Za jedno dítě tisíc korun, za další pět a půl. Vláda chystá povinné školky pro tříleté

KAPACITY ŠKOLEK

Za jedno dítě tisíc korun, za další pět a půl. Vláda chystá povinné školky pro tříletéROZHOVOR
Kapacity mateřských škol čeká zřejmě další zátěž. Foto: Shutterstock
1
Domov
Záviš Dobiašovský
Sdílet:

O nedostatečném přístupu k mateřským školám se mluví dlouhodobě. Ženám brání nedostatek kapacit v návratu na trh práce, rodinám situace komplikuje rozpočty. Vláda chystá radikální krok, zodpovědnost má padnout na obce. Ty by nově měly mít povinnost zajistit místo spádovým dětem od tří let věku. Pokud se kapacita ve školce naplní, mají jako alternativu zařídit dětské skupiny. V obcích však myšlenka naráží na zdvižená obočí. „Jak to zdůvodníte maminkám, že jedna platí tisíc a druhá 5,5 tisíce?“ říká v rozhovoru s deníkem Echo24 starostka středočeských Drahelčic Petra Ďuranová.

Jak vypadá situace s kapacitami u vás a okolních obcích v současnosti?

Co se týče nás, pro tříleté máme kapacitu nedostatečnou, letos jsme jich odmítli třináct. Poslední děti, které se k nám dostaly, se narodily v prosinci 2019. Rudná nám vzala asi dvě děti, ty mají ale školku pro asi 150 dětí, podobně pak všechny děti vzaly Jinočany. Ale ve všech ostatních obcích v okolí je převis. Kapacity jsou nedostatečné.

Jak to vypadá u vás v Drahelčicích, kde jste postavili školku?

V roce 2021 proběhla kolaudace, v té době jsme brali osm dětí z okolních obcí, které tam stále jsou. Máme tedy novou školku, ale v loňském roce jsme museli odmítnout třicet dětí, letos šestnáct. Nabízí se otázka, proč jsme si nepostavili školku větší. Předpokládali jsme, že ta kapacita nebude dostatečná. Jenže v rámci IROPu (dotační program spravovaný ministerstvem pro místní rozvoj – pozn. red.) jste povinen prokázat současně chybějící kapacity, ale to, že vám místa budou chybět za tři, čtyři roky, to už nikoho nezajímá. A nedostanete na to peníze.

Když se podíváme na ten vládní návrh, povinnost by se měla začít vztahovat nově na děti už od tří let věku. Vy jste kvůli tomu psala na vládu. Jak se na ten návrh z pohledu starostky obce díváte?

Principiálně ten návrh není špatný. Já jako matka bych ten návrh přivítala, matky chtějí do práce, z pohledu zkrácené rodičovské to má hlavu a patu. Dále zaměstnavatel má povinnost držet matkám pracovní místo jen tři roky od narození dítěte. Také tu mám maminky, které si stěžují, že dítě nevezmeme do školky a zaměstnavatel je tak vyhodí.

Z tohoto pohledu to chápu, ale pokud tady ta povinnost bude, stát by měl zabezpečit dostatečně velký finanční fond, aby obec, která prokáže špatnou demografickou strukturu, mohla do fondu sáhnout a z dotace tu kapacitu postavit. Tohle všechno jsou zátěže, které současní zastupitelé nezpůsobili, je to věc stará dvacet let, špatné územní plány.

Vláda s tím poměrně spěchá, platit by to mělo už zřejmě od příštího roku, jde to podle vás časově zvládnout?

To se rozhodně nedá. Jen stavební řízení vám bude trvat minimálně rok včetně projektování. A to budete mít štěstí, pokud budete mít v souladu územní plán a pozemky. A pokud nebudete mít dotaci, nebudete moci stavět. Nejsme bohaté obce a jedna třída dnes vyjde minimálně na 15 milionů Kč. Když máte roční rozpočet 20 milionů Kč, těžko to dáte dohromady.

Je to nestihnutelné. A pokud vláda nebo MPSV argumentuje tím, že mají dotační tituly na dětské skupiny, je důležité říct, že děti od tří let by měly mít mateřskou školku. A ne dětskou skupinu. To je zásadní rozdíl, mateřské školy jedou podle školského zákona a jejich hlavním cílem je vzdělávat, zatímco dětské skupiny pouze pečují. Moje dcera také ještě ve čtyřech letech chodila do dětské skupiny, nedostatečné kapacity v naší lokalitě jsou totiž dlouhodobá záležitost, i když se místa navyšovala a stále se někde v okolí navyšují. To dítě se vám vrátí na úroveň těch dvouletých. V tom se opravdu shoduji s odborníky, že ten poslední povinný předškolní rok ve školce už to není schopen zachránit. Pokud má MPSV dotační titul na dětské skupiny, proč se dotační titul nerozšíří i na mateřské školy? Z IROPu to šlo jak v minulém programovacím období tak i v současném.

Takže podle vás navrhují, aby se uplatnil ten dotační titul?

Ano, protože vím, že se příliš nečerpá. Jsou tam tak náročně nastavené energetické úspory, že i když je ta dotace stoprocentní, maximální výše je 20 milionů, je to velmi náročné. Další věc je, jak ty děti rozdělíte – jasně, rozdělíte je podle věku, kdo je starší, bude mít přednost. Ale ve školce platíte maximálně tisíc korun měsíční poplatek u tříletých dětí, v dětské skupině se to může vyšplhat až na 5,5 tisíce. Jak to zdůvodníte maminkám, že jedna platí tisíc a druhá 5,5 tisíce? Jedině to asi musí doplatit obec, ale obce takhle bohaté opravdu nejsou.

Je snadnější zajistit prostory pro dětské skupiny než pro školku? Působí to trochu jako zvláštní alternativa k naplněným kapacitám školek.

Pro dětskou skupinu, která bude mít méně než 12 dětí, platí minimální hygienické parametry. Tak jo, ale já jako obecní úřad nemám další prostory, tak si asi vyklidím kanceláře a nebude mi nic jiného zbývat než tam pustit ty děti. Sice budou mít jen jeden záchod, jedno okno, ale budou si tam hrát s vychovatelkami. Otázka je, kde budeme dělat běžnou agendu obecního úřadu, přihlašovat lidi, agendu CzechPointu a dalších věcí. Asi doma jako starostové na obcích za první republiky.

Další věc je, že se v souvislosti s touto změnou neřeší spádová turistika. Co když se vám v únoru najednou do obce přepíše dvacet dětí? Jak na to zareagujete? Najednou na vás padne povinnost postarat se o celou novou třídu. Podobně, co když vás bude chtít „zrušit“ opozice? V rámci voleb se děly machinace, kdy se někdo na oko přestěhuje, co když vám v březnu přepíší do obce sto dětí? To se může stát. A pokud za ně budete platit sankce, zruinuje se obecní rozpočet. Zdá se mi, že nikdo vlastně neřeší souvislosti, a celé to působí jako volební PR na mladé rodiny.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články