Putin Rusko zachrání, míní oligarcha a chválí Zemana

Výběr z rozhovoru

Putin Rusko zachrání, míní oligarcha a chválí ZemanaNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Rusko prochází nejhorším obdobím za posledních patnáct let. Pod vedením prezidenta Vladimira Putina však země má naději, míní šéf státem vlastněných ruských železnic Vladimir Jakunin. Právě Jakunin patří k ruským prominentům, které postihly sankce vyhlášené Spojenými státy vůči Rusku za obsazení poloostrova Krym. Šéf ruských železnic považuje sankce za otravné, ovšem problémy s nimi nemá. Řekl to v obsáhlém rozhovoru pro agenturu ITAR-TASS, v němž mimo jiné pochválil i českého prezidenta Miloše Zemana. Jakunin si přitom do nedávna nemohl být jistý vlastní židlí – ruská vláda otálela s jeho opětovným jmenováním do funkce dva měsíce. 

Je možné, že se Putin rozhodl nenahradit vás ve funkci ředitele RŽD z toho důvodu, že jste momentálně sankcionován ze strany USA?

Nesnižujte osobnost našeho prezidenta. Pravda, jednou za čas je emocionální. Nicméně byste si neměli myslet, že na klíčové státní pozice jmenuje Putin ty, "které Američané proklínají nejvíce".

Shledáváte svoji současnou pozici jako velmi nepříjemnou?

Máte na mysli ty sankce? Docela upřímně můžu říct, že se sankcemi nemám vůbec žádné významné problémy.

Například Igor Sechin si postěžoval, že si přál projet USA na motorce a ukázat svým dětem tamní divokou přírodu...

Výlet do USA jsem si nikdy neplánoval. Nějak se přes to přenesu. Nejsem kvůli tomu zoufalý. Tato celá záležitost má však i jinou stranu mince. Oficiálně jsou na mě sankce uvaleny od jara. Formálním důvodem je to, že se Krym připojil k Rusku. Ovšem totálně lživá kampaň a pokusy zdiskreditovat mě a mé jméno začala na Západě již rok před tím.

Nepamatuji si den nebo dokonce týden, kdy by se v tištěných médiích nebo na internetu neobjevily nějaké lživé informace o mně či o mé rodině. Nejodpornější věc na tom všem je, že pro tyto situace neexistuje žádný přijatelný způsob chování. Nemůžete tomu lháři jen tak vrazit facku. Když to uděláte, zničíte tím svoje šance, že se z této špíny vůbec kdy dostanete. Kromě toho je pod vaší důstojnost plýtvat na ty lidi svými silami. A ani se s nimi nemůžete soudit, to potvrdili naši právníci, kteří podrobně studovali aspekty americké legislativy.

Ve skutečnosti jsem byl označen za politicky exponovanou osobu, ač nejsem ani úředník, ani politik. Byl jsem veřejně odsouzen jen kvůli svému vztahu s mnoha ruskými a zahraničními státníky. Žádní politicky exponovaní jedinci nemají šanci se bránit. To je dáno tím, jak si to zařídili za mořem. Samozřejmě to shledávám za velmi otravné.

Tvrdíte, že Evropa odmítla dát vaše jméno na černou listinu z toho důvodu, že tam máte některé významné přátele a konexe.

Naštěstí zvítězil zdravý rozum. Pokud by nezvítězil, byl by to výsměch. Byl jsem oceněn osmi nejvyššími zahraničními státními vyznamenáními, kterých si velmi vážím. Ty jsou důkazem toho, že jsme přínosem nejen pro Rusko, ale také že přispíváme k vytváření dobrých vztahů s dalšími státy.

Jakými státy?

Věřím, že když zmíním Francii, Španělsko, Itálii a Rakousko, bude to víc než dost.

Čtěte také: Jakunin, přítel Putina, hostitel Zemana i Klause

O RUSKÝCH ELITÁCH A JEJICH MILIARDÁCH

Jak vnímáte rozkol ruských elit uprostřed nejnovějších událostí?

Zbigniew Brzezinski připomněl, že ruští obyvatelé disponují pěti sty miliardami dolarů, které se nachází na jejich kontech v západních bankách. Brzezinski se proto tázal, zda jsou tyto elity ještě "naše" nebo už "jejich". To je podomácku tkaná pravda. Nezáleží na tom, jestli tito lidé převádí svoje peníze z Ruska, protože nemají důvěru v budoucnost své rodné země. Obchodníci mohou být patriotičtí i kosmopolitní, ale všichni do jednoho jsou pragmatici. To je fakt.

