K nápisu Jan Palach na pomníku okupantům se přiznal známý aktivista

kauza echo24.cz

Na pomníku sovětským „internacionalistům“ na pražských Olšanských hřbitovech se před několika dny objevil sprejem nastříkaný nápis „Jan Palach“. K jeho autorství se přiznal protikomunistický aktivista Jan Šinágl.

„V pondělí jsem přišel na správu Olšanských hřbitovů, předal jim svou navštívenku, zeptal se, kde pomník je a pak tam nastříkal ten nápis,“ říká Šinágl, který po činu zveřejnil fotografie pomníku postříkaného rudým sprejem na svém webu.

Podle historiků pod pojem „internacionalista“ spadají i vojáci, kteří se účastnili invaze do Československa v roce 1968. O existenci pomníku jako první informoval server ECHO24.cz. Sdružení veteránů z Afghánistánu Afganvet sice cedulku se zmínkou o internacionalistech minulý týden sňalo, to ale Šináglovi nestačí. Na pomníku stále zůstává věnování údajným „mírotvorcům.“

„Rozhodl jsem se, že nekultivovaný pomník zkultivuji, a proto jsem tam napsal Jan Palach,“ prohlašuje Šinágl.

Oleg Gončarov ze sdružení Afganvet říká, že bude žádat hřbitovní správu o „renovaci“ pomníku. Po aktivistovi prý žádnou náhradu případných výdajů chtít nebude, ani se neobrátí na policii. „Ať si to sám srovná se svým svědomím,“ dodává Gončarov. Podle něj nejde o pomník okupantům z roku 1968, ale „všem zahraničním vojákům, kteří se účastnili mírových misí“.

Na sejmutou tabulku plánuje jeho sdružení napsat jiný text. Učiní prý tak ale až po konzultaci s historiky a jazykovědci. „Nechceme vyvolat nové nedorozumění,“ ujišťuje Gončarov.

Přejít na diskusi