100 tisíc podpisů. Proti Zemanovi půjde pochod a červená trika

PROTESTNÍ PONDĚLÍ

100 tisíc podpisů. Proti Zemanovi půjde pochod a červená trikaAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Pokračování listopadových protestů proti prezidentovi Miloši Zemanovi chystají na první prosincový den jejich organizátoři. Červené karty a oblečení, protestní pochod na Pražský hrad i petice se sto tisíci podpisy. Lidé, kteří v minulých týdnech svolávali protesty jednotlivě, se teď proti Zemanovi sjednocují. Hlava státu je ale nevyslechne. Bude tou dobou na jižní Moravě.

„Protestní pochod proti Milošovi Zemanovi ‚Sto tisíc podpisů z Václaváku na Hrad‘ spolupořádají organizátoři všech hlavních demonstrací v listopadu. V rámci této akce předneseme společné prohlášení, ve kterém vyzveme prezidenta republiky Miloše Zemana k abdikaci. Zároveň doneseme vytištěnou petici na Pražský hrad. Bude mít více než 2 200 stran formátu A4,“ předesílá k pondělní akci Tomáš Bořil, který organizoval protest 19. listopadu na Hradčanském náměstí.

Online manifestační petici za odstoupení prezidenta zatím podepsalo téměř sto tisíc lidí, každý den přitom přibývají stovky dalších. I když není právně závazná, protože neobsahuje vlastnoruční podpisy, vypovídá hodně o aktuální náladě ve společnosti.

Podle textu petice Zeman nehájí zájmy České republiky a dělá jí špatné jméno, jedná v rozporu s dobrými mravy a je špatným příkladem pro občany: „Plně v souladu s článkem 61 a 65 Ústavy České republiky si uvědomujeme, že jediným možným řešením této situace je rezignace prezidenta.“

Zemanův mluvčí: „Žádnou reakci na protest neplánujeme. Ty akce mají opakující se motiv, ukazují na určitý rozdíl v názorech. Ale vše k tomuto tématu již bylo řečeno.“

Pochod spojený s předáním petice, který začíná v 18. hodin ve spodní části Václavského náměstí, už podpořili také organizátoři protestů 'Miloši, my tu ještě jsme', 'Červená karta pro Miloše Zemana' nebo 'Prezidente, odejděte!'. Jeho hlavním organizátorem je Petr Suda, který stojí za akcí 'Listopad ještě neskončil'. Ten dává dohromady všechny významné proudy, které proti prezidentovi v posledních týdnech vystoupily.

Přidal se tak i hudebník a bývalý ministr Michael Kocáb, který na webu distancujemese.cz pod další peticí sdružil přes 12 tisíc podpisů. Mezi signatáři jsou třeba exminitr vnitra Jan Ruml, herec Zdeněk Svěrák, režisér Fero Fenič, kněz Tomáš Halík, výtvarník David Černý a řada dalších umělců a politiků.

Nicméně už dnes je jasné, že pondělní pochod na Hrad prezidenta mine. Zeman totiž bude až do středy na plánované cestě po jižní Moravě.

Také v Brně mu ale někteří občané chtějí dát v pondělí najevo svou nespokojenost, a to před budovou Univerzity obrany. Organizují se na Facebooku ve skupině Přivítání Miloše Zemana červenými kartami.

Lidé plánují protesty také v Blansku na náměstí Republiky. „Přijďme všichni společně projevit slušným způsobem nesouhlas s jeho reprezentací našeho státu,“ stojí v pozvánce facebookové skupiny s názvem Miloš Zeman v BLANSKU.

„Žádnou reakci na protest neplánujeme. Ty akce mají opakující se motiv, ukazují na určitý rozdíl v názorech. Ale vše k tomuto tématu již bylo řečeno,“ uvedl pro deník ECHO24.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Vyjděte ven v červené

Spíše symbolickým protestem má být další akce svolaná na 1. prosinec. Organizátoři ji nazvali 'Den kdy si všichni vezmou červené tričko na protest proti Zemanovi'. A jak říkají, z původně malé události se stala akce, k níž se na Facebooku zatím přihlásilo téměř 45 tisíc lidí. Podmínky pro účast jsou jednoduché.

„Jde jen o pokojné, slušné a symbolické vyjádření nesouhlasu s naší hlavou státu. Je možné vyložit to jako pokračování onoho 'vykartování'. Stačí, abyste si prvního prosince vzali červené tričko, případně bundu nebo svetr,“ vysvětlují organizátoři, kteří zároveň sepsali deset důvodů, proč proti Zemanovi protestují. Nechybí vrávorání u korunovačních klenotů, podivní spolupracovníci, výroky v Číně nebo bagatelizování událostí z listopadu 89.

Sdílet:

Hlavní zprávy