Válečný zločin USA? Lékaři požadují nezávislé vyšetření náletu

Válečný zločin USA? Lékaři požadují nezávislé vyšetření náletu 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Generální ředitel Lékařů bez hranic Christopher Stokes požaduje transparentní prošetření útoku na afghánskou nemocnici v Kunduzu. Podle něj není možné, aby se tohoto vyšetřování účastnila ani jedna ze stran konfliktu. Při náletu na nemocnici zemřelo 12 členů lékařského týmu a 10 pacientů.

„Vzhledem k vážnému podezření, že byl spáchán válečný zločin, žádají Lékaři bez hranic, aby bylo úplné a transparentní vyšetřování události vedeno nezávislým mezinárodním orgánem,“ říká šéf MSF Christopher Stokes. „Spoléhat pouze na vyšetřování vedené jednou ze stran konfliktu by bylo zcela nedostatečné.“

Podle Stokese nikdo z členů Lékařů bez hranic nevypovídal o bojích uvnitř nemocnice před začátkem bombardování. V době útoku prý v nemocnici byli jen spolupracovníci Lékařů bez hranic, pacienti a další ošetřovatelé. „Při útoku bylo zabito 12 spolupracovníků Lékařů bez hranic a 10 pacientů, mezi nimi 3 děti,“ popisuje generální ředitel MSF.

„Znovu zdůrazňujeme, že hlavní budova nemocnice, kde zdravotnický personál pečoval o pacienty, byla při každém leteckém náletu opakovaně a velmi přesně zasažena, zatímco zbytek nemocnice zůstal nepoškozen,“ dodal Christopher Stokes. „Odsuzujeme tento útok, který představuje vážné porušení mezinárodního humanitárního práva.“

Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic popřela původní zprávu, že bojovníci radikálního islamistického hnutí Taliban stříleli z její nemocnice v Kunduzu na severu Afghánistánu na jednotky NATO a afghánské armády. Podobné spekulace se objevily v souvislosti s bombardováním, kterému byla nemocnice v sobotu vystavena.

Obama projevil hlubokou soustrast

Afghánští představitelé tvrdí, že bojové vrtulníky afghánské armády opětovaly palbu povstalců z radikálního hnutí Taliban, kteří se skrývali v nemocnici. Ministerstvo obrany v Kábulu uvedlo, že bojovníci Talibanu nemocnici napadli a využili ji jako „živý štít“. Tuto verzi však MSF popírá.

„Brány areálu byly celou noc zavřené, takže nikdo, kdo tam nepracuje, neléčí se, nebo o někoho nepečuje, v době bombardování v nemocnici nebyl,“ uvedla organizace v prohlášení. Hlubokou soustrast v souvislosti s tragickou událostí vyjádřil americký prezident Barack Obama. „Ministerstvo obrany (USA) zahájilo rozsáhlé vyšetřování a čekáme na výsledky, abychom se definitivně vyjádřili k okolnostem této tragédie,“ řekl.

Lékaři bez hranic oznámili, že z Kunduzu odcházejí; jejich úrazové centrum bylo přitom jediné svého druhu v oblasti. Pacienti v kritickém stavu byli převezeni do jiných zdravotnických zařízení a s nimi se tam přesunuli i někteří zdravotníci MSF.

Kunduzu se v pondělí nečekaně zmocnili povstalci z Talibanu. Afghánská vláda sice tvrdí, že nad strategickým městem s 300.000 obyvateli, opět získala kontrolu, nicméně podle nejmenovaného činitele mezinárodní koalice, jehož citovala agentura Reuters, je situace nejistá. Svědci uvádějí, že lidé v Kunduzu se bojí vycházet z domovů a že na ulicích leží mrtvá těla. Nemocnicím docházejí léky a zároveň přibývá pacientů. „Ve městě se dál nedá žít,“ zhodnotil situaci jeden místní úředník.

Čtěte také: Teroristé u nás nebyli říkají napadení Lékaři bez hranic

Pacienti po útoku hořeli přímo v postelích

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články