Duel Štindl vs. Tabery. Jak moc psát o Babišovi?

Ohrožení demokracie?

Duel Štindl vs. Tabery. Jak moc psát o Babišovi?VIDEO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Jak moc se věnovat Andreji Babišovi v médiích. Je jeho moc největším nebezpečím české demokracie po listopadu 1989, nebo jde jen o další z epizod? A jak moc mají být novináři „aktivističtí“?  „Moc Andreje Babiše může dospět a směřuje ke stavu, kdy bude velmi těžko kontrolovatelná,“ říká šéfredaktor časopisu Respekt v diskuzním duelu DVTV, kterého se zúčastnil společně s komentátorem deníku Echo24.cz Ondřejem Štindlem. Tabery ovšem varuje před „aktivistickou žurnalistikou“.

„Úspěch Andreje Babiše představuje potenciální obrat ve vývoji české demokracie,“ upozorňuje Štindl. Zároveň ale dodává, že pokud by se Babiš objevil na české scéně už před šesti lety, nemusel by být až takovou hrozbou, jakou představuje dnes.

Podnětem k rozhovoru, který vedla Daniela Drtinová byla Taberyho esej o médiích v éře Andreje Babiše publikovaná v aktuálním vydání Respektu. Ta vyvolala reakci zakladatele serveru Svobodné forum a bývalého šéfredaktora Reflexu nebo Blesku Pavla Šafra, který na svém Facebooku Taberyho obvinil z „plíživé prostituce“ směrem k Babišovi. Šafr pozvání do diskuze odmítl.

Tabery v rozhovoru zdůrazňuje, že není pravda, že by se v minulosti s Babišem sešel v hotelu, jak uvádí Šafr. Poprvé ho podle svého vyjádření viděl asi čtyři měsíce před parlamentními volbami. Šafrovy snahy jsou podle šéfa Respektu důkazem toho, kam až může přejít aktivistická žurnalistika, která nevidí vpravo ani vlevo a jde cíleně za svým jediným cílem – dehonestací.

Co si o textu Erika Taberyho myslí Ondřej Štindl: Nebezpečný Železný? Arogantní Paroubek? Proti ANO slabota

Na otázku Drtinové, zdali si novináři podobným chováním, které se objevuje hlavně na sociální sítích, nepodřezávají větev sami pod sebou ale Štindl odpovídá klidně. „Těch sporů je málo. Já bych se skoro hádal víc,“ říká. „V každém médiu má člověk nějaké bývalé nebo budoucí kolegy. Jediná forma sporu, která pak mezi českými žurnalisty probíhá, je, že někdy později večer na Facebooku, když už si každý dal svůj šláftruňk či dva, najednou v něm něco povolí a cosi takového vypustí,“ vysvětluje Štindl chování svých kolegů.

Souhlasí s ním i Tabery: „Tu profesi to zasahuje dramaticky. S tím se setkáváme všichni. Často padá otázka, proč se novináři nenávidí a chovají se jakoby byli v hospodě.“ Podle něj je třeba si uvědomit, že novinářská profese nikdy nečelila tak obrovskému ataku na její smysl, zodpovědnost a důvěryhodnost jako dnes.

Čtěte více: Koalice řešila partnerství Mafry a polostátních firem

Sdílet:

Hlavní zprávy