600 Kč na hodinu. Tak vypadá sociální dialog za 31 milionů
Co upekla tripartita
Velkorysé hodinové mzdy, nadsazené náklady na konference nebo předražené sborníky – to je řešení vlády pro podporu sociálního dialogu. Pět projektů v hodnotě více než 31 milionů korun, které připravila, projednala a sama sobě doporučila tripartita, vláda přijala bez připomínek.
Podle jejich obsahu to ale vypadá, že spíš než podpořit rozvoj společné diskuze mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, potřebovala vláda zaplatit aktivity spojené s Rokem průmyslu a technického vzdělávání. Ani nemluvě o astronomických částkách, se kterými projekty pro svou realizaci počítají.
Kampaň Svazu průmyslu a dopravy v rámci Roku průmyslu chce nalákat ke studiu technických oborů. Plánuje spustit nové webové stránky, pořádat nejrůznější konference a workshopy včetně letní business školy nebo Youtube kvízu, vydávat bude také publikace a hlavně to všechno pořádně zpropaguje, a to v hodnotě 10 milionů korun.
„Cílem kampaně je podnítit zájem o vzdělávání v technických oborech a řešit tím akutní problém politiky zaměstnanosti. Řešení těchto otázek je stálým tématem jednání zaměstnavatelů s odbory v rámci probíhajícího sociálního dialogu,“ vysvětlil pro ECHO24.cz náměstek ministerstva práce Petr Šimerka, jak akce souvisí se sociálním dialogem, který by měl primárně pobíhat na úrovni tripartity.
„S naším projektem se naplno neztotožňuji. Vypracoval nám ho jeden z členů tripartity a v podstatě kopíruje projekt zaměstnavatele. Tuto vizi podpořil premiér, nemohli jsme proto do toho ani moc zasahovat. My jsme ale ti poslední, koho se na něco ptají,“ řekl Středula pro ECHO24.cz.
Další člen tripartity, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, si tak třeba díky svému projektu ze státních peněz přijde na více než 1,5 milionu korun jenom na administrativní náklady. Pro svého zástupce počítá s platem okolo 45 tisíc za měsíc, ten navíc bude pobírat ještě 600 korun na hodinu při organizaci konferencí.
Konfederace chce také více než 600 tisíci zaplatit prezentaci českého textilu na Expu v Miláně včetně nákupu 30 VIP vstupenek. U příležitosti konference o textilním odvětví, které se má zúčastnit 150 hostů, chce dále vydat 100 stránkový sborník – jeden má stát 1200 korun. Náklady na jednu konferenci dosahují až téměř půl milionu korun.
Odbory: Nás se nikdo neptá
Finančně velkorysé jsou plány i další strany tripartity. Odbory, jejichž projekty se týkají hlavně konferencí a propagace včetně profesionálních fotografií čelních odborářů, plánují akce za téměř 15 milionů korun. Podle Josefa Středuly, předsedy Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS), jim projekt zpracovala zaměstnavatelská strana tripartity na návrh vlády. Jemu samotnému se projekt prý příliš nelíbil.
„S naším projektem se naplno neztotožňuji. Vypracoval nám ho jeden z členů tripartity a v podstatě kopíruje projekt zaměstnavatele. Tuto vizi podpořil premiér, nemohli jsme proto do toho ani moc zasahovat. My jsme ale ti poslední, koho se na něco ptají,“ řekl Středula pro ECHO24.cz.
„Systémová cesta je ale stále lepší, než ad hoc aktivity. V projektu jde hlavně o to vyvážit naši oslabenou roli v tripartitě, proto se jde hlavně cestou propagace,“ dodal Středula s tím, že následující rok by se chtěl hlavně zaměřit na podporu funkčnosti tripartity na regionální úrovni.
Ministr financí Andrej Babiš má navíc peníze na projekty uvolnit ze státní kasy, protože příslušná ministerstva práce a průmyslu na to nemají ani dostatek prostředků.