‚Nepromyšlené a protiústavní.‘ Pelikán na státních zástupcích trvá

Návrh zákona

‚Nepromyšlené a protiústavní.‘ Pelikán na státních zástupcích trváNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Ještě do konce června chce předložit ministr spravedlnosti Robert Pelikán (nestr. za ANO) do vlády kontroverzní návrh zákona o státním zastupitelství. Norma, která pomohla k pádu Pelikánovy předchůdkyně Heleny Válkové (ANO), ale bude získávat podporu jen velmi těžko. Proti jsou soudci, obhájci, opozice i koaliční poslanci. Například šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa dokonce mluví o protiústavnosti úpravy, která návrh zákona doprovází. Pelikán přesto neustoupí. Jak ministerstvo sdělilo serveru ECHO24.cz, možné jsou pouze dílčí úpravy.

Pelikán chtěl s návrhem před kolegy z vlády původně předstoupit už na jaře. Jenže na připravovaný zákon se snesla kritika ze všech stran. Obsáhlou připomínku sepsal kupříkladu předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Ten kritizoval nejen samotný zákon, ale i doprovodné změny v kárné odpovědnosti, jakýsi přílepek k podstatě normy. A byl poměrně tvrdý: „Jsem přesvědčen o zbytečnosti navrhované úpravy, její protiústavnosti, nepromyšlenosti a v daném kontextu zákona o státním zastupitelství i věcné nesouvislosti. Měla by být v tomto rozsahu z dalšího legislativního procesu vypuštěna.“

Ke kritice zákona se přidali i poslanci napříč politickým spektrem a zatím naposledy se ohradila Unie obhájců. Ta se podobně jako zákonodárci pozastavovala například nad koncentrací moci v rukou Nejvyššího státního zástupce nebo nad absencí dohledu nad zřizovaným protikorupčním speciálem. „Státní zástupci zůstanou nadále neodpovědní za podávání zcela zjevně nesmyslných obžalob, za postupy, který jsou v rozporu s právními předpisy, a za újmu způsobenou nezákonnými trestními stíháními,“ obává se také unie.

Ministr Pelikán si ale zjevně z kritiky příliš nedělá. A jak jeho resort vzkázal deníku ECHO24.cz, materiál půjde na vládu i přes rozpory ještě v červnu.

„Nový zákon o státním zastupitelství je v mnohém novátorský, byť se řada institutů již v minulosti objevila i v jiných pracovních návrzích, úvahách či dokonce novelách nebo předloze zákona. Některé významnější změny, jako například redukce soustavy státního zastupitelství o jeden stupeň, logicky vyvolávají diskuse a je pochopitelné, že takové změny nemohou mít jen příznivce a pozitivní ohlasy,“ vzkázal resort. Sám ministr se k návrhu nechce vyjadřovat do té doby, než projde kabinetem Bohuslava Sobotky.

Čtěte také: Pelikán ve stopách Válkové. Zákon mu cupuje celá koalice

Ministerstvo se podle svých slov snaží o připravovaném zákonu diskutovat se zákonodárci, soudci i odbornou veřejností v podstatě neustále. Nelze ale očekávat, že by se nechalo přesvědčit k nějakým zásadnějším změnám. „Tam, kde bude možné vyhovět vzneseným připomínkám, se bude možné přiklonit k dílčím úpravám, pokud ovšem takové úpravy nedevalvují základní myšlenky předloženého návrhu,“ avizuje spravedlnost.

Návrat ke generální prokuratuře?

Dá se předpokládat, že návrh zákona o státním zastupitelství vládou projde a změny se nechají až na projednání ve sněmovně. Právě tam čeká normu křest ohněm. Proti je totiž nejen opozice, ale i koaliční lidovci a sociální demokraté.

KDU-ČSL i ČSSD shodně požadují, aby se plánovaný protikorupční speciál, nad kterým v návrhu není žádný dohled, dostal pod jasnou kontrolu. Sociálním demokratům také vadí, že by si žalobci tohoto speciálu mohli svévolně vybírat jen ty případy, o které mají zájem.

„Vadí mi také centralizace moci do rukou Nejvyššího státního zástupce. To mi připomíná návrat ke generální prokuratuře, kterou jsme tu pracně rušili. Je to velmi nebezpečné,“ ohradila se například poslankyně ČSSD a bývalá ministryně spravedlnosti a Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.

Že by ministerstvo mělo zákon zásadně předělat a teprve poté předložit, je přesvědčena Pelikánova předchůdkyně Helena Válková. Také ta bude o osudu normy ve sněmovně jako jedna z právních expertů hnutí ANO rozhodovat.

Ministra Pelikána čeká těžký boj. Na jeho straně jsou zatím pouze státní zástupci. Už dnes je tak jasné, že pokud do vlády nepředloží pozměněný návrh, nebo nepřistoupí ke změnám během projednávání ve sněmovně, nový zákon o státním zastupitelství neprojde.

Sdílet:

Hlavní zprávy