurdského města Dohok, kde žije, se podle něj nachází asi 800 tisíc utečenců před IS.

„Evropa by měla peníze, které chce věnovat na přijetí uprchlíků z Blízkého východu, investovat spíše na vyzbrojení Kurdů, aby mohli porazit Islámský stát,“ myslí si Ismahil Muhammad.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články