Řeknu vám tohle: Měli bychom si přestat hrát na neviňátka - politicky i ekonomicky. Ta nevinnost je už dávno pryč. Moderní ruská elita se vyvinula z ruin Sovětského svazu. Podle mého názoru nastal pravý čas, abychom vyhlásili opravdovou finanční amnestii a podnikli kroky, které umožní kapitálu, aby se vrátil do Ruska.

To umožní lidem, aby odvedli do státní kasy určitý obnos peněz a budou spát klidně. Budou totiž vědět, že na jejich dveře o půlnoci nikdo nezaklepe a nebude si dělat nároky na jejich majetek. Tyto peníze by nebyly pro naši státní ekonomiku nadbytečné, naopak by byly zdrojem pro další rozvoj státu. Znovu opakuji: v sázce jsou miliardy dolarů!

To ale bude pro mnoho lidí představovat skutečně nelehkou volbu, nemyslíte?

To je pravda! Pak ale bude zřejmé, která elita je "naše" a které "jejich".

Dobře a teď chyťme býka za rohy. Pár slov o vašich synech. Slyšel jsem, že jeden žije v Londýně a druhý ve Švýcarsku...

Viktor studoval byznys a ve Švýcarsku absolvoval také dvouletou studijní stáž. Pak se vrátil do rodného Petrohradu, kde nyní žije se svou manželkou a jejich dětmi. Nikdy si neplánoval, že bude žít někde jinde než v Rusku. Andrej je ale jiný. Zarmoutilo mě, když se rozhodl Rusko opustit. Stalo se to v době, když petrohradská značka "Gangland" nebyla řečnickým obratem, ale každodenní realitou. Andrej vždy říkal, že nechce, aby jeho děti, moje vnoučata, musely chodit do školy v doprovodu bodyguardů. Pro to jsem nemohl najít žádné protiargumenty...bylo by ode mě velmi špatné, kdybych se snažil přimět jej k návratu. Jsem proti jakémukoliv tlaku. Všechny důležité životní kroky mají být provedeny s důkladný rozmyslem.

Ale takováto alternativa se může stát častou pro naše elity a jejich potomky...

Příslušnost k elitě není vše, na čem záleží. Po mnoho let mluvíme o otevřené společnosti, s čímž je mimo jiné spojena svoboda pohybu po celém světě.

O MEDIÁLNÍ VÁLCE SE ZÁPADEM A SVOBODĚ

Tento trend se ale aktuálně mění, nemyslíte?

Poslechněte, naneštěstí jsme v těchto dnech v situaci, kdy Západ vede systematickou, dobře naplánovanou a zaplacenou mediální válku s cílem eliminovat tradiční hodnoty ruských obyvatel. Problém se netýká jen raketometů, které míří na civilní cíle, nebo těch, kteří stáli za upálením obětí v Oděse. Lidé vyznávající odlišné principy a myšlenky jsou označováni za biomasu. To je přece čistě nacistická terminologie. A to Západ nechce vidět. To je hanba! Mnoho Evropanů, které potkávám, na to sice má nezaujatý pohled, který ale nechtějí reflektovat nahlas. A západní masmédia rozšiřují pouze úhel pohledu Kyjeva. Odpůrcům Majdanu je odpíráno právo svobody slova. To není stav, který bychom mohli nazvat demokracií a svobodou.

A to je situace, která se netýká jen Ukrajiny. Novinářka z Financial Times mi vyprávěla, že napsala tři velké články o Sýrii, ale ani jeden jediný z nich nebyl publikován. Její názor na věc se totiž neshodoval s tím, který se ustanovil v USA.

Existuje nějaká cesta ven?

Pryč s růžovou deziluzí. Západ nám nepomůže. Šancí stát si pevně za svým v této rozpoutané ideologické a mediální válce bude velmi málo, pokud se nám nepodaří vytvořit vhodný systém státní moci na morálních zásadách naší civilizace, které posílí ekonomiku a konsolidaci společnosti.

A co dialog civilizací, o kterém mluvíte tolik let během stejnojmenného veřejného fóra?

