Politik, který spekuloval o ‚muži v hnědé bundě‘, byl obviněn z pomluvy

STÍHÁNÍ ZA PŘÍSPĚVEK NA INTERNETU

Politik, který spekuloval o ‚muži v hnědé bundě‘, byl obviněn z pomluvyNOVÉ
Muž v hnědé bundě postává vedle skupiny maskovaných radikálů. Foto: Foto: Print screen z YouTube
2
Svět
Vojtěch Beran
Sdílet:

Policisté obvinili z pomluvy předsedu strany Patrioti ČR Jiřího Vítka. Pomluvy se měl dopustit tím, že na svém blogu spekuloval o průběhu protiislámské demonstrace z letošního února. Vítek totiž naznačoval, že známý střet maskovaných radikálů s levicovými demonstranty mohla být policejní provokace řízená dnes už proslaveným „mužem v hnědé bundě“. V případě odsouzení by Vítkovi hrozily až dva roky za mřížemi.

„Byl jsem obviněn ve věci pomluvy podle paragrafu 184 odstavec dva, za což mi hrozí až dva roky za mřížemi. Začátkem srpna jsem předvolaný k dalšímu výslechu, tak uvidíme, jak se to bude dále vyvíjet,“ řekl Vítek serveru ECHO24.cz.

Vítek zároveň upozorňuje, že svá vyjádření stahovat nehodlá: „Za svými slovy si samozřejmě stojím. Od začátku mi ten případ i následný vývoj připadají zvláštní. Například nerozumím tomu, že ten policejní zásah vyšetřoval GIBS. Jinými slovy jedni policajti vyšetřovali jiné policajty, takže zůstává otázkou, nakolik je takové vyšetřování efektivní. Uvítal bych spíše, kdyby se věcí začala zabývat třeba parlamentní komise. Takhle mi to připadá s prominutím jako fraška.“

Předseda Patriotů se zároveň pozastavil nad samotným faktem, že se kvůli příspěvku na internetu dostal do hledáčku policie. „Cítím se absolutně nevinný. A hlavně nerozumím tomu, proč se tím tak zabývají. Přece jen jsem nikoho neokradl, nikoho jsem nezabil, nevystudoval jsem práva za devět měsíců, nekoupil jsem byt pod cenou ani nic podobného. Nicméně jsem připraven přijmout případný trest,“ vysvětlil.

Samotný Vítek se domnívá, že jeho vyšetřování souvisí s jeho politickou aktivitou: „Podle mě jde o to, že se angažuji v politické straně, která je řekněme antisystémová. Tedy ne, že bychom chtěli ten systém nějak radikálně měnit, ale vystupujeme proti té partičce, která je tam teď. Působí to na mě spíše jako snaha došlápnout si na lidi, kteří proti té současně situaci vystupují.“

Čtěte také: Politik spekuloval o ‚muži v hnědé bundě‘. Začala ho stíhat policie

Vzduchem létaly lahve i dlažební kostky

K incidentu, kvůli němuž je nyní Vítek stíhán, došlo v sobotu 6. února na rohu ulic Zámecká a Thunovská a v Praze na Malé Straně. Průvod levicových demonstrantů tudy zrovna procházel na Hradčanské náměstí, kde se v tu dobu konala demonstrace Bloku proti islámu, když narazili na skupinu statných mužů s kuklami na obličejích. Obě skupiny na sebe chvíli pokřikovaly a házely po sobě různé předměty – například lahev nebo dlažební kostky. Maskovaní muži se po krátké potyčce dali na ústup a levicoví demonstranti tak mohli dojít na Hradčany.

Incident nicméně vyvolal vlnu spekulací na sociálních sítích. Maskovaní radikálové, kteří napadli průvod levicových demonstrantů, totiž podle mnohých nebyli pravicoví extremisté, jak se uvádělo v médiích, ale policisté v přestrojení. Velkou pozornost upoutal i „muž v hnědé bundě“, který na záběrech z demonstrace působí dojmem, že skupinu maskovaných mužů řídí a dává jim pokyny. Pochybnosti pak pouze posílila skutečnost, že se někteří z radikálů opakovaně objevili ve dveřích budovy, jež spadá pod ministerstvo vnitra.

Čtěte také: Střet extremistů s aktivisty a zvláštní taktika policie

Podezření, že mohlo jít o policejní provokaci následně vyjádřil i předseda Patriotů Vítek. „Scénář ze sobotní demonstrace pro média psala pravděpodobně policie, která účelově připravila malou epizodu, která však mohla stát zdraví nejen občanů, ale také některých policistů, které někdo v této hře obětoval,“ napsal v sobotu 7. února – tedy den po demonstraci – na svůj blog na serveru iDNES.cz.

Vítek se na blogu pozastavil například nad tím, že na místě střetu chyběli jinak všudypřítomní těžkooděnci a dvě skupiny demonstrantů tak muselo vlastními těly oddělovat jen několik „pochůzkářů“. Celý zákrok pak nepřímo přirovnal k předlistopadovým taktikám Státní bezpečnosti.

Kriminalista v hnědé bundě a 25 radikálů

Policii se následně podařilo 25 radikálů identifikovat a pět z nich obvinili z trestného činu výtržnictví. Zbylých dvacet pak policisté podezírají ze spáchání přestupku proti občanskému soužití, za který jim hrozí pokuta. „Svým hrubým a aktivním jednáním se snažili vyvolat fyzický konflikt s účastníky ohlášené demonstrace,“ uvedl k o tmu mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Ministerstvo vnitra rovněž popřelo, že by skupinu radikálů jakkoli řídilo – policie pouze přiznala, že „muž v hnědé bundě“ byl kriminalista v utajení.

Čtěte také: Policie přiznala: muž v hnědé bundě byl náš člověk

Otázkou v celém případu i nadále zůstává, kdo na Vítka trestní oznámení podal. Ve hře je totiž možnost, že oznámení podal samotný „muž v hnědé bundě“ – tedy kriminalista v civilu –, který se po únorové demonstraci stal snad „nejhledanějším mužem“ v Česku. „Kdo podal trestní oznámení samozřejmě vím, ale nemůžu to říct – hrozí za to vysoká pokuta,“ uvedl Vítek.

Předseda Patriotů Vítek donedávna zároveň působil jako šéf Unie bezpečnostních složek (UBS). Vedení odborové organizace následně opustil kvůli rozruchu kolem jeho příspěvku na blogu. „Z funkce předsedy jsem odstoupil až kvůli této kauze. Rozhodl jsem se pro to dobrovolně. Samozřejmě jsem mohl kopat, ale nechtěl jsem UBS touto svou záležitostí poškodit,“ řekl před časem deníku ECHO24.cz. V podobném duchu se ostatně vyjádřil už na únorové tiskové konferenci.

Co se politických aktivit týče, Patriot Vítek říká, že se zatím nikam kandidovat nechystá. „Ve volbách do Senátu za nás bude kandidovat bývalý ředitel Miroslav Koranda. To je ten, který musel odejít kvůli tomu, že dal žákovi pohlavek. Kandidátky se pokusíme sestavit i v krajských volbách, tam ale asi budeme muset jít s někým do koalice. Já osobně se kandidovat nechystám,“ uzavřel.

Čtěte také: Ředitel školy kvůli pohlavku nakonec sám rezignoval

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články