NOVÉ

Babiš musí 52 milionů rozdat rychle. Dřív než začne kampaň

Kauza Babišových dluhopisů

Témata: , , , ,

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) by neměl s rozdáváním 52 milionů na charitu příliš otálet. Podle nově zřízeného úřadu, který dohlíží na financování politických stran, to musí stihnout před termínem předvolební kampaně. Jinak by se totiž miliony započítávaly do výdajů ANO na kampaň do podzimních sněmovních voleb. Zákon přitom omezuje výdajový strop pro každou stranu či hnutí na 90 milionů korun.

Předvolební kampaň startuje podle zákona dnem, kdy prezident vyhlásí termín voleb. V případě říjnových voleb do sněmovny tak prezident Miloš Zeman musí učinit nejpozději 22. července. Poslanci přitom v loňském roce rozhodli, že politické strany a hnutí mohou za kampaň pro volby do sněmovny utratit maximálně 90 milionů korun, v krajských volbách maximálně 7 milionů na kraj a kandidáti na senátora nesmí přesáhnout limit 2,5 milionu korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„V momentě, kdy by se jednalo již o předvolební kampaň, tak by to mělo být hodnoceno jako cokoliv, co je vynakládáno politickým subjektem k tomu, aby dosáhl nějakého politického výsledku,“ řekl pro deník Právo Vojtěch Weis, ředitel Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí se sídlem v Brně zřídila novela zákona o politických stranách, která platí od loňského září. Právě tento úřad má kromě kontrol financování stran na starosti také dohled nad financováním předvolebních kampaní. Za nedodržení zákona bude moct udělovat sankce až dva miliony korun.

Andrej Babiš deník Právo ujistil, že peníze určitě rozdá ještě před kampaní. Sám ale uznává, že mu zabere nějaký čas, než vyhodnotí, kolik peněz a komu pošle. Jen v první den, kdy uveřejnil, že rozdává přes 50 milionů korun, se mu podle něj ozvalo více než tisíc zájemců.

„Zabere mi to nějaký čas přečíst a vyhodnotit. Prosím všechny o strpení, není jednoduché vybrat správné adepty. Raději taky dám menší částky vícero potřebným, než velký obnos pár lidem,“ napsal Babiš na internetové stránce 52 milionů na dobrou věc a dodal, že částku případně i navýší.

Čtěte také: Díra v zákoně Babišovi ušetřila miliony na daních. Prověřuje to policie

Babiš svůj krok dát na charitu 52 milionů prezentuje tak, že ho k němu donutila novela zákona o střetu zájmů. „Musel jsem dát firmu do svěřenského fondu, takže už nemám ani nadaci. Chci nějak pomáhat, tak jsem se rozhodl, že rozdám 52 milionů ze svého,“ napsal ministr financí na Facebooku. Už dříve přitom v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že pro něj 52 milionů nehraje roli.

52 milionů, které Babiš rozdává, ale představují, alespoň na základě jím navrhovaného pozměňovacího návrhu zákona o daních z příjmu, daň, kterou do konce roku 2017 nezaplatí státu na daních za korunové dluhopisy koncernu Agrofert. Pokud Babišův návrh projde parlamentem, mohlo by zdanění platit od ledna 2018.

Babiš přitom s návrhem na zdanění korunových dluhopisů přišel poté, co Týdeník Echo informoval, že neměl dostatek legálních příjmů na nákup korunových dluhopisů Agrofertu. Dluhopisy v hodnotě 1,5 miliardy korun nakoupil v letech 2013 a 2014.

Andrej Babiš za svůj úmysl darovat na charitu miliony sklízí kritiku od opozice – především od bývalého ministra financí a předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Babiš podle něj ošidil státní rozpočet a nyní dává peníze, komu chce. „To bychom asi dokázali všichni, to je podvod,“ uvedl Kalousek pro Echo24. Podobně kriticky se vyjádřil také poslanec Martin Plíšek (TOP 09) nebo ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD).

Proti Babišovi ale vystoupil třeba i Martin Jaroš, marketingový expert, který žije v Kataru. „Nebudu ani řešit, jak strašné kydy jsi dole napsal (respektive tví námezdní pisálkové). Prý ‚už nemám nadaci‘ a ‚chci nějak pomáhat‘. Ta obrovská chuť pomáhat se u tebe neobjevila, když ti ‚vzali‘ tu nadaci (ona ostatně nadace Agrofertu existuje dál a klidně by mohla tyhle peníze rozdělit, ale to bys z toho neměl těch 52 facebookových postů, že?). Ta obrovská chuť pomáhat právě touhle částkou se u tebe objevila v okamžiku, kdy jsme ti přišli na to, žes o tyhle prachy ožulil stát,“ napsal Jaroš adresně Andreji Babišovi na Facebooku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Darebák podváděl, ošidil stát a teď rozdává, opřel se Kalousek do Babiše

Zeman jmenoval tři členy úřadu pro dohled nad hospodařením stran

Z nového čísla Největší bestie je stát. Anarchokapitalisté horují pro svobodu bez hranic

Echo týdne: USS Carl Vinson u korejských břehů ● Téma: Všechnu moc Erdoganovi ● Komentář: Problém liberálů? Dezorientace ● Rozhovor s Danielem Prokopem: Kvůli rozpadu ideologií hrají roli osobnosti ● Událost: Když Jihlava soudí youtubera ● Salon: Zásahy do soukromí nás před zločinci neochrání ● Média: Levicoví byznysmeni a pravicoví baviči ● Historie: A kde je naše Jedwabne? ● Rozhovor s Biancou Bellovou: Kreativní sako od bulharské královny ● Umění a kritika: Když jsou zdvořilí, vem nohy na ramena ● Recenze: Světelné tvary a jiné bytosti ● Kulturní tipy ● Seriál Velcí Češi: Lvice v kleci ● Styl ● Přeceňovaný a podceňovaný: Miloš Zemans vs. Jiří Drahoš ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Technologická ghetta teroristů Politici a soudy tlačí, aby firmy jako Facebook a Apple otevřely soukromí jejich klientů
Jurij Gagarin: usměvavý sovětský kovboj Komunistický hrdina, který měl přece jenom něco do sebe, je vzpomínkou na časy, kdy lidstvo vzhlíželo ke hvězdám

Přejít na diskusi