Posláním našich tradičních setkání je umožnit lidem vyjednávat, bez ohledu na to, jak odlišné jejich názory jsou. Nikdo by neměl zapomenout, že zeměkoule je malá. Teoreticky v další světové válce nebudou vítězové. Všichni prohrají.

Nezkrátil se vám seznam účastníků konference?

Naopak. Zaznamenali jsme nárůst počtu lidí, kteří se chtěli zapojit. A i geograficky se zájem rozšiřuje. Stále více střízlivě uvažujících lidí si uvědomuje, jak by svět mohl skončit, pokud přestanou přemýšlet a pokud spolu přestanou mluvit.

O VYROVNANÉM PUTINOVI A STŘÍZLIVÉM ZEMANOVI 

Jinými slovy, vy se tedy necítíte izolovaní.

Souhlasím, že jsou tu lidé, kteří chtějí „potrestat“ Rusko. A vím, jak je pro některé země těžké, nepřipojit se k sankcím. Spojené státy vyvíjejí tlak a kroutí ruce. Posledním příkladem je Severní Korea. Spojené státy chtějí, aby se přidala ke skupině zemí, které Rusko odsoudily. Připomíná to situaci, kdy byl na Dálném východě v roce 1983 sestřelen jihokorejský boeing. Jakou souvislost to má s dnešní situací?

Ta aféra s malajsijským letadlem ještě není objasněná. Jsem si jistý, že pravdu se teď nedozvíme. Buď se o tom bude dál lhát, nebo mlžit. Za několik let, až to téma vybledne a ustoupí do pozadí, možná se objeví zpráva o tom, že ne Rusové, ale někdo jiný to letadlo sestřelil. Ovšem, koho to bude zajímat, kromě nebohých příbuzných obětí té katastrofy.

Měl jste někdy šanci promluvit si s Vladimirem Putinem o střetech se Západem?

Po vyhlášení prvního kola sankcí se prezident zúčastnil setkání Ruské unie průmyslníků a podnikatelů a otevřeně a detailně nás seznámil se situací. Věnovali jsme se tomu pak na všech následujících schůzích. Ale mohlo to snad být jinak? V naší zemi je to běžná součást života.

Rusko teď prochází druhým nejtěžším obdobím za posledních patnáct let. Na začátku století, když se Putin ujal vlády, zemi reálně hrozil rozpad. Dnes je situace jiná, ale neméně závažná. Je samozřejmé, že vůle lidu a přítomnost takového lídra, jakým je Putin, je předpokladem pro to, abychom šli dál, ať se děje, co se děje.

On je osobností s výjimečnou vůlí. Vzpomínám si na rok 1991 v Leningradu. Vážně tehdy hrozil hladomor. Zásoby jídla stačily na pár dnů, nikoliv týdnů. A Vladimir Vladimirovič, který byl tehdy významným členem městské samosprávy, vysvětloval velmi vyrovnaně a klidně, že není důvod k panice, a že situace se uklidní a vše bude pod kontrolou. Schopnost vyhodnotit stav věcí nestranně, věcně a přesně, to je jedna z Putinových silných stránek. V kritických situacích se spoléhá na svůj dobrý úsudek.

To napětí v dnešních vztazích jsme si nevybrali my. Rusko neustále poslouchá neopodstatněná trpká obvinění. Na druhé straně, občas slýcháme i střízlivé názory. Prezident České republiky Miloš Zeman (mimochodem účastník konference Dialog civilizací), jednoznačně poukázal na nacistický charakter poslední fáze protestů banderovců na kyjevském náměstí Nezávislosti, kde se k politickým oponentům chovali jako k untermenschen – druhořadým lidem.

Více zde: VIDEO: Zeman lepší Sobotky. Jeho projev pro Rusy

Co bude podle vás výsledkem takto tvrdého postoje vůči oponentům?

Naše zem dělá vše pro to, aby diskuse zůstala konstruktivní a obešla se bez výhrůžek a vydírání. Ale je velmi těžké se domlouvat s někým, kdo je slepý k očividným faktům. Jednou pro vždy musí přestat platit dvojité standardy. Zatímco poprava jednoho Američana v Iráku je prezentována jako strašlivá katastrofa, tisíce obětí v Donbasu jsou bez okolků vnímány jako cena ze udržení jednotné Ukrajiny.

Sdílet:

Hlavní zprávy