Unikátní objev: na Malé Straně se našla ztracená rotunda
Začne rekonstrukce památky
Téměř čtyři sta let byla stavba z 11. století považována za zničenou nebo navždy pohřbenou kdesi v základech města Prahy. Rotunda svatého Václava se ale našla náhodou při rekonstrukci domu na Malostranském náměstí. Byly objeveny zbytky románského zdiva i zachovalé dlaždice se lvy a gryfy. Letos začnou restaurátoské práce a po jejich dokončení by měla být památka zpřístupněna pro veřejnost.
Při rekonstrukčních pracích domu se vybírala suť, která postupně začala měnit svůj charakter. Ukázalo se, že pod ní jsou zbytky kruhového zdiva a postupně byl objeven také fragment 74 keramických dlaždic. Původní dlažba z konce 11. století je tou nejcennější částí celého nálezu.
„Neví se, jestli je dlažba z doby výstavby rotundy. Může být až z druhé fáze,“ řekla Jarmila Čiháková z Národního památkového ústavu pro deník ECHO24.cz. Vedla tým archeologů, který rotundu objevil v roce 2004 v domě, který patří Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Tím ale nález nekončí. Pod podlahou se našla ještě část kamenného kruhu, který je ještě starší než rotunda. Není ale jasné, k čemu objekt z 10. století sloužil, a existuje pro to několik vysvětlení. „Mohla to být upomínka na nějakou událost. Může to souviset s jinou konstrukcí,“ vysvětlila Čiháková.
Restaurátorské práce budou trvat rok
V roce 2004 byla stavba zakonzervována a bylo provedeno jen základní ošetření historických konstrukcí. Bez dalších odborných zásahů by ale rotunda postupem času podlehla zkáze. Na konci loňského roku se podařilo získat peníze z Norských fondů, které zaplatí restaurátoské práce z osmdesáti procent. Zbytek z celkových deseti milionů korun by měla pokrýt veřejná sbírka, ve které se prozatím podařilo vybrat půl milionu korun.
„Restaurátoské práce začnou letos v březnu nebo dubnu a skončit by měly v březnu 2016,“ řekla Ilona Šimánková z MFF UK pro deník ECHO24.cz. Po jejím dokončení by měla být rotunda zpřístupněna veřejnosti, ale prozatím není jasné, kdy k tomu dojde. Pro návštěvníky podle ní bude připravena také projekce.
Ke vzniku rotundy se váže legenda
Odborníci věděli o existenci rotundy svatého Václava z historických pramenů. V pátrání po ní ale nebyli úspěšní až do současnosti. K jejímu vzniku se váže pověst o zázraku. Při převozu těla svatého Václava se prý koně zastavili a odmítli jít dál. Pomohla až modlitba kajícího se zástupu v čele s bratrovrahem Boleslavem. Na počest této události byl pak na místě postaven svatostánek.
Ve vrcholném středověku stavba sloužila jako hřbitovní kaple a dále po omezenou dobu i jako skladiště. Po bitvě na Bílé hoře ale získali objekt jezuité a na místě postavili barokní budovu, v jejíž základech byla rotunda zastavěna. Podle historických zpráv z roku 1683 byla dokonce „stržena do základů“. Současný nález ukázal, že se alespoň část zachovala.