TÝDENÍK ECHO: Zezulkiáni místo křesťanů. V co vlastně věříme?

Přichází zlatý věk ezoterismu?

TÝDENÍK ECHO: Zezulkiáni místo křesťanů. V co vlastně věříme?TÝDENÍK ECHO 2
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Ježíš je minulost. Přítomnost je Zezulka. Samozřejmě že mu patří také budoucnost. Ministerstvo kultury před několika měsíci zaregistrovalo novou církev, zvanou Společenství Josefa Zezulky. Jde o první léčitelskou firmu s ezoterickou naukou, která byla v Česku uznána státem coby náboženská společnost. Stojí za ní známý televizní uzdravovatel z 90. let Tomáš Pfeiffer.

Spousta podobizen zesnulého Pfeifferova duchovního vůdce a léčitele J. Z., zvaného boží Přinašeč. Desítky vystavených obřích krystalů. Oltáře se „znakem Vodnářského věku“, trochu připomínajícím symbol jaderného odzbrojení používaného kdysi hippies. Čtyřpatrový dům v pražské Soukenické ulici, kde Společenství Josefa Zezulky a jím provozovaná Duchovní univerzita bytí sídlí, připomíná něco mezi ezoterickým kostelem a luxusním hotelem pro vyznavače hnutí New Age. V budově jsou vedle meditačního sálu, kde probíhají „bohoslužby“, také pokoje pro hosty a restaurace.

„Zdrojem církve je Přinašeč, člověk, který se ve svých 33 letech probouzí a začne vnímat bytí zásadně jinak,“ vypráví Tomáš Pfeiffer, sedmapadesátiletý biotronik, který náboženskou společnost nechal na ministerstvu registrovat. Je žákem před třiadvaceti lety zemřelého léčitele Zezulky, onoho muže, který se „probudil“ ve stejném věku jako Ježíš. Stalo se tak o Velikonocích roku 1945 a Zezulka, majitel obchodu s cukrovinkami na pražském Smíchově, doma v kuchyni pocítil „jakési nepopsatelné rozevírání vědomí“.

Ministerstvo nás důkladně prozkoumalo

Pfeiffer je dnes jediným guru společenství. Vznik nové církve ohlásil tři měsíce po jejím zapsání, 30. března, na slavnosti Dne otevřeného nebe na hoře Říp. Pfeiffer se v 90. letech proslavil coby léčitel svými seancemi nejen na Nově, ale i ve veřejnoprávní televizi. V té době se na účtu jím založené Nadace bytí sešly za tři roky peněžní dary příznivců ve výši téměř šesti milionů korun a Pfeiffer i díky nim vybudoval v Soukenické ulici Biotronické centrum sociální pomoci, jež se nyní transformovalo v chrám nové církve.

Ministerstvo kultury se podle svého vyjádření při registraci nové náboženské společnosti zabývá především tím, jestli sdružení žadatelů splňuje formální znaky církve a nevyvíjí nelegální činnost. Nikoli tedy obsahem věrouky – pokud nevyzývá k porušování zákona. Oněmi potřebnými znaky jsou například „náboženské obřady a projevy víry, bohoslužby, vyučování, duchovní služby a případně obecně prospěšná činnost“ ‑ jak sděluje mluvčí úřadu Simona Cigánková. Žádost musí být doložena nejméně 300 podpisy.

Pokud by o registraci nové náboženské společnosti požádali například fanoušci amerického sci-fi seriálu Hvězdné války, kteří se při posledním sčítání lidu v roce 2011 zapsali do kolonky „náboženství“ jako „Jediové“, tedy stoupenci filmového rytířského řádu udržujícího mír v galaxii, zřejmě by také uspěli. K této „víře“ se totiž přihlásilo přes patnáct tisíc lidí a předčili je pouze vyznavači čtyř největších tradičních církví. Když se člověk podívá na českou náboženskou mapu na počátku třetího tisíciletí, nemusejí být všichni zdejší Jediové zdaleka recesisty.

Celý článek najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08