Ovlivní brexit i Spojené státy? V Texasu chystají texit

BREXIT DOPADÁ I NA USA

Ovlivní brexit i Spojené státy? V Texasu chystají texitNOVÉ
Grafika k texaského národního hnutí, které usiluje o nezávislost Texasu už několik let. Foto: FOTO: Facebook/Texas Nationalist Movement
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Po britském referendu, ve kterém lidé hlasovali pro odchod své země z Evropské unie, se hlásí o nezávislost další státy nejen v Evropě. Brexit povzbudil čtvrt milionu příznivců texaského národního hnutí, kteří se chtějí odtrhnout od Washingtonu a vládnout si sami. Způsob, jakým to udělali Britové, by podle vůdce hnutí Daniela Millera, byl ideální i pro Texas. Informovala o tom agentura Reuters.

„Texaské národní hnutí formálně vyzývá texaského guvernéra, aby podpořil podobnou volbu pro Texasany,“ prohlásila skupina krátce poté, co vyšly najevo výsledky britského referenda. V něm se vyslovilo pro konec unijního členství téměř 52 procent občanů Velké Británie. Guvernér Texasu Greg Abbott nechtěl na dotaz agentury věc komentovat.

Čtěte také: ON-LINE: Další oběť brexitu? Labouristé vyzývají Corbyna k rezignaci

Šéf texaského hnutí Miller, který vede kampaň za nezávislost Texasu už několik lat, má jasnou představu, jak by proces měl vypadat. Řešení vidí v celostátním referendu po vzoru Velké Británie, kde by lidé rozhodli v tajném hlasování, jestli dál chtějí patřit ke Spojeným státům americkým. Na brexit navazuje i název iniciativy, kterou na sociálních sítích pojmenovali „texit“.

Miller argumentuje například tím, že ekonomika Texasu patří k největším na světě a vadí mu především současný daňový systém. Podle Reuters není Texas v této otázce jediný, nespokojené jsou státy „od Maine až po Aljašku“. Podle průzkumu agentury Ipsos před dvěma lety by byla pro samostatnost svého státu téměř čtvrtina Američanů.

Nicméně experti na ústavní právo jsou přesvědčeni, že jakákoliv země se nemůže jednoduše odtrhnout od Spojených států. Zastánci takzvaného texitu se tím ale nechtějí nechat zastavit. Miller připomněl, že Texas už jednou nezávislý byl, a to v letech 1836 až 1845, než přistoupil do unie.

Výsledky britského referenda o odchodu z Evropské unie posílilo také snahy tuzemských politických stran na uskutečnění czexitu. Jedním z prvních kdo by chtěl uspořádat referendum, je strana Svobodných s jejím předsedou Petrem Machem. Dalšími nejhlasitějšími zastánci odchodu jsou Tomio Okamura ze strany SPD a Dělnická strana sociální spravedlnosti. Podobné hlasy zaznívají také na Slovensku, kde se chystá sbírat podpisy za vyhlášení referenda krajně pravicová strana Mariana Kotleby.

Čtěte také: Kotleba začne sbírat podpisy, chce referendum jako v Británii

Kdo má radost z brexitu? Svobodní, komunisti, Okamura a Klaus

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články