Rusko k Evropě nepatří, říká slavný ruský spisovatel

Rozhovor s Viktorem Jerofejevem

Rusko k Evropě nepatří, říká slavný ruský spisovatelTÝDENÍK ECHO
Ukrajina udělala na Krymu hodně chyb, říká Viktor Jerofejev Foto: Foto: Jan Zatorsky
2
Svět
Daniel Kaiser
Sdílet:

Ve své vlasti má ruský spisovatel Viktor Jerofejev pověst nekonformního intelektuála, provokatéra, někdy až káleče do vlastního hnízda. Nezůstal jí nic dlužen ani v rozhovoru pro Týdeník ECHO, který s ním mluvil o válce na východě Ukrajiny, o rozdílech mezi ruským a ukrajinským národem, o Krymu i tom, proč je Moskva jedním z nejúchvatnějších měst dnešního světa.

Co myslíte, chce Rusko přímo okupovat východní Ukrajinu, nebo se spokojí s podporou separatistů?

Abych pravdu řekl, sám nevím. Už několik měsíců jsme odkázaní na spekulace. Mám pocit, že Kreml invazi provést chtěl, ale že ztrácí čas. Doufám, že už ten správný moment propásli.

Jak si rozumějí normální Rusové a normální Ukrajinci? Zhoršuje se to?

To asi ano. Historicky vzato spolu normální Rusové a Ukrajinci po lidské stránce vycházeli docela dobře, ale vždycky mezi nimi byly nepřehlédnutelné rozdíly, jiný přístup k životu. Rusko je země apokalypsy. Rus má sklony k zoufalství, stěžuje si tu na špatné počasí, kvůli kterému je ohrožená sklizeň, tu na rozdíly mezi muži a ženami, které jsou údajně tak dramatické, že člověk ani nemůže založit dobrou rodinu, atd. Ukrajina je naopak společnost tvrdě pracujících lidí, Ukrajinec miluje svou rodinu, svoje políčko, a jak se teď ukazuje, i svou vlast. Ukrajinci jsou založení víc materialisticky.

Jsou tedy mentálně evropštější než Rusové?

Doteď byla Ukrajina rozdělená, půlka se klonila k hodnotám západní demokracie, půlka k ruským: silný stát, církev, archaické pojetí národa. I pro mě je překvapení, jak se v posledních měsících víc a víc Ukrajinců přiklání k západním hodnotám. Pokud jde o Rusy, byla by chyba vidět je jenom jako Putinovy otroky. Spousta Rusů bez ohledu na Putina vyznává ruské hodnoty, o kterých jsem právě mluvil. Já jsem vždycky polemizoval s představou, že Rusko je součást Evropy, byť nějak nepovedená. Rusko k Evropě nepatří a nikdy nepatřilo. Vždycky když jsem to říkal lidem ze Západu a na různých konferencích, chodili pak za mnou a vymlouvali mi to: ne, Rusové jsou Evropané, jen zrovna mají depresivnější fázi a podobně. Teď Západ neevropskost Ruska objevil taky, myslím, že to leckoho zaskočilo.

Je v dnešním Rusku svoboda? Někdy má čtenář novin pocit, že se u vás vracejí sovětské poměry.

Ne, ne, ne. Je to horší, než by si člověk přál, ale lepší, než se zdá z Evropy. Horší proto, že politika tu svobodná není. Lepší ve všech zbývajících ohledech: kulturní, společenský, soukromý život, to všechno je nesrovnatelně lepší než za komunismu. Jezdíš si do ciziny, jak chceš, když chceš být katolík, jsi katolík, chceš být buddhista, jsi buddhista, chceš být prostitutka, jsi prostitutka.

Viktor Jerofejev
patří k nejznámějším ruským spisovatelům současnosti. Narodil se roku 1947 v rodině sovětského diplomata a osobního tlumočníka Stalina. Vyrůstal částečně v Paříži, kde byl jeho otec zástupcem ředitele UNESCO. Na literární scénu vstoupil v 70. letech, ale v roce 1979, kdy editoval sborník zakázaných autorů, byl vyloučen ze Svazu spisovatelů a zůstal mu jen samizdat. První kniha mu ve vlasti oficiálně vyšla teprve v roce 1988. Světovým bestsellerem se stal román Ruská krasavice (1990). Když před pěti lety vydal Encyklopedii ruské duše, skupina profesorů moskevské státní univerzity vydala prohlášení, v němž ho obvinila z rusofobie a blasfemie.

Přečtěte si celý rozhovor v Týdeníku ECHO.

 

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy