Z kamaráda na Facebooku se může vyklubat robot-zloděj

Podvody na síti

Z kamaráda na Facebooku se může vyklubat robot-zlodějNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Nový způsob tahání peněz z lidí vymýšlejí internetoví podvodníci. Zatímco už v minulosti se pokoušeli z lidí po emailových konverzacích lákat menší částky pod rouškou různých doplatků, nyní cílí stále častěji na největší sociální síť Facebook. Naprogramovaný robot vám tak přes účet vašich přátel napíše osobní zprávu, která se svým obsahem i vzezřením podobá kamarádské žádosti o půjčku.

Na první pohled se i znalému věci může celý proces zdát neškodný. Na Facebooku vám vyskočí zpráva od kamaráda či známého, která se podobá běžné konverzaci s jedním háčkem – dotyčný chce z nejrůznějších důvodů půjčit peníze.

„Ahoj, nemůžeš mi prosím poslat převodem 126 Kč? Potřebuji něco zaplatit a chybí mi to na účtě… vrátím ti to v Pondělí.. :),“ je jedna ze zachycených hlášek, kterou internetoví zloději používají k nalákání obětí. Vzhledem je zpráva prakticky nerozeznatelná od běžné konverzace. Až na velké písmeno u pondělí, což mohlo vzniknout např. strojovým překladem z angličtiny, tak připomíná text opravdu zprávu od kamaráda.

Nejedná se přitom o žádné závratné částky. Podvodníci totiž přišli na to, že lidé mnohem častěji zanedbatelné sumy zaplatí a dále věc neřeší, nehledě na to, když o „pár drobných“ žádá váš facebookový přítel. V případě vašeho souhlasu pak ale profil, který je vzdáleně kontrolován nástroji útočníků, odešle dobrým duším číslo účtu či adresu, na kterou mají peníze poslat. 

Policie o podobných podvodech ví. „Dlouhodobě to řešíme. Podobných počítačových útoků rozhodně přibývá. Způsob provedení se občas liší, ale princip je stejný,“ řekla serveru Echo24.cz Ivana Nguyenová z oddělení tisku a prevence Policejního prezidia. 

Už v minulosti připravili hackeři netušící oběti podvodu o stovky tisíc korun. Využívají k tomu jak dobroty lidí, tak právě i zmíněných malých částek pod dojmem doplacení nejrůznějších služeb např. domnělým bankovním institucím. 

Nemuselo se tak jednat ani o případy, kdy sami lidé peníze „dobrovolně“ poslali nebo dokonce poskytli údaje k bankovním účtům. Na Olomoucku už policie řešila případ, kdy uživatelům Facebooku přišla zpráva o doplacení 40 korun přes určitý odkaz, na kterém následně zadávali bankovní údaje. Pomocí těchto podvodů z lidí vylákali neznámí útočníci stovky tisíc korun. 

Čtěte také: Facebook si ukládá i to, co nezveřejníte

Facebook spustil revoluci. Vydává články světových médií

Sdílet:

Hlavní zprávy